Održana međunarodna konferencija "Srednjovjekovni ruralni prostor"
Izrađeno

Održana međunarodna konferencija "Srednjovjekovni ruralni prostor"

U srijedu 16. i četvrtak 17. listopada 2024. na našem Sveučilištu održana je međunarodna znanstvena konferencija „Medieval Rural Space“u sklopu znanstvenog projekta „Topografija srednjovjekovne Zagrebačke županije (14.-16. stoljeće)“ (IP-2020-02-8706) koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Konferenciju su zajednički organizirali Hrvatsko katoličko sveučilište i Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnost, Zgodovinski inštitut „Milka Kosa“ iz Ljubljane.

Skup su otvorili prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, i dr. sc. Petra Svoljšak, ravnateljica Znanstvenoraziskovalnog centra Slovenske akademije znanosti in umetnost, Zgodovinski inštitut „Milka Kosa“.

Na konferenciji je sudjelovao niz znanstvenika iz nekoliko država, poput Španjolske, Poljske, Ukrajine, Italije, Slovenije, Kostarike i Hrvatske. Plenarno izlaganje na temu „Dealing with Past, Dealing with Present“ održala je prof. dr. sc. Isabel Alfonso sa Instituto de Historia of CSIC, Madrid, Španjolska, jedna od vodećih svjetskih stručnjaka na temu srednjovjekovnih ruralnih prostora. Nakon čega je uslijedilo 16 izlaganja podijeljenih u četiri sekcije. U fokusu izlaganja bili su različiti aspekti života na srednjovjekovnim ruarlnim prostorima pri čemu je naglasak stavljen na najnovije metodološke pristupe istraživanja teme, kao i komparacija iskustava iz različitih historiografija.