Share
II. stručni skup Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba
U ponedjeljak, 25. studenog 2024. godine, na Hrvatskom katoličkom sveučilištu je održan drugi stručni skup Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba pod nazivom „Zaštita maloljetnika i ranjivih osoba u Crkvi“. Teme i predavači stručnog skupa su bili:
1) Seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djece i mladih putem novih tehnologija – Tomislav Ramljak, dipl. soc. radnik
2) Što seksualno zlostavljenoj djeci treba?– prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander
3) “Nove” vrste zlostavljanja u duhovnom okruženju: duhovno zlostavljanje, zloupotreba savjesti, pseudo-misticizam - dr. sc. vlč. Antun Faltak
4) Nepovredivost sakramenta Ispovijedi i problematika zlostavljanja maloljetnika mr. sc. vlč. Marin Batur
5) Rad s počiniteljima seksualnog zlostavljanja – doc. dr. sc. Sanda Smoljo Dobrovoljski.
Ovaj skup je jedan znak nade utoliko što danas o temi zlostavljanja, bez obzira o kojem se obliku radi, na novi način govorimo i susrećemo se s ovom temom, spremni diskutirati, kao zajednica vjernika, braće i sestara, učeći i na temelju pogrešaka, ali spremni preventivno djelovati radi naših perspektiva.
Socijalni radnik Ramljak je u svom predavanju upoznao slušateljstvo sa suvremenim događanjima, umjetnom inteligencijom kao i izazovima koja nam donose novi načini komuniciranja – izazov za nas u Crkvi ali i u društvu.
Prof. Buljan Flander je u predavanju publici približila svijet osoba, djece, koja su preživjela zlostavljanja – dragocjena su svjedočanstva, zahtjevna za slušati, ali potom i za djelovati. Takav pristup je iznimno dragocjen zbog prisutnosti osoba i iskustava koji su bogati praksom te je iznimno važna praksa povezivanja s drugim institucijama.
Vlč. dr. Antun Faltak je govorio o novim oblicima zlostavljanja, ili pak ono o čemu još u Crkvi ne govorimo, odnosno postajemo svjesni da postoje i takvi oblici djelovanja, što postavlja isto tako nove izazove pred nas.
Don Martin Batur je govorio o nepovredivost sakramenta ispovijedi i o problematici zlostavljanja maloljetnika – kako razumijevati ispovjedne tajne. Sjajno je ocrtao promišljanja civilnog zakona kao i osoba koje izvana promatraju ispovjednu tajnu, te iznio njihove prijedloge, ali isto tako i stav teološkog promišljanja o ovoj temi. U isto vrijeme je hrabro istaknuo i određene kontradiktornosti s kojima se u pastoralu susreće.
Docentica Sanda Smoljo Dobrovoljski je govorila o radu s počiniteljima seksualnog zlostavljanja, što je iznimno važan zadatak i za nas u Crkvi. Iznijela je brojne činjenice o dinamici između počinitelja i terapeuta, ali i dinamike počinitelja inače; cijeli jedan „svijet“ razumijevanje se krije i otkriva u dinamici jednog počinitelja, kao i terapeuta koji radi s počiniteljima.
Konačno, na kraju se supervizor Centra docent Josip Bošnjaković zahvalio svima na sudjelovanju i ohrabrio prisutne za daljnji ustrajni rad na ovom području. Zaključio je da nam ostaje i jedan izazov za ovakve susrete, a to je imati među nama osobu koja je žrtva, preživjela zlostavljanje, ali isto tako i počinitelja koji se suočio sa svojim djelima. Prije svega preživjelu osobu jer prava katarza moći čuti takve osobe, kao što je to osobno doživio na brojnim drugim konferencijama. Za Crkvu bi također bilo korisno čuti i perspektive počinitelja koji su se suočili sa svojim zlodjelima, kako bi se i iz toga naučili brojni koraci koji su potrebni za napredak.