Nastavnice Sveučilišnog odjela za psihologiju izv. prof. dr. sc. Sandra Nakić Radoš, dr. sc. Marijana Matijaš i Maja Žutić, mag. psych. sudjelovale su na 44. godišnjoj konferenciji društva Society for Reproductive and Infant Psychology (SRIP) na Tehničkom sveučilištu Dresden u Njemačkoj od 16. do 18. rujna 2024. Nastavnice su izložile rezultate proizašle iz projekta “Odrednice, ishodi i međuodnos mentalnog i tjelesnog zdravlja žena u trudnoći i nakon porođaja” (MumHealth) koji financira Hrvatsko katoličko sveučilište.

Nakić Radoš izložila je podatke o učestalosti i korelatima simptoma opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP) u razdoblju trudnoće i nakon porođaja. Matijaš je prezentirala usporedbu simptoma peripartalne depresije kod majki i očeva pomoću novog instrumenta koji je proizašao iz istog projekta. Žutić je prikazala podatke istraživanja o disforičnom refleksu otpuštanja mlijeka (D-MER) koje je jedno od prvih kvantitativnih istraživanja tog relativno nepoznatog fenomena.

Nastavnice su također sudjelovale na predkonferencijskoj radionici o psihoterapiji psihičkih poremećaja roditelja na odjelu za majke i bebe na Klinici za psihoterapiju i psihosomatiku pri Tehničkom sveučilištu Dresden. Profesorica Nakić Radoš također je sudjelovala kao članica na radnim sastancima znanstvenog odbora same konferencije, članica SRIP društva te članica uredništva časopisa društva Journal of Reproductive and Infant Psychology. Također je sudjelovala i u mentorskom programu gdje je sudjelovalo 30-ak mladih istraživača iz cijelog svijeta.

Suradnice Matijaš i Žutić dobile su stipendije SRIP društva za sudjelovanje na konferenciji. Nova znanja i poznanstva pridonijet će obogaćivanju nastave i daljnjem znanstveno-istraživačkom radu.