Izrađeno

Tjedan povijesti i baštine "Vječnog grada" za studente povijesti HKS-a u sklopu Erasmus programa 'Rome at the origins of Europe'

Sveučilišni odjel za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta sudjeluje u Erasmus Blended Intensive Programu (BIP) pod nazivom Rome at the origins of Europe. The legacy of a multilayered city shared by different communities. Program se održava od veljače do svibnja 2025., s tjednom intenzivne nastave koji se održao uživo u Rimu od 7. do 12. travnja.
 


Europsko sveučilište u Rimu (UER) osmislilo je ovaj program za članice Europske federacije katoličkih sveučilišta (FUCE) s ciljem istraživanja Rima kao višestoljetnog središta kršćanstva i europske kulturne baštine. Program naglašava jedinstvenu ulogu koju je Rim imao u razvoju zajedničkog europskog identiteta i vrijednosti što su postavile temelje današnje Europske unije. Voditeljica programa je prof. dr. sc. Renata Salvarani, redovita profesorica povijesti kršćanstva na Europskom sveučilištu u Rimu i ravnateljica Istraživačkog centra za baštinu i teritorij (CeSHeT), koja program provodi uz podršku Elene Lecci iz Ureda za međunarodne odnose UER-a. U programu sudjeluje šest partnerskih sveučilišta: Hrvatsko katoličko sveučilište (Zagreb), Universidad Católica de Murcia (UCAM), Universidad Católica de Valencia (UCV), Apor Vilmos katolički koledž (Mađarska) i Sveučilište Kardinal Stefan Wyszynski (Varšava). Cilj programa je pružiti studentima jedinstvenu priliku za izravno istraživanje rimskih povijesnih lokaliteta te potaknuti razvoj kritičkog razumijevanja zajedničke europske baštine i vrijednosti. S Hrvatskog katoličkog sveučilišta u projektu sudjeluje devetero sudionika: šest studenata različitih razina studija povijesti (Adrijana Kikić, Nikola Budor, Hrvoje Crnogaj, Luka Mihanović, Jakov Blagojević i Ante Matuško) te tri mentora - izv. prof. dr. sc. Kristina Puljizević, dr. sc. Filip Hren, viši asistent, i Veronika Novoselac, mag. hist. et mag. comm., asistentica.  
 


Tjedan intenzivne nastave u Rimu (7.-12. travnja 2025.) uključio je bogat program aktivnosti koji je sudionicima omogućio istraživanje rimske povijesne i kulturne baštine. Program je započeo mentorskom radionicom i organiziranim obilaskom kampusa Europskog sveučilišta u Rimu, nakon čega je uslijedila slijedila vođena šetnja gradom. Sudionici su imali priliku posjetiti Vatikan, Pantheon i druge značajne lokacije u povijesnom centru Rima, upoznajući se s bogatom poviješću i kulturnim nasljeđem vječnog grada. Tijekom šestodnevnog programa, sudjelovali su u nizu predavanja, uključujući Renatu Salvarani, Andresa Jaime Valencia Pereza Aleksandru Syryt, koji su govorili o temama poput religijske slobode, manjinskih i većinskih grupa, kršćanstva u Rimu te rimske katoličke pravne tradicije u europskom pravnom sustavu. Također, posjetili su i niz značajnih povijesnih lokaliteta, među kojima se ističu Apostolska pokorničarna uz stručno vodstvo dr. Uga Taraborrellija, Židovski muzej i geto, Celio brdo i Muzej Forma Urbis, kao i grobnica i Bazilika sv. Petra. Posebno iskustvo bila je i šetnja kroz ruralni arheološki krajolik duž Apijeve ceste, uz posjet Regionalnom parku Appia Antica gdje je održan okrugli stol na temu Baština, valorizacija i vrijednosti EU.
 


Tjedan intenzivne nastave bio je strukturiran oko radnih grupa koje su formirane na uvodnom sastanku. Ove međunarodne i interdisciplinarne grupe omogućile su sudionicima aktivnu razmjenu ideja i iskustava kroz specifične uloge dodijeljene svakom studentu (govornik, diskutant, fotograf, organizator informacija). Grupe su bile tematski organizirane oko pet ključnih područja: podrijetlo grada kao civilizacije; manjinske i većinske skupine u urbanim kontekstima, religije i institucije; pravni sustavi i kulturni procesi; te Urbs et orbs: grad i njegova univerzalna uloga. Posljednjeg dana programa održan je završni sastanak na Europskom sveučilištu u Rimu (UER) gdje su studenti predstavili rezultate grupnog rada te iznijeli svoja promišljanja o poimanju Rima, njegovoj baštini, valorizaciji i ulozi mladih. Naši studenti su svojim predanim radom izvrsno predstavili Sveučilišni odjel za povijest i svoje Sveučilište.

Ovaj međunarodni program pridonosi interdisciplinarnom razumijevanju Rima kao kolijevke europske civilizacije, pružajući uvide u povezanost baštine, religije, prava i identiteta. Iskustvo jača međukulturnu suradnju i stvara mrežu kontakata među mladim istraživačima iz različitih europskih zemalja. Sudjelovanje Hrvatskog katoličkog sveučilišta potvrđuje njegovu prepoznatljivost u europskom akademskom prostoru i otvara prilike za daljnju međunarodnu suradnju.