Share
Počela Ljetna škola nenasilja i nenasilne komunikacije u Rovinju
Međunarodna Ljetna škola nenasilja i nenasilne komunikacije (Summer School of Nonviolence and Nonviolent Communication), u organizaciji Sveučilišnog odjela za komunikologiju, počela je u nedjelju 7. rujna u Samostanu sv. Franje u Rovinju. Svečano otvorenje Ljetne škole održano je u prostorima Samostana upoznavanjem polaznika. Uz studente s HKS-a, na Ljetnoj školi sudjeluju studenti sa Sveučilišta LUMSA iz Rima (Italija), Katoličkog sveučilišta u Murciji (Španjolska) i Katoličkog sveučilišta Ivana Pavla II. iz Lublina (Poljska).

Prvoga dana Ljetne škole, u ponedjeljak 8. rujna, radionicu o temi „Nonviolent Communication and Marshall B. Rosenberg“ održale su izvanredna profesorica Irena Sever Globan i viša asistentica Leali Osmančević sa Sveučilišnog odjela za komunikologiju. U nastavku tjedna, radionice održavaju treneri nenasilne komunikacije Dmitriy Kopina, Gordana Stanković i Ingrid Halbritter. Ljetna škola traje do petka 12. rujna, a polaznici će kroz koncept nenasilne komunikacije Marshalla Rosenberga promišljati o temama empatije i empatijskog slušanja, autentičnog izražavanja osjećaja i potreba u komunikaciji te nenasilnog razrješavanja konflikata i medijacije. U sklopu slobodnoga vremena, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Rovinja polaznici su imali vođenu turističku turu po Rovinju kako bi se upoznali s povijesnim, vjerskim i kulturnim specifičnostima Rovinja.

Susretu u Rovinju prethodila su tri pripremna susreta na daljinu. Prvoga dana, u utorak 2. rujna, predavanje o temi „Nonviolence and Peacebuilding as Modes of Communication To Resist Intolerance and Build Engaged Activism“ održala je dr. sc. Ellen W. Gorsevski, izvanredna profesorica na Školi medija i komunikacije na Sveučilištu Bowling Green State (SAD). Drugoga dana, u srijedu 3. rujna, predavanje o temi „'Blessed are the Peacemakers': Theologies of Nonviolence within the Catholic Social Tradition“ je održala Anna Blackman, doktorandica i predavačica na Sveučilištu u Glasgowu (Škotska). Trećega dana, u četvrtak 4. rujna, predavanje o temi „Introduction to Nonviolent Communication and its Relationship to Catholic Social Teaching on Peace“ održala je dr. sc. Lilian Ehidiamhen, viša asistentica na Fakultetu teologije i religijskih znanosti Katoličkog sveučilišta u Leuvenu (Belgija) i certificirana trenerica nenasilne komunikacije.
Inače, Ljetna škola nenasilja i nenasilne komunikacije osmišljena je kao odgovor na rastuće potrebe suvremenog društva, koje je duboko pogođeno raznim oblicima neslaganja, društvenih podjela i nepravdi, oružanim sukobima i ideološkom polarizacijom na međuljudskoj i globalnoj razini. Ljetna škola temelji se na uvjerenju da je promjena i moguća i nužna te da se događa kada pojedinac prepozna moć nad svojim riječima i ponašanjem u odnosu prema drugima. Razumijevajući da agresivna komunikacija i nasilje često proizlaze iz nezadovoljenih potreba, kroz ovu Ljetnu školu nastoji se otvoriti vrata dubljem razumijevanju, pomirenju i izgradnji trajnog mira.