Virtualni svitak
Blog Sveučilišnog odjela za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta
Virtualni svitak je blog povjesničara s Hrvatskoga katoličkog sveučilišta. Cilj nam je podijeliti manje poznate, nezapažene i intrigantne priče iz sjene velikih događaja te s margina naših istraživanja. Povijest pričaju profesorice i profesori te studenti i studentice sa Sveučilišnoga odjela za povijest. Njihove priče temelje se na primarnim povijesnim izvorima, a novu čitajte svakog desetog u mjesecu.
Rukopisna toplina Božića
Netko je usred ratnog vihora razrušenog doma i dana provedenih u podrumu pronašao trenutak mira sjesti i napisati poruku nade kako bi, njegujući i održavajući povezanost s drugima, i u najtežim trenucima podijelio bol i pronašao utjehu.
Otkriće na groblju Kerameikos
Moja je smrt bila neizbježna. U 5. st. pr. Kr. nismo imali znanja i sredstava za borbu protiv smrtonosnih bolesti. Ali vi, ljudi iz 21. stoljeća, nemate opravdanja.
Nova bolnica – nova očekivanja
Prelazak u novu zgradu u lipnju 1888. izazvao je među osobljem dosta bojazni i očekivanja koja su potaknula traženja prema upravi. Bolnički brijač je, primjerice, procijenio kako će u novoj zgradi većeg kapaciteta biti i više pacijenata te više posla.
Prva kravata?
Iako je riječ o jednom od globalno najprepoznatljivijih modnih dodataka, porijeklo tog čudesnog rupca i dalje nije potpuno razjašnjeno. Znano je, međutim, da neki njegovi počeci sežu u 17. stoljeće.
E-mailovi i e-poruke 18. stoljeća
No što se može istraživati u nečijoj korespondenciji? Što ona istraživaču može ponuditi i kako joj pristupiti? Što sadrže mailovi i poruke Chernkoczyja supružnika i njihove djece s kraja 17. i u prvoj četvrti 18. stoljeća. Zašto su povjesničarki zanimljivi?
Neočekivana putnica na brodu
Rose je, s nepunih 23 godine, pristala pratiti Louisa u Toulonsku luku 16. rujna 1817. i tamo „nestala“. (…) Rose se ošišala, obukla mornarsku odjeću i uspjela se ukrcati na brod Uranie. U svome dnevniku, zabilježila je svoju tjeskobu i strahove.
Crna mačka koja je nosila sreću
Mnogi pariški boemi prihvatili su buntovnički duh. Tražili su svoje mjesto pod Suncem boravcima u kavanama, no i drugim ugostiteljskim objektima koji su tada postajali popularni, gdje su izražavali svoje neslaganje s modernim svijetom.
Bogatstvo okusa
Od mjesta koja se diče ekskluzivnošću do seoskih veselja, prošlost se iznova prodaje u tanjuru: „renesansni festival“ s ponudom „srednjovjekovnog jela“: tripice u paradajz sosu. Bogatstvo okusa uz kakofoniju povijesti.
Tamna strana ljudske prirode
Kada je 1892. odjeknula vijest u Chicago Tribuneu o serijskom ubojici koji je mučio, a potom ubijao svoje žrtve u Hotelu (kasnije prozvanom Murder Castle), svi stanovnici grada bili su preneraženi događajima iz susjedstva.
Nadbiskup Stepinac i komunistička propaganda
Novinari su u prvim godina poraća radili izravno prema naputcima AGITPROP-a, a to je u svojim memoarskim zapisima potvrdio novinar i urednik Berto Črnja: „uvijek se s njima dogovaralo što i kako da se piše“.
Uredništvo
izv. prof. dr. sc. Kristina Puljizević
email: kristina.puljizevic@unicath.hr
Veronika Novoselac, mag. hist, asistentica
email: veronika.novoselac@unicath.hr