Share
Dr. sc. Leali Osmančević održala radionicu o kritičkoj analizi serije „Sram“
U subotu 5. travnja 2025., u organizaciji udruge Točka i projekta Evo me održan je četvrti nacionalni susret „Znakovi nade – kako mladima pogođenima besmislom prenijeti nadu i smisao“. Tematska konferencija okupila je brojne stručnjake i interdisciplinarno pristupila temi nade i beznađa te traganja za smislom i ulozi zajedništva mladih u suvremenom društvu. Prvi dio programa bio je posvećen predavanjima i plenarnoj raspravi, dok je nakon svete mise u Crkvi Sv. Mati Slobode uslijedio niz tematskih radionica namijenjenih mladima i svima zainteresiranima.

Dr. sc. Leali Osmančević održala je radionicu kroz dvije tematske sesije pod nazivom „Pronaći nadu između redaka – kritička analiza serije SRAM“ te sa sudionicima analizirala likove i radnju te isječke iz popularne hrvatske adaptacije norveške serije Skam. Serija Sram brzo je stekla iznimnu popularnost i među hrvatskom publikom, upravo zbog svoje neposrednosti, autentičnosti i realističnog prikaza izazova i problema mladih i njihove svakodnevice. Teme poput anksioznosti, vršnjačkog nasilja, obiteljskih problema, identiteta, ljubavi i prihvaćanja, prikazane su tako da kritičko sagledavanje gledatelja može potaknuti na empatiju, promišljanje i otvoreni dijalog, što su i sami sudionici ove radionice praktično iskusili.

Kroz radionicu se razgovaralo o tome kako medijski sadržaji mogu služiti kao alat za otvaranje važnih tema među mladima te kako analizom serijskih narativa možemo osvijestiti dublje poruke i potaknuti razgovor o nadi, pripadnosti i osnaživanju u vremenu koje često djeluje zbunjujuće i nesigurno. Radionica je pokazala koliko su mladi spremni aktivno promišljati o izazovima s kojima se susreću te koliko im znači prostor u kojem se osjećaju viđeno, saslušano i uključeno.

Na susretu je radionicu "Mladi i izazovi društvenih mreža" održala i naša studentica komunikologije Doris Božičević. Cilj radionice bio je upoznati mlade i one koji rade s mladima s izazovima društvenih mreža kao što su ovisnosti i viralni izazovi, ali i upoznati ih s funkcioniranjem algoritama, digitalnih otisaka i dezinformacija. Naglasak je bio stavljen na pozitivne strane i kako se društvene mreže mogu koristiti u edukativne svrhe te kako potaknuti mlade da ih koriste u pozitivne svrhe.