Izv. prof. dr. sc. Filip Galović sa Sveučilišnog odjela za sociologiju objavio je novu knjigu „Dijalektna književnost otoka Šolte (u ogledalu jezika)“, što je njegova treća znanstvena monografija.


Poznato je da je hrvatska dijalektna književnost bogata, a dijalektni tekstovi nose vrijednost, kako s književnoga, tako i s dijalektološkoga gledišta. Pisanje na dijalektu ulazi u važan fenomen hrvatske dijalektne književnosti, a istovremeno može pružiti i dodatna saznanja o osobitostima mjesnih govora. Više šoltanskih autora u pisanju promiču čakavske mjesne govore otoka Šolte, stoga autor u knjizi na svim jezičnim razinama detaljno analizira i opisuje jezične značajke zastupljene u dijalektnim tekstovima devet šoltanskih autora.

Ova je knjiga jedan od rezultata rada u okviru znanstvenoga projekta Hrvatskoga katoličkog sveučilišta „Dijalektološka i sociolingvistička istraživanja hrvatskoga jezika“ koji vodi profesor Galović. Izdavač je Hrvatsko katoličko sveučilište, a knjigu su recenzirale cijenjene hrvatske jezikoslovke prof. dr. sc. Lina Pliško, dekanica Filozofskog fakulteta u Puli i prof. dr. sc. Marijana Tomelić Ćurlin s Filozofskog fakulteta u Splitu.

Pridružujemo se dobrim željama uz urednicu knjige prof. dr. sc. Dunja Jutronić, koja je istaknula: „Čestitke autoru Filipu Galoviću na vrijednom izdanju, ali i na činjenici što nikad ne miruje, već kao pravi dijalektolog vazda ‘kopa’, analizira i vjerno nastavlja u istraživanju naših hrvatskih lokalnih idioma koji su blago, bilo da je riječ o govorenom ili pisanom jeziku“.

Hrvatsko katoličko sveučilište