Izrađeno

Nika Đuho, asistentica s Odjela za sociologiju obranila doktorski rad

U petak, 26. svibnja 2023. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, asistentica na Odjelu za sociologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta Nika Đuho, mag. soc. obranila je svoj doktorski rad Postmoderna paradigma grada i transformativni potencijali tradicionalnih urbanih institucija - primjer zagrebačkih tržnica i stekla naziv doktorice znanosti. Rad je nastao pod mentorstvom prof. dr. sc. Anke Mišetić s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Đuho u svojem radu ističe da se gradovi 21. stoljeća mijenjaju sepod snažnim utjecajem rapidne urbanizacije, globalizacije te razvoja informacijsko – komunikacijske tehnologije. Posljedice njihova utjecaja su i nastojanja da se gradovi razvijaju na temeljnim principima održivosti, koji postaju dominantan diskurs postmodernog društva. Cilj doktorske disertacije bio je ispitati transformativne potencijale zagrebačkih tržnica u kontekstu postmodernog paradigmatskog pristupa gradu koji se temelji na vrijednostima održivosti, a kako bi se odgovorilo na postavljene ciljeve i hipoteze istraživanja korišten je postpozitivistički metodološki pristup.

Prije provedbe istraživanja, napravljena je analiza stanja prema relevantnoj dokumentaciji, a u istraživanju je korištena kvantitativna metodologija na uzorku studenata specifičnih studijskih usmjerenja te na uzorku posjetitelja zagrebačkih tržnica . Također, korištena je kvalitativna metodologija na uzorku od 45 sudionika koji pripadaju trima skupinama: posjetiteljima, prodavačima te stručnjacima . Različite društvene skupine, usprkos različitim značenjima koja pridaju tržnicama, tržnicu percipiraju kao mjesto koje pridonosi održivom razvoju grada. S obzirom na različitost društvenih odnosa koji se oblikuju kroz aktivnosti kupovine i prodaje tržnice se percipiraju kao institucije socijalne infrastrukture grada koje imaju značajan učinak na život gradskih stanovnika kao specifični oblici gradskih rituala. U postmodernom paradigmatskom pristupu grada tržnice se afirmiraju kao mjesta koja se oblikuju prema vrijednostima uključivosti, participativnosti i održivosti.

Nika Đuho rođena je 1993. u Dubrovniku. Završila je jednopredmetni studij sociologije znanstvenog usmjerenja na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu. Diplomirala je u području urbane sociologije na temu „Uloga javnosti u održivom upravljanju dubrovačkom starom jezgrom“. Dobitnica je Rektorove nagrade za najboljeg studenta na preddiplomskom i diplomskom studiju sociologije, priznanja za najboljeg studenta na trećoj godini preddiplomskog studija, prvoj i drugoj godini diplomskog studija te za najbolju volonterku Volonterske skupine Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

 Od 2018. godine radi kao asistentica na Odjelu za sociologiju na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu, a dosada je bila suradnica na kolegijima: Sociologija europskih integracija, Suvremene sociološke teorije, Teorija javnog izbora, Uvod u sociologiju, Urbana sociologija te Upravljanje osobnim financijama. Surađivala je na četiri znanstvena projekta, od kojih je najvažnije spomenuti projekt koji je financiran od strane zaklade Adris pod nazivom „Socio-kulturni aspekti tržnica u hrvatskim gradovima – tradicijski javni prostor kao element inovativnih urbanih politika“ te COST akciju „Dynamics of placemaking and digitization in Europe's cities“. Sudjelovala je na više od deset međunarodnih i znanstvenih konferencija, te je autorica više od desetak znanstvenih radova.