obavijest studentima

Pismo rektora i sveučilišnog kapelana na početku nove XV. akademske godine

KLASA: 008-01/23-01/016
URBROJ: 251-498-03-01-24-4

Zagreb, 13. rujna 2024.

Dragi studenti, cijenjeni nastavnici i poštovani djelatnici Hrvatskog katoličkog sveučilišta,

s radošću vas sve pozdravljamo na početku nove akademske godine. Pred nama je vrijeme novih početaka koje podrazumijeva i nove prilike za rast - kako intelektualne, tako i životne i duhovne. Svaka nova akademska godina sa sobom nosi mnoge izazove, ali istovremeno i brojne mogućnosti.

Kao članovi akademske zajednice koja počiva na katoličkim vrijednostima, pruža nam se prilika da budemo svjetlo svijeta, svjedoci istine i ljubavi Kristove. U svojoj poslanici Filipljanima, sveti Pavao nas podsjeća: "Sve mogu u Onome koji me jača" . U tim riječima pronađimo snagu za sve ono što nas očekuje u mjesecima koji su pred nama. Neka nam Gospodin bude oslonac u svim trenucima, posebno onda kada nam se pput bude činio teškim i neizvjesnim. Neka niti jedan izazov ne bude prevelik, niti jedan zadatak pretežak i niti jedan napor uzaludan.

Za vas, dragi studenti, ova godina donosi priliku za stjecanje novih znanja, za istraživanje, razvijanje i oblikovanje vlastitih talenata. Nemojte se bojati postavljati si visoke ciljeve i ustrajati u njihovu ostvarenju. Svaki napor uložen u obrazovanje donosi plodove koji nadilaze osobni uspjeh - to je doprinos izgradnji društva u kojemu će vladati istina, pravda i ljubav. Neka vaš rad bude nadahnut riječima svetog Augustina: "U tebi gori vatra jer su svi tvoji veliki snovi u Bogu mogući."

Vama, dragi profesori i djelatnici, želimo izraziti zahvalnost na predanosti i strpljenju kojim je vaš rad na Sveučilištu protkan. Vaša uloga u odgoju i obrazovanju budućih generacija je neizmjerna. Vaš zadatak nnije samo prenositi znanje, već i oblikovati srca i umove povjerenih vam studenata kako bi postali odgovorni i suosjećajni članovi društva u kojemu živimo. Budite sigurni da vaš trud i zalaganje ima vječnu vrijednost, stoga i dalje budite neumorni u ostvarivanju vašeg poslanja.

Kad početnizanos i oduševljenje splasnu, zasigurno će se pojaviti i trenuci sumnje ili umora. U takvim trenucima sjetite se Kristovih riječi: "Tražite i naći ćete, kucajte i otvorit će vam se" . Bog nas poziva da budemo ustrajni, da se oslonimo na Njegovu providnost i ne bojimo se izazova koji su pred nama. Svaka prepreka koju susretnemo prilika je za rast u vjeri i snazi duha.

Na kraju, neka nas Duh Sveti sve vodi kroz ovu 15. akademsku godinu koja je pred nama. Molimo se za mudrost, snagu i mir u srcima, kako bismo mogli ostvariti sve ono što nam je Bog namijenio. Neka nas zagovor Blažene Djevice Marije prati na svakom koraku kao i nebeski zagovor Blaženog Alojzija Stepinca, zaštitnika našeg Sveučilišta.

S Božjim blagoslovom,

SVEUČILIŠNI KAPELAN                                                                             REKTOR
                     vlč. Branimir Jagodić                                                                       prof. dr. sc. Željko Tanjić