Najčešća pitanja
- Upis na prijediplomsku razinu studija?
Ako pristupate prijavi za upis na sveučilišni prijediplomski studij, potrebno je prijaviti se putem aplikacije Postani student pri Središnjem prijavnom uredu. Nakon prijave putem Nacionalnog informacijskog sustava, ovisno o studiju za koji se prijavljujete, pristupate i dodatnim provjerama u točno naznačenom vremenu (točan raspored objavljuje se na mrežnoj stranici Sveučilišta).
Uvjeti upisa na sveučilišne prijediplomske studije objavljeni su na mrežnoj poveznici www.postani-student.hrAko se natječete za upis na sveučilišne prijediplomske studije Hrvatskog katoličkog sveučilišta, dužni ste, u skladu s tekstom Natječaja, pristupiti svim dodatnim provjerama koje u procesu natječajnog postupka provodi Hrvatsko katoličko sveučilište. Dužni ste pristupiti u terminu koji vam je dodijeljen. Prilikom pristupanja dodatnim provjerama potrebno je ponijeti službenu identifikacijsku ispravu s fotografijom (osobnu iskaznicu, putovnicu ili vozačku dozvolu).
Prije pristupanja dodatnim provjerama (test apstraktnog mišljenja, pristupni intervju itd.) provjerite jeste li uredno izvršili sve administrativne obveze koje su prethodile dodatnim provjerama (odabir studija putem Postani student, uplata administrativnih troškova prijave upisa. Ako niste ispunili sve propisane korake, neće biti moguće odobriti Vam pristup dodatnim provjerama. Pristupnici koji su prijavili više studijskih programa naći će se samo na jednom od rasporeda za pristupanje dodatnoj provjeri! Primjerice, pristupnik za upis na studij Komunikologija i Psihologija, pronaći će se u rasporedu za pristupanje pristupnom intervjuu za studij Psihologija.)
- Koji su dokumenti potrebni za upis?
Ako ste, sukladno uvjetima Natječaja, ostvarili pravo upisa na željeni studij, potrebno je pristupiti upisu na način i u dan i sat koje Sveučilište objavljuje u rubrici Razredbeni postupak/Upisi.
Pristupnik koji ne pristupi upisu u naznačenom roku, odnosno ne iskoristi pravo na upis u roku u kojem je to pravo stekao – gubi pravo upisa. Za upis maloljetnog pristupnika za upis u prvu godinu prijediplomskog/integriranog prijediplomskog i diplomskog studija, potrebna je pisana suglasnost jednog od roditelja koji zajednički ostvaruju roditeljsku skrb, odnosno onog roditelja koji samostalno ostvaruje roditeljsku skrb. Pisanu suglasnost pristupnik za upis može dostaviti osobno u Službu za studentska pitanja u sjedištu Sveučilišta ili putem: studentska.sluzba@unicath.hr najkasnije do objave konačne rang-liste 16. 7. 2025. Za upis pripremite sljedeće dokumente – pazite na format:
1. fotografiju
2. dokaz o uplati troškova upisnine
3. dokaz o uplati troškova upisnine i participacije u troškovima studiranja
4. pristupnici koji su srednju školu završili izvan Republike Hrvatske prilažu Rješenje o priznavanju inozemne obrazovne kvalifikacije;- Dokaz o uplati troškova upisa i participacije u troškovima studiranja:
- pristupnici redoviti studenti od 1. do 40. upisnog mjesta, pristupnici unutar kvote za strane državljane, kvote Hrvati izvan Republike Hrvatske ili kao pristupnici koji ostvaruju pravo prednosti (sveučilišni prijediplomski studiji) uplaćuju upisninu u iznosu od 160,00 eura (pdf.)
- pristupnici redoviti studenti koji plaćaju puni iznos participacije u troškovima studiranja uplaćuju upisninu u iznosu od 70,00 eura (pdf.)
- pristupnici redoviti studenti za sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina u iznosu od 70,00 eura (pdf.)
- pristupnici izvanredni studenti koji plaćaju puni iznos participacije u troškovima studiranja uplaćuju upisninu u iznosu od 70,00 eura (pdf.)
- prilikom uplaćivanja troška participacije:
- sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina u iznosu od 6.000,00 eura
- sveučilišni prijediplomski studij Psihologija u iznosu od 3.250,00 eura
- sveučilišni prijediplomski studij Računarstvo za društvene primjene u iznosu od 3.250,00
eura - sveučilišni prijediplomski studij Komunikologija u iznosu od 3.250,00 eura
- sveučilišni prijediplomski studij Sestrinstvo izvanredni u iznosu od 1.490,00 eura
- Dokaz o uplati troškova upisa i participacije u troškovima studiranja:
- Plaća li se upisnina i školarina za prvu godinu prijediplomskog studija? Plaća li se upisnina i školarina za prvu godinu studija Medicina?
Na 1. godini sveučilišnog prijediplomskog studija potrebno je uplatiti troškove upisnine, dok podmirivanje troškova školarine (participacije) ovisi o ostvarenom upisnom mjestu i vrsti studija.
Povijest – od 1. do 25. upisnog mjesta – upisnina 160,00 eura
Povijest – dvopredmetni/Sociologija – dvopredmetni – od 1. do 25. upisnog mjesta – upisnina 160,00 eura
Sociologija – od 1. do 30. upisnog mjesta – upisnina 160,00 eura
Sestrinstvo (redovni studij) – od 1. do 40. upisnog mjesta – upisnina 160,00 eura
Psihologija – od 1. do 40. upisnog mjesta: upisnina 160,00 eura, od 41. do 45. upisnog mjesta: upisnina 70 eura i školarina (puna participacija) 3.250,00 eura po godini studija
Komunikologija – od 1. do 40. upisnog mjesta: upisnina 160,00 eura; od 41. do 45. upisnog mjesta: upisnina 70,00 eura i školarina (puna participacija) 3.250,00 eura po godini studija
Medicina – troškovi upisnine 70,00 eura i djelomična participacija 6.000,00 eura. Studenti medicine upisninu i djelomičnu participaciju uplaćuju tijekom cijeloga studija
Pravo – od 1. do 40. upisnog mjesta: upisnina 160,00 eura
Računarstvo za društvene primjene – od 1. do 40. upisnog mjesta: upisnina 160,00 eura; od 41. do 45. upisnog mjesta: upisnina 70,00 eura i školarina (puna participacija) 3.250,00 eura po godini studija
*Kvota za strane državljane, pristupnik s pravom prednosti, kvota Hrvati izvan Republike Hrvatske – upisnina 160,00 eura (za studente Medicine 70,00 eura)
Troškovi redovito upisanih studenata na Hrvatskom katoličkom sveučilištu financiraju se iz Državnog proračuna RH, Osnivača – Zagrebačke nadbiskupije, donatora, ostalih izvora i participacije studenata u troškovima studiranja (puna ili djelomična participacija) sukladno Odluci o uvjetima upisa, objavljenog Natječaja te Odluke o visini participacije studenata u troškovima studiranja. Studenti pri upisu na studij potpisuju ugovor o načinu studiranja i izjavu o participiranju u troškovima studiranja.
Izvanredni studenti
Sestrinstvo – od 1. do 20. upisnog mjesta: upisnina 70,00 eura i školarina 1.490,00 eura po godini studija
Sestrinstvo – kvota za one koji su srednju školu završili prije 2010. godine – od 1. do 25. upisnog mjesta: upisnina 70,00 eura i školarina 1.490,00 eura po godini studija
Trošak izvanrednog studija studenti snose sami iz vlastitih ili drugih sredstava ili participiraju u troškovima studiranja sukladno odluci Senata o visini participacije studenata u troškovima studiranja koju snose izvanredni studenti. Izvanredni studenti pri upisu na studij, potpisuju ugovor o načinu studiranja i izjavu o participiranju u troškovima studiranja.
- Upis na diplomsku razinu studija?
Za upis na sveučilišne diplomske studije HKS-a potrebno je zadovoljiti opće i dodatne uvjete.
Krajnji rok za prijavu je tijekom mjeseca rujna (detaljne rokove možete pogledati na https://www.unicath.hr/upisi/diplomski-sveucilisni-studiji)
Prijave se vrše u 2 koraka:
1. prijaviti se putem Nacionalnog informacijskog sustava prijava na diplomske studije (NISpDS) – pristupiti putem platforme e-Građani
2. uplatiti adminstrativni trošak prijave za upis na studij.
Uvjeti upisa na diplomske sveučilišne studije
Uvjete upisa (opći i dodatne) za svaki studij možete pobliže pročitati na poveznici: https://www.unicath.hr/upisi/diplomski-sveucilisni-studiji
Dodatne provjere – pristupni intervju
Sukladno natječaju za upis studenata u I. godinu sveučilišnih diplomskih studija, pristupnici za upis na sveučilišni diplomski studij Psihologija dužni su pristupiti dodatnim provjerama koje Hrvatsko katoličko sveučilište provodi kao dio razredbenog postupka. Raspored pristupanja dodatnim provjerama (pristupni intervju) pravovremeno objavljujemo na mrežnoj stranici u rubrici Razredbeni postupak/Dodatne provjere i kalendar.
Rang-lista pristupnika za upis oblikuje se na temelju postignutih bodova u razredbenom postupku, koji se temelje na zbroju bodova ostvarenih na temelju težinskog prosjeka ocjena na sveučilišnom prijediplomskom studiju i bodova ostvarenih na pristupnom intervjuu (studij Psihologija). Rang-lista pristupnika za upis oblikuje se na temelju postignutih bodova u razredbenom postupku, koji se temelje na zbroju bodova ostvarenih na temelju težinskog prosjeka ocjena na sveučilišnom prijediplomskom studiju (osim za upis na studij Psihologija). Pristupnik stječe pravo upisa prema postignutim bodovima na konačnoj rang-listi.
Dokumenti potrebni za upis
Obavijest o vremenu i načinu upisa bit će objavljen u rubrici Upisi.
Pristupnik koji ne pristupi upisima prema navedenom rasporedu, gubi pravo upisa.
Pristupnici koji nisu u mogućnosti sami pristupiti upisu, mogu za upis putem punomoći ovlastiti i drugu osobu. Punomoć za upis mora biti ovjerena kod javnog bilježnika, a nositelj punomoći mora biti punoljetna osoba.
Sastavni dio upisnog postupka je i potpisivanje ugovora između pristupnika – budućeg studenta i Hrvatskog katoličkog sveučilišta. U skladu s time, svi pristupnici koji u trenutku upisa na Hrvatsko katoličko sveučilište nisu punoljetni, upisu moraju pristupiti u pratnji jednog od roditelja ili zakonskog skrbnika.Prilikom upisa potrebno je priložiti sljedeće dokumente i preporučamo pripremiti ih na vrijeme (u pdf. ili jpg. formatu):
Za upis molimo pripremite sljedeće dokumente – pazite na format:
1. fotografiju
2. vlastoručni potpis
3. dokaz o uplati troškova upisnine
4. dokaz o uplati troškova upisnine i participacije u troškovima studiranja
5. pristupnici koji su srednju školu završili izvan Republike Hrvatske prilažu Rješenje o priznavanju inozemne obrazovne kvalifikacije; pdf- pristupnici redoviti studenti od 1. do 40. mjesta u iznosu od 160,00 eura
- pristupnici redoviti studenti od 41. do 50. mjesta i izvanredni studenti u iznosu od 70,00 eura
- dokaz o uplati pune participacije u troškovima studiranja (barem 1. rata) – pristupnici redoviti studenti od 41. do 45. mjesta i izvanredni studenti
Pristupnici koji se upisuju uz plaćanje pune participacije u troškovima studiranja (svi izvanredni studenti i pristupnici redoviti studenti koji su na konačnoj rang-listi za upis na željeni studij Sveučilišta zauzeli mjesto od 41. do 45., a nisu pristupnici s pravom prednosti pri upisu), prilikom upisa dužni su priložiti i dokaz o uplati pune participacije u troškovima studiranja (barem 1. ratu). Više o iznosu u rubrici Troškovi studiranja/Redoviti studenti od 41. mjesta nadalje ili Troškovi studiranja/Izvanredni studenti - dokaz o uplati razlikovnih predmeta (sveučilišni diplomski studij Komunikologija, Povijest, Povijest (dvopredmetni), Psihologija, Sociologija, Sociologija (dvopredmetni) u iznosu 40,00 eura/1 ECTS
Troškovi studiranja uplaćuju se na IBAN račun Hrvatskog katoličkog sveučilišta: HR1123400091110353987, u poziv na broj upisuje se OIB pristupnika; opis plaćanja: Troškovi studiranja – naziv studija koji upisuju.
Participacija u troškovima studiranja (školarina)
Studenti koji upisuju sveučilišni diplomski studij na Hrvatskom katoličkom sveučilištu participiraju u troškovima studiranja (školarina) sukladno ostvarenom upisnom mjestu i Odluci o visini participacije studenata u troškovima studiranja.
Redoviti studenti koji su na konačnoj rang-listi za upis ostvarili plasman od 1. do 40. mjesta plaćaju djelomičnu participaciju u troškovima studiranja prema linearnom modelu.
- pri upisu u I. godinu sveučilišnog diplomskog studija studenti (1. – 40. upisno mjesto) plaćaju samo 160,00 eura za troškove upisa
- pri upisu u II. godinu studija sveučilišnog diplomskog studija studenti plaćaju 70,00 eura troškova upisa te djelomičnu participaciju u troškovima studiranja koja ovisi o akademskom uspjehu u prošloj akademskoj godini. Djelomična participacija kreće se od 0,00 eura (za 10% najboljih studenta na godini) do otprilike 900,00 eura za studente na posljednjem mjestu rang-listi
Redoviti studenti koji su na konačnoj rang-listi za upis ostvarili upisno mjesto od 41. na više, plaćaju upisninu u visini 70, 00 eura te puni iznos participacije u troškovima studiranja.
- Pri upisu svake godine studija studenti plaćaju 70,00 eura za troškove upisa te iznos pune participacije u troškovima studiranja. Puna participacija u troškovima studiranja iznosi:
- Sveučilišni diplomski studij Komunikologija: 3.250,00 eura
- Sveučilišni diplomski studij Povijest (prijelaz): 2.000,00 eura
- Sveučilišni diplomski studij Povijest (dvopredmetni) (prijelaz): 1.000,00 eura
- Sveučilišni diplomski studij Psihologija: 3.250,00 eura
- Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Pravo (upis prijelazom): 3.250,00 eura
- Sveučilišni diplomski studij Sestrinstvo (upis prijelazom): 2.400,00 eura
- Sveučilišni diplomski studij Sociologija (prijelaz): 2.000,00 eura
- Sveučilišni diplomski studij Sociologija (dvopredmetni) (upis prijelazom): 1.000,00 eura
Troškovi redovito upisanih studenata na Hrvatskom katoličkom sveučilištu financiraju se iz Državnog proračuna RH, Osnivača – Zagrebačke nadbiskupije, donatora, ostalih izvora i participacije studenata u troškovima studiranja (puna ili djelomična participacija) sukladno Odluci o uvjetima upisa, objavljenog Natječaja te Odluke o visini participacije studenata u troškovima studiranja. Studenti pri upisu na studij potpisuju ugovor o načinu studiranja i izjavu o participiranju u troškovima studiranja.
Izvanredni studenti sveučilišnog diplomskog studija Sestrinstvo pri upisu svake godine studija plaćaju 70,00 eura za troškove upisa te 2.400,00 eura pune participacije u troškovima studiranja za svaku godinu studija.
Trošak izvanrednog studija studenti snose sami iz vlastitih ili drugih sredstava ili participiraju u troškovima studiranja sukladno odluci Senata o visini participacije studenata u troškovima studiranja koju snose izvanredni studenti. Izvanredni studenti pri upisu na studij, potpisuju ugovor o načinu studiranja i izjavu o participiranju u troškovima studiranja.
Pristupnik koji ne iskoristi pravo na upis u roku u kojem je to pravo stekao (dan, vrijeme i način upisa, nastavno objavljenom rasporedu pristupanja upisu) – gubi pravo upisa!
Za moguća dodatna pitanja možete se obratiti na: studentska.sluzba@unicath.hr
- Prijelaz s drugog visokog učilišta na Hrvatsko katoličko sveučilište?
KADA TREBAM PREDATI ZAMOLBU ZA PRIJELAZ?
Od 1. do 15. rujna akademske godine u koju ste upisani. Upis prijelazom mogu ostvariti samo studenti! Potrebno je biti u statusu studenta.
Više o prijelazu pročitajte na ovoj stranici niže.
ŠTO JE JOŠ VAŽNO ZNATI?
Podnošenje zamolbe za prijelaz ne garantira i odobrenje iste. Zamolba može biti uvažena ili odbijena.
Prijelaz, u slučaju odobrenja zamolbe, moguće je odobriti od 1. godine studija na više (bez obzira na koju godinu studija student traži prijelaz).
Svi studenti upisani prijelazom pomiruju upisninu i punu participaciju u troškovima studiranja od upisane godine studija do završetka studija, uključujući i ponavljanje godine studija.
Za dodatna pitanja možete se obratiti na: studentska.sluzba@unicath.hr
- Hrvati izvan Republike Hrvatske
- Opći uvjeti
- završena srednja škola (ekvivalent razini 4.2. HKO: gimnazijsko srednjoškolsko obrazovanje; četverogodišnje i petogodišnje strukovno srednjoškolsko obrazovanje);
- pristupnici koji su srednjoškolsko obrazovanje završili izvan Republike Hrvatske nisu obavezni polagati ispite državne mature u Republici Hrvatskoj
- poznavanje hrvatskog jezika
- Dodatni uvjeti
- prijeđen prag na pristupnom intervjuu (za upis na sveučilišne prijediplomske /integrirane studije za koje je predviđen razredbeni postupak (pristupni intervju))
- prijeđen prag na testu apstraktnog mišljenja (TAM) – samo za studij psihologije
Ocjene iz srednje škole: 35 %
Pristupni intervju: 35 %
Druga postignuća (10 % za svako drugo postignuće: još jedna srednja škola, državna matura, test apstraktnog mišljenja i/ili drugo): 30 %
Prijave za upis na studij za pristupnike unutar kvote za Hrvate izvan Republike Hrvatske obavljaju se putem Nacionalnog informacijskog sustava prijava na visoka učilišta (NISpVU). Rok za prijavu studija putem NISpVU sustava jest do datuma naznačenog u Natječaju.
Pristupnici koji se za upis natječu unutar upisne kvote za Hrvate izvan Republike Hrvatske dužni su svu dokumentaciju, uključujući i potvrdu o pripadnosti hrvatskom narodu pribavljenu od Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske dostaviti Središnjem prijavnom uredu sukladno uputama objavljenima na mrežnoj stranici Nacionalnog informacijskog sustava prijava na visoka učilišta – Postani student! – na kojoj je potrebno i registrirati se za zaprimanje zaporke koja će pristupniku omogućiti prijavu na studij.
Dokaz o drugim dodatnim postignućima (završena još jedna srednja škola*) dostavlja se Hrvatskom katoličkom sveučilištu na: studentska.sluzba@unicath.hr do datuma
naznačenog u natječaju.*ne odnosi se za upis na sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina
Pristupnici unutar upisne kvote za Hrvate izvan Republike Hrvatske su (sukladno čl. 2. Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 124/11, 16/12):
- pripadnici hrvatske manjine u europskim državama (u Republici Austriji, Republici Srbiji, Republici Sloveniji, Slovačkoj Republici, Rumunjskoj, Republici Makedoniji, Mađarskoj, Talijanskoj Republici, Crnoj Gori, Češkoj Republici, Republici Kosovo i Republici Bugarskoj) i
- hrvatski iseljenici u prekomorskim i europskim državama i njihovi potomci.
Razredbeni postupak za upis studenata u I. godinu sveučilišnih prijediplomskih studija u akademskoj godini 2025./2026. provodi se u ljetnom upisnom roku te u jesenskom upisnom roku, ukoliko nakon završenih upisa u ljetnom upisnom roku ostane slobodnih upisnih mjesta. Razredbeni postupak za upis studenata u jesenskom upisnom roku bit će objavljen pod istim ili novim uvjetima koje će Odlukom utvrditi Senat Sveučilišta.
Pristupnici za upis dužni su uplatiti administrativni trošak prijave studija.
Upisna kvota predviđa po jedno (1) upisno mjesto u ljetnom upisnom roku na svaki sveučilišni prijediplomski studij (izuzev izvanrednog studija Sestrinstvo) te na sveučilišne integrirane prijediplomske i diplomske studije Medicina i Pravo.
Više o kvoti za Hrvate izvan Republike Hrvatske:
Više o kvoti za Hrvate izvan Republike Hrvatske:
- Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina
Od akademske godine 2021./2022. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu započelo je izvođenje sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Medicina.
Studij medicine na Medicinskom fakultetu Hrvatskog katoličkog sveučilišta izvodi se sukladno Dopusnici Ministarstva znanosti i visokog obrazovanja Republike Hrvatske izdanoj 12. lipnja 2020., za izvođenje studijskog programa i na temelju Mišljenja o usklađenosti studijskog programa s odredbama s Direktivom 2005/36/EC i 2013/55/EU Europskog parlamenta i Europskog vijeća te Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih klasifikacija.
Katolička sveučilišta diljem svijeta poznata su i po svojim studijima medicine. Po uzoru na najsuvremenije koncepcije sličnih studija u Europi i svijetu nastao je i studij Medicinskog fakulteta Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Ovaj studij nastoji u Hrvatsku uvesti inovativan sustav suvremene medicinske izobrazbe koja ustraje na razvijanju humanističkih aspekata medicine, skrbi usredotočenoj na bolesnike te društvenoj odgovornosti i ranom uvođenju studenata u kliničku nastavu.
Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina traje šest (6) godina. Studenti tijekom studija ostvaruju ukupno 360 ECTS bodova, a nakon završetka studija stječu akademski naziv doktor/doktorica medicine (dr. med.).
Upisna kvota u pravilu predviđa 40 mjesta za državljane Europske unije, jedno je upisno mjesto predviđeno za strane državljane, jedno za pristupnike s pravom prednosti te jedno u kvoti za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Administrativni trošak prijave upisa za upis na Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina iznosi 60,00 eura. Pristupnici koji su ostvarili pravo upisa obavezno podmiruju troškove upisa u iznosu od 70,00 eura te troškove djelomične participacije u troškovima studiranja u visni 6.000,00 eura po jednoj godini studija.
Detaljnije o studiju možete pročitati na mrežnoj stranici, a za sve dodatne informacije i pitanja možete se obratiti na: studentska.sluzba@unicath.hr
- Doktorski studiji
Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu izvode se dva doktorska studija: Povijest i Sociologija: vrijednosti, identitet i društvene promjene u hrvatskome društvu. Od lipnja do rujna svake godine objavljujemo natječaj za upis pristupnika na doktorske studije. Više o studjskim programima, načinu studiranja, uvjetima upisa i natječaju možete pročitati na poveznici: https://www.unicath.hr/upisi/doktorski-studiji
Upite možete slati na: doktorskistudiji.prijave@unicath.hr ili na studentska.sluzba@unicath.hr
Prijelaz
PRIJELAZ – upute za studente
KADA TREBAM PREDATI ZAMOLBU ZA PRIJELAZ?
Zamolba se predaje na obrascu Zamolba za prijelaz na HKS od 1. do 15. rujna akademske godine u koju ste upisani.
ŠTO TREBAM PRILOŽITI UZ OBRAZAC?
Uz obrazac je potrebno priložiti:
- potvrdu o statusu redovitog studenta
- potvrdu matičnog visokog učilišta da student ispunjava uvjete za redoviti upis u višu godinu studija (samo za studente medicine)
- presliku studentske isprave (indeks ili studentska iskaznica)
- ovjerenu presliku studijskog programa i izvedbenog plana nastave u vrijeme upisa studija na matičnom visokom učilištu
- ovjeren prijepis ocjena položenih ispita na hrvatskom i engleskom jeziku (prijepis ocjena treba sadržavati: ocjenu, datum položenog ispita, ects bodove, vrstu nastave (p/s/v, vrsta vježbi)
- dokaz o uplati troškova zamolbe za prijelaz (50,00 eura)
KOME TREBAM PREDATI DOKUMENTACIJU?
Zamolba za prijelaz i sva navedena dokumentacija predaje se putem Službe za studentska pitanja osobno, radnim danom od 9 do 13 sati ili putem e-pošte na: studentska.sluzba@unicath.hr
KADA MOGU OČEKIVATI ODGOVOR NA ZAMOLBU?
Ako ste pravovremeno predali SVU NAVEDENU dokumentaciju, zamolba će biti riješena najkasnije u prvom tjednu početka nastave u zimskom semestru.
ŠTO JE JOŠ VAŽNO ZNATI?
Informacije o prijelazu dostupne su u Pravilniku o studijima i studiranju, članak 98.
Napomena: posebni uvjeti za prijelaz na sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina razlikuju se od općih uvjeta.
Posebni uvjeti prijelaza na sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina su:
- prijelaz se ne može odobriti na prvu i završnu godinu studija
- student treba imati položene sve ispite i zadovoljene druge uvjete za redoviti upis u višu godinu studija na matičnom visokom učilištu, do 15. rujna tekuće akademske godine
- student treba imati izvršene sve propisane nastavne obveze do trenutka prijelaza, bez ponavljanja godine
- student treba imati ukupan prosjek ocjena jednak ili veći od 3,5 (pri izračunavanju prosjeka općeg uspjeha na studiju uzimaju se ocjene svih položenih ispita na visokom učilištu s kojega se traži prijelaz, a čiji zbroj se dijeli s broje ukupno položenih predmeta)
- student u zamolbi treba navesti opravdanost prijelaza
- student treba imati položenu i/ili priznatu hrvatsku državnu maturu, s položenim obveznim predmetima: Hrvatski jezik, Matematika i Strani jezik (A razina mature) te izborne predmete Biologija, Kemija i Fizika
- iznimno, prijelaz se može odobriti i studentima koji ne ispunjavanju navedene uvjete ako je uz zahtjev studenta za prijelaz priložena dokumentacija iz koje je vidljivo da se zahtjev za prijelaz temelji na socioekonomskim razlozima ili drugim opravdanim razlozima
- student kojemu nije odobren prijelaz na studij Medicina ima pravo žalbe prorektoru za nastavu u roku od 15 dana od dana primitka odluke
Posebni uvjeti prijelaza na sveučilišni prijediplomski studij Psihologija su:
– završena 1. godina studija psihologije na drugom visokom učilištu
– za upis u 2. godinu studija najmanje 50 ECTS bodova koji se priznaju s 1. godine studija, uključujući i položene predmete koji su uvjet za upis u 2. godinu studija
– za upis u 3. godinu studija najmanje 100 ECTS bodova koji se priznaju s 1. i 2. godine studija, uključujući i položene predmete koji su uvjet za upis u 2. i 3. godinu studija
– najmanji težinski prosjek 3,5
– prijeđen prag na testu apstraktnog mišljenja koji je jednak pragu na testu apstraktnog mišljenja za redovni upis u tekućoj akademskoj godini
– prijeđen prag na pristupnom intervjuu koji je jednak pragu na pristupnom intervjuu za redovni upis u tekućoj akademskoj godini
– podmirena naknada troškova zamolbe za prijelaz
– ograničenje prijelaza uzimajući u obzir nastavne, prostorne i druge kapacitete Sveučilišta
Podnošenje zamolbe za prijelaz ne podrazumijeva automatsko odobrenje iste. Zamolba može biti uvažena ili odbijena.
Prijelaz, u slučaju odobrenja zamolbe, moguće je odobriti od 1. godine studija na više (bez obzira na koju godinu studija student traži prijelaz).
Važno: Studenti upisani prijelazom podmiruju upisninu i punu participaciju u troškovima studiranja za svaku godinu studija od upisane godine studija do završetka studija, uključujući i ponavljanje godine studija.
Za dodatna pitanja možete se obratiti na: studentska.sluzba@unicath.hr
Priznavanje kolegija s drugog visokog učilišta ili unutar Sveučilišta
PRIZNAVANJE KOLEGIJA – upute za studente
KADA TREBAM PREDATI ZAMOLBU ZA PRIZNAVANJE KOLEGIJA?
Zamolba se predaje na obrascu Zamolba za priznavanje kolegija najkasnije 14 dana prije početka nastave u akademskoj godini.
ŠTO TREBAM PRILOŽITI UZ OBRAZAC?
Uz obrazac je potrebno priložiti:
- ovjerenu presliku studijskog programa i izvedbenog plana nastave
- presliku studentske isprave
- ovjeren prijepis ocjena položenih ispita na hrvatskom i engleskom jeziku (prijepis ocjena treba sadržavati: ocjenu, datum položenog ispita, ects bodove, vrstu nastave (p/s/v, vrsta vježbi)
- dokaz o uplati troškova zamolbe za priznavanje kolegija (15,00 eura po jednom predmetu)
KOME TREBAM PREDATI DOKUMENTACIJU?
Zamolba za priznavanje kolegija s drugog visokog učilišta uz svu navedenu potrebnu dokumentaciju predaje se putem Službe za studentska pitanja osobno, radnim danom od 9 do 13 sati ili putem e-pošte na: studentska.sluzba@unicath.hr
KADA MOGU OČEKIVATI ODGOVOR NA ZAMOLBU?
Ako ste pravovremeno predali SVU NAVEDENU dokumentaciju, zamolba će biti riješena najkasnije u prvom tjednu početka nastave u zimskom semestru.
ŠTO JE JOŠ VAŽNO ZNATI?
Informacije o priznavanju kolegija s drugog visokog učilišta dostupne su u Pravilniku o studijima i studiranju, članak 95., poveznica:
Pravilnik o studijima i studiranju
Podnošenje zamolbe za priznavanjem kolegija ne znači da će kolegij nužno biti priznat.
Zamolba može biti uvažena ili odbijena.
Za dodatna pitanja možete se obratiti na: studentska.sluzba@unicath.hr
Diplomski rad
UPUTE ZA PRIJAVU OCJENE I OBRANE DIPLOMSKOGA RADA
Sve potrebne informacije dostupne su u sljedećim dokumentima:
Na istoj poveznici pronaći ćete OPĆE I POSEBNE UPUTE za izradu diplomskoga rada za svaki pojedini studij te potrebne OBRASCE
PRVI KORAK – ispuniti (računalom) obrazac D3. Za naziv teme na engleskom jeziku molimo koristiti British English. Obrazac vlastoručno potpisuju: mentor, komentor (ako ga imate) i Vi osobno. Obrazac D3 potrebno je dostaviti u Službu za studentska pitanja osobno (od 9 do 13 sati) ili putem: studentska.sluzba@unicath.hr Uz obrazac za pokretanje postupka ocjene i obrane diplomskog rada potrebno je priložiti jedan primjerak elektroničke verzije diplomskog rada (koju je potvrdio Vaš mentor/komentor – PAZITE! – to možda nije konačna verzija, jer je podložna promjenama nakon što ju pregledaju članovi Povjerenstva za ocjenu i obranu diplomskog rada!) u Word i PDF inačici na CD-u/DVD-u. Iznimno, ako dostavljate putem e-pošte, elektronički primjerak dostavljate u tijelu e-pošte (u privitku).
VAŽNA PREPORUKA – IZ ISKUSTVA STUDENATA: Preporučamo diplomski rad poslati mentoru barem dva tjedna prije roka u kojem namjeravate pokrenuti ocjenu i obranu diplomskoga rada, kako bi mentor imao vremena pročitati Vaš rad i ukazati Vam na ispravke u slučaju potrebe. To će Vam znatno olakšati cjelokupni proces.
DRUGI KORAK – Služba za studentska pitanja provjerava: a) jeste li položili sve ispite i izvršili sve obveze propisane studijskim programom i izvedbenim planom nastave; b) jeste li podmirili eventualna dugovanja (upisnina, participacija, vratili posuđene knjige u Sveučilišnu knjižnicu). Ako je sve u redu, prelazimo na treći korak.
TREĆI KORAK – nakon provjere, Služba za studentska pitanja dostavlja Vašu prijavu (obrazac D3 i diplomske radove u Wordu i PDF-u na CD/DVD) putem tajništva pojedinog Odjela Povjerenstvu za ocjenu i obranu diplomskoga rada.
ČETVRTI KORAK – Povjerenstvo za ocjenu i obranu diplomskog rada utvrđuje ispunjava li Vaš diplomski rad uvjete za obranu. Rok je 30 dana od zaprimanja obrasca za pokretanje postupka ocjene i obrane. Rok miruje u vrijeme godišnjih odmora, blagdana i neradnih dana. PAZITE! Obrana je moguća do 30. rujna tekuće akademske godine AKO ste postupak ocjene i obrane diplomskoga rada (PRVI KORAK) napravili do 15. srpnja tekuće akademske godine! Ako obrazac D3 predajete kasnije od 15. srpnja – moguće je da će datum Vaše obrane biti zakazan nakon 30. rujna (dakle, u sljedećoj akademskoj godini!).
PETI KORAK – obavijest o danu, mjestu i vremenu obrane zaprimit ćete putem e-pošte na svoju STUDENTSKU (unicath.hr) adresu e-pošte 8 dana prije termina obrane.
ŠESTI KORAK – na sam dan obrane (možete i koji dan ranije) potrebno je PRIJE same obrane u Službu za studentska pitanja donijeti: a) jedan tvrdo uvezeni primjerak KONAČNE INAČICE (VERZIJE) DIPLOMSKOGA RADA i jedan primjerak elektroničke konačne inačice diplomskoga rada na CD-u/DVD-u u PDF- u, koja treba biti ISTOVJETNA tiskanoj verziji. PAZITE! – upute kako treba izgledati tiskana verzija (boja korica, boja slova, font slova itd. možete pronaći na poveznici gore navedenoj!). Važno je da boja, font i podaci budu točni, važno je da se vlastoručno potpišete na Izjavu o akademskoj čestitosti te da datum, tj. mjesec obrane bude TOČAN (npr. ako ste D3 predali u svibnju, a diplomski rad branite u lipnju, na konačnoj tiskanoj i CD/DVD inačici potrebno je napisati: npr. Zagreb, lipanj 202…).
SEDMI KORAK – nakon što obranite diplomski rad, dolazite u Službu za studentska pitanja javiti ishod obrane te ćete tom prilikom ispuniti propisane obrasce i dobiti uputu kada će Vaša Potvrda o stečenom akademskom nazivu biti spremna za preuzimanje (u pravilu, na navedenu se potvrdu čeka nekoliko dana, ne duže od dva tjedna).
OSMI KORAK – kada dobijete obavijest (putem e-pošte) da je Vaša Potvrda o stečenom akademskom nazivu spremna za preuzimanje, istu ćete moći podići u Službi za studentska pitanja.
PITANJA I ODGOVORI
- MOŽETE LI POJASNITI OBRASCE D1, D2 I D3?
D1 – obrazac za prijavu naslova teme diplomskog rada, mentora i povjerenstva za ocjenu i obranu diplomskog rada – rok: do 30. studenoga tekuće akademske godine
D2 – obrazac za promjenu naslova /mentora/komentora itd. – koristi se samo ako namjeravate nešto od navedenoga mijenjati
D3 – obrazac za prijavu ocjene i obrane diplomskog rada – ispunjavate ga i predajete nakon svih položenih ispita (u trenutku kada planirate pristupiti obrani, naravno, najmanje 35 – 40 dana prije planiranog datuma obrane!)
Svi obrasci dostupni su na mrežnoj stranici i u aplikaciji Merlin.
- ŠTO JE TZV. APSOLVENTSKA GODINA?
Tzv. „apsolventska godina“, kako je studenti nazivaju – je ustvari ponavljanje završne (2.) godine studija. Student može, ako nije ponavljao 1. godinu (diplomskog) studija, upisati ponavljanje 2. godine studija. Ako je ponavljao 1. godinu studija, onda nema tu mogućnost. Visina participacije ovisi o tome je li – ili nije položio sve ispite osim ocjene i obrane Diplomskoga rada. Upisnina je fiksna i uvijek iznosi 70,00 eura za upis u višu ili ponavljanje godine studija. Više o troškovima pročitajte na poveznici:
Odluka o visini participacije studenata u troškovima studiranja
- TREBAM LI DIPLOMIRATI NA 2. GODINI STUDIJA ILI MOGU I U TZV. APSOLVENTSKOJ GODINI?
Diplomirati možete nakon svih ispunjenih obveza na studiju, npr. ako sve ispite položite do 1. srpnja, te obrazac D3 predate do 15. srpnja, možete diplomirati do 30. rujna tekuće akademske godine (u tom slučaju ne trebate upisivati ponavljanje 2. godine studija).
Diplomirati možete i u tzv. apsolventskoj godini (ponavljačkoj 2. godini studija) – tijekom te godine u vremenu od 1. listopada do 30. rujna – kada god budete spremni!
ŠTO AKO NE DIPLOMIRAM U TZV. APSOLVENTSKOJ TJ. PONAVLJAČKOJ GODINI STUDIJA?
Ako ste upisali ponavljanje 2. godine diplomskog studija, studentska prava imate do 30. rujna tekuće akademske godine. Nakon toga ste u statusu “osobe”, što znači da više nemate studentska prava, no diplomirati možete u roku 3 akademske godine od gubitka statusa studenta ( u tom slučaju podmirujete troškove prijave ocjene i obrane diplomskoga rada sukadno važećim propisima Sveučilišta).
ŠTO TREBAM UČINITI KADA IZGUBIM STATUS STUDENTA (STUDENTSKA PRAVA)?
Obavezno se u roku 30 dana od datuma prestanka statusa redovitog studenta javite na HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) radi reguliranja zdravstvenog osiguranja!
ŽELIMO VAM USPJEŠAN ZAVRŠETAK STUDIJA!
Služba za studentska pitanja Hrvatskog katoličkog sveučilišta
Za dodatna pitanja možete se obratiti na: studentska.sluzba@unicath.hr