Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2023. / 2024. Semestar Ljetni
Studij:

Sveučilišni prijediplomski studij sestrinstva (redoviti)
Godina studija:

Sveučilišni prijediplomski studij sestrinstva (redoviti): 3.;

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Palijativna zdravstvena njega
Kratica predmeta SESP5-9 Šifra predmeta 144213
Status predmeta Obvezni ECTS bodovi 2
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 10
Seminari 5
Vježbe 40
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Ivan Šklebar
Akademski stupanj/naziv Doktor znanosti Izbor Izvanredni profesor
Kontakt e-mail ivan.sklebar@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu
Suradnici na predmetu
Ime i prezime Renata Bermanec
Akademski stupanj/naziv Magistra znanosti Izbor Viši predavač
Kontakt e-mail renata.mardetko@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Studentu će biti prenesena osnovna načela, filozofija i organizacija palijativne zdravstvene njege.
Student će biti osposobljen za procjenu potreba, planiranje, provođenje i evaluaciju zdravstvene njege u zadnjem stadiju života tijekom boravka u bolnici, hospiciju i kući, kao i pružanje potpore obitelji tijekom bolesti i žalovanja.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Objasniti filozofiju i načela palijativne zdravstvene njege; - navesti organizacijske oblike i razine palijativne skrbi; - identificirati osnovna obilježja palijativne njege u bolnici, hospiciju i zajednici; - procjeniti potrebe, planirati, provoditi i evaluirati palijativnu zdravstvenu njegu; - primjeniti postupke rješavanja i ublažavanja simptoma i patnje bolesnika; - organizirati profesionalnu i socijalnu potporu bolesniku i njegovoj obitelji; - komentirati etička pitanja u palijativnoj njezi.
Obvezna

1. Palijativna zdravstvena njega – nastavni tekstovi

2. Marđetko R, Dumbović N. Vodić: Centar za koordinaciju/koordinator za palijativnu skrb u županiji. Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske. 2017. Dostupno na:  https://zdravlje.gov.hr/UserDocsImages/2018%20Programi%20i%20projekti/2018% 20Dokumenti%20razni/VODI%C4%8C%20ZA%20KOORDINATORE%20ZA%                                                                                          20PALIJATIVNU%20SKRB.pdf

3. Ljubičić Marija. Palijativna zdravstvena njega, Naklada Slap, Jastrebarsko 2022.

Dopunska
  1. World Health Organization. WHO definition of palliative care. Available from: http://www.who.int/cancer/palliative/definition/en/ Accessed January 4, 2018
  2. Hrvatska komora medicinskih sestara. Kompetencije medicinske sestre u specijalističkoj palijativnoj skrbi. Zagreb, 2018. Dostupno na: http://www.hkms.hr/wp-content/uploads/2019/01/Kompetencije-medicinske-sestre-u-specijalisti%C4%8Dkoj-palijativnoj-skrbi.pdf.
  3. Radbruch L, Payne S. White Paper on standards and norms for hospice and palliative care in Europe: part 1. Recommendations from the European Association for Palliative Care. European Journal of Palliative Care. 16(6):278-289; 2009. 3.
  4. Radbruch L, Payne S. White Paper on standards and norms for hospice and palliative care in Europe: part 2. Recommendations from the European Association for Palliative Care. European Journal of Palliative Care. 17(1):22-33; 2010.
  5. Gamondi C, Larkin P, Payne S. Core competencies in palliative care: an EAPC White Paper on palliative care education – part 1. European Journal of palliative care. 20(2); 2013.
  6. Ministarstvo zdravstva. Nacionalni program razvoja palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj 2017-2020.  Dostupno na: https://zdravlje.gov.hr/UserDocsImages/2018%20Programi%20i%20projekti/NP                                                                     %20RAZVOJA%20PALIJATIVNE%20SKRBI%20RH%                                                                                                                                           202017-2020-%20usvojen%2018.10.2017..pdf
  7. Carter AN. To what extent does clinically assisted nutrition and hydration have a role in the care of dying people? J Palliat Care. 2020:825859720907426. Epub 2020/03/05.
  8. Simon ST, Pralong A, Radbruch L, Bausewein C, Voltz R. The palliative care of patients with incurable cancer. Dtsch Arztebl Int. 2020;116(7):108-15. Epub 2020/03/14.
  9. Platovnjak I. Meeting the spiritual needs of a dying person. Nova prisutnost. 2022. XX 1 57-72
  10. Peter S, Volkert AM, Radbruch L, Rolke R, Voltz R, Pfaff H, et al. Influence of Palliative Care Qualifications on the Job Stress Factors of General Practitioners in Palliative Care: A Survey Study International Journal of Environmental. Research and Public Health. 2022. 19 21
  1. Kesonen P, Salminen L, Haavisto E. Patients and family members ́ perceptions of interprofessional teamwork in palliative care: A qualitative descriptive study. Journal of Clinical Nursing 2022. 31 17-18 2644–2653
  2. Sardella A, Musetti A, Caponnetto P, Quattropani MC, Lenzo v. Prolonged Grief Disorder and Symptoms of Anxiety and Depression among Bereaved Family Caregivers in the Context of Palliative Home Care. European Journal of Investigation in Health, Psychology and Education. 2023. 13 2 490-500