Izrađeno

Prva promocija doktora znanosti Hrvatskog katoličkog sveučilišta

Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu održana je u subotu 29. ožujka 2025. u Velikoj dvorani HKS-a (Aula magna) promocija doktora znanosti Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta. Na prvoj promociji doktora znanosti HKS-a proglašeno je šest doktora znanosti doktorskoga studija Povijest i jedanaest doktora znanosti doktorskoga studija Sociologija: vrijednosti, identitet i društvene promjene u hrvatskome društvu.


Na početku svečanog akademskog čina molitveni uvod predvodio je sveučilišni kapelan vlč. Branimir Jagodić, a himnu Republike Hrvatske izveo je folklorni ansambl Ivan Goran Kovačić. 
 

.


U ime Velikog kancelara mons. Dražena Kutleše, zagrebačkog nadbiskupa metropolita, okupljenima se obratito mons. Ivan Šaško koji je u svojoj čestitci istaknuo kako je od formalnog početka rada na osnivanju Hrvatskog katoličkog sveučilišta prošlo dvadeset godina te kako je doktorat znanosti iz perspektive mladog sveučilišta bio samo dalek san koji se na dan promocije doktora znanosti ispunio jer „svjesni smo da je neki studij uistinu studij, kada može pokazati plodove na zadnjemu stupnju školovanja.“ U nastavku mons. Šaško je rekao kako se u riječi doktor nalazi značenje grčkog glagola deíknymi koji govori o: pokazivanju, o upoznavanju, o obzananjivanju, tumačenju, poučavanju i dokazivanju. „Dakle, ostajete svjedoci svoga vremena za sadašnji i buduće naraštaje. Tu trebamo stavljati naglasak: na brigu za mlade, za djecu koja – kako je uvjerljivo sažeo sv. Ivan Bosco – „nisu posude koje treba ispuniti, nego baklje koje treba upaliti“. Mala kratica za doktorat znanosti upozorava i na činjenicu da, premda je iza nas i pred nama tehnološki razvoj koji poprima odlike pridavane sakralnosti: fascinans et tremendum; premda se uvelike promijenio način ophođenja, pristup izvorima znanja, težišta zanimanja, čovjek ostaje čovjekom, sa svojim čežnjama i bojaznima, sa svojim dostignućima i neznanjima. Budite dakle, učitelji koji ćete, istražujući, govoreći drugima o tome što ste stekli, prenositi vlastitu životnu čežnju i strast prema onome što se ne prestaje proučavati, odnosno što se ne prestaje voljeti“- istaknuo je mons. Šaško. Na kraju svog govora mons. Šaško je promoventima poručio: „Zaključujem: ljubav prema mudrosti vodi u poniznost; ljubav uvijek treba onoga koga voli i ono što voli. Već je Platon primijetio da ljubav nije ni siromašna ni bogata i nalazi se između mudrosti i neznanja, a Kristov križ najbolje nas uči da mudrost poznaje granice i drži se daleko od sveznanja i svemoći. I baš sada, kada primate diplome doktorata, pozvani ste osjetiti i upozoriti na otajstvo ograničenosti. Tu počinje predivan susret s istinom koji ne rastužuje nego raduje. Svi mi pak ne zaboravimo da je riječ o povijesti i o sociologiji, dvjema granama koje su prevažne za hrvatsku domovinu u okviru sadašnjih europskih previranja, obojenima sivilom. Tim se disciplinama neće baviti drugi, ako se njima ne budemo bavili mi, Hrvati.“
 

.


Pozdravnu riječ  u ime akademske zajednice našeg Sveučilišta uputio je prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Rektor je istaknuo kako je datum 29. ožujka upisan zlatnim slovima u povijest našeg sveučilišta jer je zatvorena vertikala naših studijskih programa povijesti i sociologije, uz nadu da će se uskoro otvoriti doktorski studiji i na drugim sveučilišnim odjelima. Rektor Tanjić izrekao je iskrene čestitke za sav trud, zalaganje i samoprijegor promoventica i promovenata koji će uskoro primiti diplomu. „Svjesni smo da ste na svom putu bili često i osamljeni, jer je put doktorskog studija obilježen samoćom u razmišljanjima, promišljanjima, kombiniranjima i istraživanjima. Ali na tom putu niste bili sami. Kao što su tu danas s nama, mnoge su pratili mentori i komentorim kojima od srca zahvaljujem na njihovom naporu, zalaganju i trudu da zajedno dođete do današnje promocije i koji marno rade kako bi naši doktorski studiji bili prepoznatljivi i izvrsni. Zahvaljujem i vašim obiteljima, roditeljima, djeci, prijateljima koji su vam bili podrška i pomoć. Ovo je velik dan za sve vas!“ 
 

.


U svom govoru rektor Tanjić se osvrnuo na medalju doktorâ znanosti Hrvatskoga katoličkog sveučilišta. „Ona će našim novim doktorima znanosti biti spomen na postignuće najvišega akademskog naslova, ali će, vjerujemo, svojim licem i naličjem biti ujedno podsjetnik da ispod ovjenčanosti radošću postignutoga naslova neizostavno stoje istraživački napori, odricanja, odvažnost i postojanost u znanstvenome radu. Nama je ona podsjetnik na razvoj i rast našeg Sveučilišta, ali je i jedan zna trajne povezanosti između Sveučilišta i vas poštovani doktori znanosti. Iako mnogima naše Sveučilište nije bilo mjesto studiranja na prijediplomskoj i diplomskoj razini, kroz ovu diplomu i medalju ostajemo trajno povezani. Nadam se će se ta povezanost nastaviti i u vremenu koje nam je darovano i da će te postati priznati znanstvenici i istraživači u svojim područjima, što je nama na čast. Iskreno zahvaljujemo akademskom kiparu Jeronimu Tišljaru na trudu i umješnosti u oblikovanju medalje doktorâ znanosti Hrvatskoga katoličkog sveučilišta“.
 


Predsjednik Sveučilišnog vijeća doktorskih studija prof. dr. sc. Stjepan Kušar slavljenike je pozdravio u ime voditelja doktorskih studija prof. dr. sc. Gordana Črpića i izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič, nastavnika, mentora i komentora te uputio kratku refleksiju o doktorskome studijskom hodu. Profesor Kušar je kazao: „Promocija doktora znanosti jest svečana promocija znanja. Znanje pak je jedno dobro, a mi znamo dobra dijele i da su dobra vrijedna. Ono što nazivamo vrijednost ima svoju cijenu. Cijena se određuje procjenom. Dobra kada se dijele, neka se umanjuju, a neka se uvećavaju. Kada dijelite ono dobro koje se zove novac, ono se smanjuje dijeljenjem. Kada dijelite dobro koje se zove znanje, ono raste dijeljenjem. ... Dobro koje se dijeli, jest dobro koje nalazi svoj drugi korak u onome što se iz znanja čini. Dakle, imamo najprije znati, a onda imamo znati činiti. Znanje je ne samo vrijednost, znanje je vrednota. Vodi nas prema trećemu stupnju onoga što bih vam htio uz čestitku poručiti dragi doktori znanosti i doktorice znanosti. Dakle, uz znati i znati činiti, i ono treće znati ili umjeti biti. Obično se na sveučilištima malo pozornosti posvećuje tom trećem stupnju: biti čovjek, znati biti. Ja bih želio od srca da sav uloženi napor, sve muke doktoranata ne bude samo nešto čega se sjećate, nego da to bude povod za jednu refleksiju nad stečenim iskustvom. Moja želja dragi doktori znanosti i doktorice znanosti jest da ono što ste stekli na našem Sveučilištu i čemu je svjedok vaša diploma bude ujedno prizma kroz koju zrači ne samo vaše znanje i sposobnost, nego kvaliteta vaše ljudskosti, vašeg biti čovjek, biti žena, biti muškarac. To treba zračiti u naše društvo i time pokazati da dobro znanja raste tako da se dijeli i u tome nemojte nikada biti škrti. Hvala vam.“

Nakon dodjela doktorskih diploma u ime doktorica i doktora znanosti povijesti i sociologije obratila se dr. sc. Matea Dadić koja je čestitavši svim promoventima zahvalila Upravi Hrvatskog katoličkog sveučilišta, mentorima, komentorima, nastavnicima, kolegama, obitelji i prijateljima na podršci tijekom doktorskog studija. „Sociološki gledano, povijesna smo generacija – riječi su to prorektora Črpića koje prikladno oslikavaju današnju akademsku svečanost. Doista, upisani smo u povijest ovog sveučilišta, ali usudim se reći i hrvatsku znanstvenu povijest jer smo u području sociologije kao društvene znanosti i povijesti kao humanističke znanosti dobili priliku istraživati nedovoljno istražene teme i tragajući za istinom ponuditi znanstvene analize i to koristeći se suvremenim teorijskim i metodološkim pristupima istraživanja. Ne postoji sumnja da bi upravo to trebao biti poziv svakog znanstvenika i da to jest temeljna ideja znanosti. Ipak, htjela bih naglasiti da smo ovdje primili puno više od toga, primili smo cjelovitost koja ovome svijetu nedostaje, jednako kao što nedostaju znanstvenici koji stvarnost ne reduciraju samo na znanstveno-istraživačku dimenziju"- istaknula je doktorica Dadić. Svoj je govor završila riječima:  "Ne smijemo zaboraviti, svako ponaosob, zahvaliti sebi jer smo, otvarajući se Božjoj providnosti i djelovanju, uspjeli ustrajati na putu upornosti, samoprijegora, marljivosti i istinoljubivosti. Stečeno obrazovanje koje je sada utkano u naš habitus nekolicina nas je ostvarila cijelom vertikalom upravo na ovom sveučilištu, a svi prisutni najvišom razinom obrazovanja te sam sigurna da ćemo Hrvatsko katoličko sveučilište, našu Alma Mater, nositi u srcu uvijek i svugdje".
 

.


Između ostalog, posebnost ove prve promocije doktora znanosti je da je prvi doktorat na Hrvatskom katoličkom sveučilištu obranio dr. sc. Metod Šuligoj na doktorskom studiju sociologije kao svoj drugi doktorat te kako je na ovoj doktorskoj promociji promovirano pet doktorica znanosti koje su sve odreda bile studentice prve generacije studenata sociologije upisane 2013. na naše Sveučilište.  
 

.


Svečanu promociju lijepim i skladnim pjevanjem uljepšale su članice folklornog ansambla Ivan Goran Kovačić, a program je moderirala Paula Zujić, asistentica sa Sveučilišnog odjela za sociologiju.