Izrađeno

Edukacija za vjeroučitelje Bjelovarsko-križevačke biskupije

Edukacija pod nazivom „Uvod u zaštitu i dobrobit djece i ranjivih osoba“  održana je u subotu 16. studenog 2024. s početkom u 10 sati, u dvorani Biskupijskog ordinarijata u Bjelovaru. Edukacija je bila namijenjena vjeroučiteljima koji djeluju na području Bjelovarsko-križevačke biskupije. Voditelji edukacije bile su dr. sc. Anita Dučkić Sertić (voditeljica Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu) i mag. psych. Jelena Zadro (stručna suradnica Centra za psihološko savjetovanje HKS-a). Susret je moderirao dr. sc. Antun Faltak, svećenik Bjelovarsko-križevačke biskupije i ujedno biskupijski povjerenik za pastoral ranjivih osoba.

Susret je započeo nadahnutom molitvom koju je predvodio Bjelovarsko-križevački biskup, mons. Vjekoslav Huzjak. Nakon molitve, mons. Huzjak se toplim i srdačnim riječima obratio voditeljicama edukacije, ujedno zahvalivši što su svoje vrijeme i talente posvetile ovako važnoj i aktualnoj temi. Biskup se dirljivim riječima obratio i nazočnim vjeroučiteljima, naglašavajući važnost poslanja koje kao članovi Crkve imaju. Svoje riječi zahvale i dobrodošlice uputio je i predstojnik katehetskog ureda Bjelovarsko-križevačke biskupije, preč. Mirek Hrvojić.

Dr. Dučkić Sertić otvorila je edukaciju predavanjem pod nazivom „Granice u odnosima“. Polazeći od samog značenja ovog pojma, predavačica je skrenula pozornost na važnost zdravih granica koje dovode do međusobnog poštovanja među pojedincima te cjelokupnu čovjekovu komunikaciju stavljaju na ispravne temelje. Istaknula je i važnost razlikovanja pojedinih granica: emocionalnih, intelektualnih, fizičkih, financijskih, seksualnih, vremenskih, vjerskih… Naglasila je kako postoje granice oko kojih ne može biti pregovora, ali i važnost postavljanja granica u odnosu na djecu i mlade. Preuzimanje previše odgovornosti ili emocija za djela drugih osoba, kao i očekivanje od drugih da preuzmu naše odgovornosti, dvije su osnovne pogreške koje se manifestiraju kod ljudi sa loše postavljenim granicama.

Nakon kratke pauze, edukacija je nastavljena predavanjem pod nazivom „Vrste zlostavljanja; rizični i zaštitni čimbenici; posljedice zlostavljanja“. Predavačica mag. psych. Jelena Zadro je polazeći od same terminologije, naglasila kako u vrste zlostavljanja ubrajamo zanemarivanje (emocionalno, zdravstveno, edukativno i fizičko), kao i fizičko, seksualno, emocionalno i duhovno zlostavljanje. Predavačica je navela indikatore svakog tipa zlostavljanja te detaljno izložila sve simptome i moguće posljedice do kojih ono može dovesti. Naglasila je i važnost zaštitnih čimbenika na razini obitelji na kojima je potrebno raditi (bračni partner koji pruža podršku, ekonomska sigurnost, kvaliteta odnosa roditelja i djeteta, uključenost u školske aktivnosti). Posebnu je važnost istaknula dotičući zaštitne čimbenike na razini pojedinca (emocionalno podržavajući odnos s jednom osobom u vrijeme odrastanja, jasna slika o ponašanju odraslih prema djetetu kao i odbacicanje stavova i vrijednosti zlostavljačkih roditelja). Na kraju je posebno istaknula važnost zaštitnih čimbenika na razini lokalne zajednice poput podržavajuće zajednice, postojanje službi za pomoć i medije edukativnog karaktera. Drugi dio predavanja zapravo je bila radionica u kojoj su nazočni vjeroučitelji bili podijeljeni u grupe od kojih je svaka dobila tekst koji je govorio o nekoj vrsti spomenutog zlostavljanja. Trebalo je prepoznati o kojemu se obliku zlostavljanja radi, te koje su njegove posljedice ali i mogućnosti pomoći, odnosno terapije. Predstavnik svake grupe iznio je promišljanja i zaključke do kojih su došli.

Nakon predaha za ručak, edukacija je nastavljena završnim predavanjem pod nazivom „Razumijevanje moći i kako dalje nakon zlostavljanja“ koje je ponovno vodila dr. Dučkić Sertić. Posebno je naglašena stvarnost zloupotrebe autoriteta, koji sa sobom nosi teške posljedice. Predavačica je istaknula primjere koji su se dogodili unutar Katoličke crkve u Irskoj. Neke od primjera moglo se vidjeti i u video prilogu koji je pušten. Posebno je naglašena pohvalna činjenica kako je Katolička crkva uistinu poduzela značajne korake u sprječavanju eventualnih zlostavljanja od strane crkvenih osoba, te je žrtvama zlostavljanja ponudila adekvatnu pomoć i ponovnu integraciju u crkvenu zajednicu.

Na samome kraju uslijedila je rasprava prilikom koje su nazočni vjeroučitelji mogli iznijeti vlastita zapažanja o onome što su danas naučili, kao i postavljati različita pitanja vezano uz ovu problematiku.


 

Izvor: biskupija-bk