Konferencija „Envisioning Actionable Transformation for Climate Resilience and Societal Change through Transdisciplinary Dialogues (ShiftCost_Zagreb2024)“ održana je 12. i 13. rujna 2024. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Cilj konferencije bio je okupiti stručnjake iz različitih disciplina, posebice iz društvenog, humanističkog i umjetničkog područja, kako bi raspravljali o različitim pristupima rješavanju klimatske krize.

Prvoga dana održan je godišnji sastanak Upravnog odbora COST akcije SHiFT-CA21166 “Social Sciences and Humanities for Transformation and Climate Resilience” te je službeno otvorena konferencija. U ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta okupljene je pozdravio prorektor za znanost prof. dr. sc. Roberto Antolović, a kolegama su se obratili i predsjednik organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Zorana Turza i predsjednica programskog odbora izv. prof. dr. sc. Sonja Novak.

Nakon uvodnih govora uslijedilo je plenarno predavanje doc. dr. sc. Julija Domca iz Regionalne energetske i klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske koji je iznio moguća rješenja energetske krize, poster prezentacije „Actionable Transformation“ i „Methods and approaches from within the SAH domain“ te paralelna predavanjima. Tematske rasprave obuhvatile su teme poput upravljanja otpadom, odnosa digitalne mode prema održivoj modi, mladih i kulture otpada, cjelovite ekologije te multidisciplinarnog pristupa ekološkoj empatiji. Drugi dan konferencije započeo je plenarnim predavanjem prof. dr. sc. Marie Fernande Rollo o biokulturnom nasljeđu i ekološkim pristupima. Kroz daljnja predavanja obuhvaćene su teme poput održivog poduzetništva i uključivanja marginaliziranih skupina u klimatske rasprave. Na konferenciji je sudjelovalo sedamdesetak sudionika iz 15 različitih zemalja.