U organizaciji Udruge Penkala, prof. dr. sc. Livia Puljak je u ponedjeljak 27. svibnja 2024. sudjelovala u okruglom stolu „Kako AI mijenja rad u znanosti“. Sudionici okruglog stola uzprof. Puljak bili su još prof. dr. sc. Renata Geld (FFZG, UNIZG), doc. dr. sc. Marko Horvat (FER, UNIZG) i prof. dr. sc. Ozren Polašek (HRZZ). Okrugli stol organiziran je na Sveučilištu Algebra. Moderator okruglog stola bio je Dario Lečić, predstavnik Udruge Penkala.


Generativni modeli umjetne inteligencije (eng. artificial intelligence, AI) ušli su u sve aspekte svakodnevnog života pa tako i u znanost i znanstvena istraživanja. Novi alati za istraživanje, pisanje članaka i projektnih prijava, recenziranja i sl. pojavljuju se na dnevnoj bazi. Na ovom okruglom stolu razgovaralo se o načinu kako se AI alati koriste u znanosti te predstavljaju li opasnost za daljnji razvoj znanosti ili joj pridonose.

Tijekom rasprave na okruglom stolu istaknuto je kako bi umjetnu inteligenciju trebalo promatrati kao alat koji znanstvenicima može pomoći u određenim zadacima i skratiti vrijeme za određene dijelove istraživanja, ali da se ne smije koristiti nekritično jer su brojni primjeri loših rezultata koji se mogu dobiti nekritičnim korištenjem umjetne inteligencije. Istaknuti su brojni primjeri nekritičnog i površnog pristupa korištenja alata AI. Primjerice, sad je već u literaturi objavljen niz članaka u kojima se nalaze tipične fraze koje koriste alati generativne AI, a koje su objavljene u člancima zbog površnosti svih dionika procesa stvaranja i objave znanstvenih radova, uključujući autore, recenzente, urednike i izdavače znanstvenih članaka. Na mrežnoj stranici Retraction watch može se već naći i baza članaka, recenzija i odgovora na recenzije u kojima su pronađeni dokazi korištenja alata generativne AI.

Svi su se sudionici okruglog stola složili kako AI još uvijek ne može zamijeniti ljude jer nema sposobnost kreativnosti, istaknuta je i važnost propisivanja pravila za etično korištenje AI, a najveća odgovornost u tome je na pojedincima koji bi alatima AI trebali pristupiti kao i drugim principima istraživačke čestitosti te preuzeti odgovornost za kritično i odgovorno korištenje novih alata.

Hrvatsko katoličko sveučilište