Izrađeno

Održan simpozij "Muzikoterapija - Osnaživanje života kroz glazbu (ELTMusic): Uloga glazbe u više domena"

U petak, 16. svibnja 2025. u dvorani "Bl. Alojzije kard. Stepinac" održan je simpozij Dan muzikoterapije u organizaciji Sveučilišnog odjela za psihologiju. Simpozij se održao u hibridnom obliku kao dio Erasmus+ Blended Intensive programa "Empowering Lives Through Music (ELT-Music): The Role of Music Across Multiple Domains". Program je proveden u suradnji s Università Cattolica del Sacro Cuore (Italija), Universidade Católica Portuguesa (Portugal), Babeș-Bolyai University (Rumunjska) i The John Paul II Catholic University of Lublin (Poljska) uz podršku Hrvatske udruge muzikoterapeuta te Odjela za muzikoterapiju Glazbene akademije Karol Szymanowski, Katowice, Poljska.

Uvodnu riječ u ime organizatora održala je izv. prof. dr. sc. Ljiljana Pačić Turk, zahvalivši svima na odazivu te na pripremi kvalitetnog programa koji okuplja stručnjake iz Hrvatske, Poljske i SAD-a.
 


U ime HKS-a govorio je doc. dr. sc. Dragan Glavaš, pročelnik Sveučilišnog odjela za psihologiju, koji je prenio rektorove pozdrave i zahvalnost na organizaciji ovog skupa te istaknuo važnost inovacije, otvaranja novih smjerova unutar psihologije te ljepotu raznolikosti te znanosti. Uz to, povezao je i studente da se aktivno uključe u sudjelovanje te da iskoriste priliku za stjecanje novih znanja.

 

Nakon otvorenja, kongres je započeo predavanjem Josipe Gelo koja je govorila o povezanosti psihologije i glazbe i glazbene terapije; doc. dr. sc. Ksenija Burić održala je predavanje o perspektivama muzikoterapije, a posebna gošća kongresa, prof. emeritus Barbara Wheeler iz SAD-A održa aje predavanj u kojemu se osvrnula na muzikoterapiju kao metodu i istraživanja muzikoterapije u svojem bogatom istraživačkom i akademskom iskustvu. U drugom dijelu kongresa dr. Ludwika Koncieczna-Nowak održala je predavanje o muzikoterapiji među tinejdžerima; Agnieszka Sepioło održa aje predavanje o muzikoterapiji u radu s odraslima koji boluju od tinnitusa. Studentice Zofia Staroń, Urszula Marszałek, Gabriela Majerowska i Marlena Kandzia govorili su o prvi koracima u struci u kontekstu kliničkih iskustava i osobnih promišljanja, dok su studenti Nataša Maruškić Popadić i Marko Antolković održali predavanje o muzikoterapiji u edukacijsom i rehabilitacijskom kontekstu.