Izrađeno

Tko nije protiv nas, za nas je! (Mk 9, 38-40)

U ono vrijeme: Ivan reče Isusu: »Učitelju, vidjesmo jednoga kako u tvoje ime izgoni zloduhe. Mi smo mu branili jer ne ide s nama.« A Isus reče: »Ne branite mu! Jer nitko ne može učiniti nešto silno u moje ime pa me ubrzo zatim pogrditi. Tko nije protiv nas, za nas je.«

Tko nije protiv nas, za nas je. | izvor: https://bit.ly/3vgOfLI

Čini mi se da će Isus samo za sebe u evanđeljima izreći ono što su njegovi učenici danas htjeli za sebe izreći. On će to izreći na način da tko s njim se sabire, rasipa.

A učenici trebaju prigrliti jedan drugi pristup: ne da tko nije s njima da je protiv njih, da tko ne sabire s njima da rasipa, nego – da tko radi onako kako radi Isus da je zapravo njihov i da s njima radi na izgrađivanju kraljevstva Božjeg.

Mala, ali vježba koju možemo nebrojeno puta iznova uzeti sebi za zadatak jest: Kada me neka druga osoba „žulja“, je li to zbog kvalitete njezinog postupanja ili zbog toga što nije dio naše „ekipe“?

Mentalitet grupica i strančarenja lako se uvuče u Crkvu i među Isusove učenike.

A bit nije biti dio neke grupe, već – djelovati poput učitelja, činiti dobro – izgoniti zloduhe, tj. oslobađati ljude od onoga što im život oduzima, što ih guši.