Izrađeno

Studenti HKS-a na terenskoj nastavi u sklopu kolegija "Integral Ecology" u Energetskom centru Bračak

Studentice i studenti Hrvatskoga katoličkog sveučilišta u četvrtak, 20. ožujka 2025. posjetili su Energetski centar Bračak u blizini Zaboka.  Posjet se održao u sklopu izbornoga kolegija Integral Ecology uz pratnju doc. dr. sc. Đurice Pardona.
 


Posjet studenata započeo je obilaskom samog Centra pod vodstvom voditelja projekta, Miljenka Jagarčeca. Jagarčec je istaknuo kako je Dvorac Bračak jedinstven primjer energetski učinkovite obnove povijesnih zgrada. Rekonstruiran je prema niskoenergetskim standardima gradnje.
 


Nakon obilaska Centra uslijedilo je predavanje prof. dr. sc. Branka Grisogone o ključnim  pokazateljima nedavnih klimatskih promjena poput emisija stakleničkih plinova, topljenja ledenjaka te porasta razine mora. 
 


Izv. prof. dr. sc. Aleksandra Perčin naglasila je  važnost poljoprivrede u borbi protiv klimatskih promjena zbog mogućih koristi za dobrobit okoliša. S jedne strane, tradicionalne poljoprivredne prakse mogu biti značajan izvor emisija stakleničkih plinova i degradacije okoliša, dok s druge strane, održive i inovativne poljoprivredne prakse mogu biti i rješenja za smanjenje tih emisija, obnovu tla i očuvanje bioraznolikosti.
 


Predavanje je održala i univ. spec. rel. publ. Ivana Belić. Ona posljednjih osam godina obnaša dužnost voditeljice strateških komunikacija REGEA-e. Istaknula je da je komunikacija jedan od ključnih faktora u podizanju svijesti o važnosti ekologije. Iako se unazad nekoliko godina više govori o ekološkim problemima, ta razina komunikacije i dalje nije zadovoljavajuća. Ono što je nužno za kvalitetnu komunikaciju o ekologiji su: dobra lokalna priča, jednostavna i transparentna komunikacije, dobra povezanost s novinarima i medijima. 


Tema posljednjeg predavanja bio je razvoj i značaj Energetskoga centra Bračak te politika Europske unije na području klimatskih promjena. Predavanje je održao dr. sc. Julije Domac, ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske.

Studenti su i sami imali priliku ponuditi neka rješenja ekoloških problema. Podijeljeni u grupe, osmislili su i predstavili vlastitu ideju ekološki održivog projekta na temelju svega što su čuli na predavanjima. Prva grupa predstavila je tzv. „preciznu” poljoprivredu i kako bi se ona mogla primjenjivati, a druga je grupa kao ideju predstavila solarne ploče i njihovu uporabu. Terenska nastava zaključena je kvalitetnom raspravom o izloženim projektima i zahvalom domaćinima.