Istraživanje koje je sveučilišna magistra sestrinstva Valentina Košćak provela u okviru diplomskog rada obranjenog na HKS-u objavljeno je u znanstvenom časopisu BMC Infectious Diseases (čimbenik odjeka: 3,4)! U Cilj istraživanja bio je utvrditi razliku u broju ekspozicijskih incidenata kod zdravstvenih i nezdravstvenih radnika u Kliničkoj bolnici Dubrava (KBD) u razdoblju prije pandemije COVID-19 u odnosu na razdoblje tijekom pandemije COVID-19.

U istraživanju uspoređena brojnost ekspozicijskog incidenta: a) između razdoblja prije pandemije i razdoblja nakon početka pandemije, b) prema ukupnom broju hospitaliziranih pacijenata (izraženo kao ukupni broj ekspozicijskih incidenata na 1000 pacijenata mjesečno) za razdoblje prije pandemije te razdoblje tijekom pandemije i c) prema ukupnom broju aktivnih bolničkih djelatnosti (izraženo kao broj ekspozicijskih incidenata na 1000 aktivnosti mjesečno).

Rezultati istraživanja pokazali su kako je u analiziranom razdoblju prije pandemije COVID-19 (od 11. ožujka 2018. do 10. ožujka 2020.) i razdoblju tijekom pandemije COVID-19 (od 11. ožujka 2020. do 11. ožujka 2022.) ukupno je prijavljeno 241 ekspozicijski incidenat u KBD. Prije pandemije prijavljeno je 128 ekspozicijskih incidenata, u odnosu na 113 ekspozicijskih incidenata tijekom pandemije. Prije pandemije, 90,63% ekspozicijskih incidenata zabilježeno je u zdravstvenih radnika, dok je tijekom pandemije 95,58% ekspozicijskih incidenata zabilježeno u zdravstvenih radnika. Broj ekspozicijskih incidenata prema ukupnom broju hospitaliziranih bio je veći tijekom pandemije (3,93/1000) nego u razdoblju prije pandemije (2,50/1000). Broj ekspozicijskih incidenata s obzirom na ukupni broj aktivnih bolničkih djelatnosti bio je veći tijekom pandemije (0,38/1000) nego u razdoblju prije pandemije (0,17/1000).

Zaključeno je kako je broj ekspozicijskih incidenata prema ukupnom broju hospitaliziranih pacijenata i ukupnom broj aktivnih bolničkih djelatnosti u KBD bio je veći tijekom pandemije, a broj ukupnih ekspozicijskih incidenata se povećao u pandemiji COVID-19 kod zdravstvenih radnika. Članak u cijelosti možete pročitati na poveznici.

Valentina Košćak diplomirala je u akademskoj godini 2022./2023. na Odjelu za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Mentorica diplomskog rada bila je prof. dr. sc. Livia Puljak, redovita profesorica u trajnom izboru Hrvatskog katoličkog sveučilišta.