Detaljni izvedbeni plan

Nositelj predmeta
Ime i prezime Silvana Burilović Crnov
Akademski stupanj/naziv Doktorica znanosti Izbor Naslovni docent
Kontakt e-mail silvana.crnov@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi predmeta su sljedeći: upoznati studente s katoličkom novinarkom Smiljanom Rendić (1926. – 1994.) i njezinom ulogom u onodobnom novinarstvu kao i u „stvaranju“ dvotjednika (kasnije tjednika) Glasa Koncila koji je postao novina s velikim značenjem za Crkvu u Hrvatskoj kroz desetljeća komunističke vladavine; objasniti fenomene cenzure i autocenzure u njezinoj komunikaciji, kao i načine otvaranja javnog dijaloga, vođenja novinarskih polemika i otvorenih pisama – kao formi javnog i medijskog istupanja.

Predmet će se baviti sljedećim sadržajima: Povijesno-društvene okolnosti života i djelovanja Smiljane Rendić. Književni i novinarski rad Smiljane Rendić u Glasu Koncila. Smiljana Rendić kao jedina dobitnica prestižne nagrade Zlatno pero Glasa Koncila. Javna, novinarska i znanstvena komunikacija Smiljane Rendić: znanstveni članci, novinarski izvještaji, reportaže, reportažno-putopisni tekstovi, politički eseji, kronike, elzeviri, feljtoni. Korištenje storytellinga, dijaloga i polemike, dubinskog čitanja i kritičkog pisanja. Djelovanje izloženo cenzuri i autocenzuri.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Identificirati glavne značajke katoličkog novinarstva u komunističkom dobu. Identificirati načine javnoga i medijskoga djelovanja Smiljane Rendić. Usporediti pojmove slobodne, cenzurirane i autocenzurirane komunikacije. Klasificirati pojmove dijaloga, polemike i kritike. Analizirati razlike između novinarskih žanrova te ulogu storytellinga, dubinskoga i kritičkoga čitanja i pisanja Smiljane Rendić. Kritički prosuđivati temeljne pojmove vjerske tematike za objavu i emitiranje tema međureligijskoga dijaloga.
Obvezna

Burilović Crnov, Silvana. 2022. Smiljana Rendić – zlatno pero hrvatskoga novinarstva. Glas Koncila – HDKN. Zagreb.

Rendić, Smiljana. 1965. Mi, ovdje. Glas Koncila. Zagreb. [Potpisano: Berith]

Rendić, Smiljana. „Izlazak iz genitiva ili drugi hrvatski preporod“. 1971. Kritika. Vol. 4. Br. 18. 417427.

Dopunska

Burilović Crnov, Silvana. 2019. Smiljana Rendić: Katolička novinarka i pratiteljica Drugoga vatikanskog sabora. Doktorski rad. Sveučilište u Splitu.

Burilović Crnov, Silvana. 2023. Smiljana Rendić načitana i čitana novinarka – načitanost preduvjet za čitanost u digitalno doba? Zbornik radova Međunarodnoga interdisciplinarnog znanstvenog skupa „Čitatelj i čitanje u digitalno doba“. Odjel za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Zagreb, 48-57.

Burilović Crnov, Silvana. 2022. „Kršćanin ne može biti antisemit – doprinos kršćansko-židovskom dijalogu katoličke novinarke Smiljane Rendić“. Obnovljeni život. Vol 77. Br. 1. Zagreb. 35-48.

Ciboci, Lana i dr. 2018. Obitelj i izazovi novih medija, Priručnik s radnim listićima za roditelje, nastavnike i stručne suradnike. Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu. Zagreb.

Čutura, Vlado. 2012. „Smilje zlatnog pera“. U: Rendić, Smiljana. Katolički identitet i hrvatski preporod. Glas Koncila. Zagreb.

Grbelja, Josip. 1998. Cenzura u hrvatskom novinstvu 1945. 1990. Naklada Jurčić. Zagreb.

Knezović, Mario. 2019. Evangelizacija u digitalnom dobu. Crkva, mediji i odnosi s javnošću. Sveučilište u Mostaru – Filozofski fakultet u Mostaru.

Labaš, Danijel. „Novinarstvo pred zahtjevom istine“. 2006. Riječki teološki časopis. Vol 14. Br. 1. Rijeka. 53–69.

Rendić, Smiljana. 1966. Pozdrav Ignaciji. Glas Koncila. Zagreb. [Potpisano: Berith]

Rendić, Smiljana. 1967. Crni šator. Glas Koncila. Zagreb. [Potpisano: Berith]

Rendić, Smiljana. 1986. Molitva za milost Slova. Glas Koncila. Zagreb.

Valković, Jerko. 2013. Crkva i svijet medija. Mogućnost susreta i različitost perspektiva. Glas Koncila. Zagreb.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;

2. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti

Način polaganja ispita

1) Nastavne aktivnosti – sudjelovanje u raspravama vezanim uz temu i pripremama za pisanje novinarskih radova

2) Završni ispit (usmeni);

Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave kroz zadane

nastavne aktivnosti – kumulativno ostvareno putem kolokvija.

Način ocjenjivanja

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada je:

dovoljan (2) – 50–64,9%

dobar (3) – 65–79,9%

vrlo dobar (4) – 80–89,9%

izvrstan (5) – 90% i više

Način stjecanja ocjene:

1. a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene

1) seminarske obveze – 20%

2) kolokvij – 50%

1. b) Završni ispit – 30% ocjene

usmeni ispit – 30%