Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2023. / 2024. Semestar Zimski
Studij:

Sveučilišni prijediplomski studij povijesti, Sveučilišni prijediplomski studij sociologije, Sveučilišni prijediplomski studij komunikologije
Godina studija:

Sveučilišni prijediplomski studij povijesti: 1., 2., 3.;
Sveučilišni prijediplomski studij sociologije: 1., 2., 3.;
Sveučilišni prijediplomski studij komunikologije: 1., 2., 3.;

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Duhovne osnove hrvatske povijesti i kulture
Kratica predmeta IZBP227 Šifra predmeta 250431
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Vladimir Lončarević
Akademski stupanj/naziv Izvanredni profesor Izbor Izvanredni profesor
Kontakt e-mail vladimir.loncarevic@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Kultura i povijest (politička, vojna, gospodarska, socijalna) najuže su povezane. Osim općih značajki koje hrvatski narod baštini pripadnošću katoličkoj kulturi Zapada, Hrvati imaju posebnosti koje su njihova differentia specifica. Svrha je ovoga kolegija upoznati studente s općim i tim posebnim značajkama hrvatske kulture i povijesti, počevši od temeljnih, primljenih u susretu s katoličkim kršćanstvom, koje supstancijalno oblikuje hrvatski povijesni duh (identitet), do onih koje su razvijale tijekom povijesnoga razvoja, s naglaskom na mirotvorstvo, obrambeni karakter vojne povijesti, europejstvo, snažan etički osjećaj socijalne i povijesne pravde i druge etičke značajke koje su sintetično utkane i u državotvornu svijest i u cjelokupnu „geopsihu“ (F. Lukas) hrvatskoga naroda. Kolegijem se želi studentima omogućiti analitički pristup uočavanju spomenutih fenomena i oblikotvornih elemenata, stvaranje sintetičke slike o duhovnoj naravi i osnovama hrvatske povijesti i kulture, kontekstualno i s ulogom hrvatskoga naroda i Hrvatske u oblikovanju Europe i europskih integracija.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Ovladati temeljnim pojmovima iz filozofije i teologije povijesti; 2. Prepoznati temeljne duhovne elemente i procese oblikovanja hrvatskoga identiteta i njihove nositelje; 3. Prepoznati hijerarhiju povijesnih čimbenika i razložiti kauzalnost povijesnih procesa; 4. Razvijati analitičko i sintetičko mišljenje; 5. Koristiti se stečenim znanjima i razumijevanjem u daljnjem studiju i stručnom radu nakon završetka studija; 6. Napisati jasan i strukturiran pismeni rad; 7. Održati jasno i strukturirano usmeno izlaganje; 8. Aktivno i argumentirano sudjelovati u raspravi.
Obvezna

Karl Lőwith, Svjetska povijest i događanje spasa, Zagreb 1990; Govori protiv Turaka, Split, 1983; Filip Lukas, Hrvatska narodna samobitnost, Zagreb, 1997; Milan Šufflay, Izabrani politički spisi, Zagreb, 2000; Božidar Petrač, Duhovne odrednice hrvatske književnosti, Croatica christiana periodica, 19/1995, 36, 77-94; Drago Šimundža, Religiozna polazišta hrvatske pismenosti i književnosti, Kačić, 1993, 461-470; Ivan Pandžić,  Je li hrvatska povijest metafizična? Crkva u svijetu 28/1993, 2, 181-194 .

Dopunska

Hans Urs von Balthasar, Teologija povijesti, zagreb 2005; Jacques Maritain, Filozofija povijesti, Zagreb, 1990; S. Kljajić, Nikada Više Jugoslavija, Zagreb, 2017; Zbornik Matice hrvatske o 1000. godišnjici Hrvatskoga Kraljevstva, Zagreb 1925. Tematski odgovarajuća književna djela; antologije hrvatskoga domoljubnog pjesništva. Bonifacije Perović, Društveno socijalne misli: eseji i članci, Zagreb, 2008. i druga tematski odgovarajuća djela iz biblioteke Hrvatska katolička baština XX. st.; Vladimir Lončarević, Povijesna uloga Crkve u govorima prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, Obnovljeni Život  70/2015, 1, 69-83.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;
  2. Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno i održano izlaganje te predana pisana verzija;
  3. Stjecanje minimalnog uspjeha tijekom nastave i unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarskim obvezama i na dva kolokvija.
Način polaganja ispita
  1. Nastavne aktivnosti – seminarske obveze, 1, kolokvij (pismeni); 2. kolokvij (pismeni).
  2. Završni ispit (usmeni).
Način ocjenjivanja

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada je:
nedovoljan (1) – 0-49,9%
dovoljan (2) – 50–64,9%
dobar (3) – 65–79,9%
vrlo dobar (4) – 80–89,9%
izvrstan (5) – 90% i više.

Način stjecanja ocjene:

a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
1) seminarske obveze – 20%
2) 1. kolokvij – 25%
3) 2. kolokvij – 25%

b) Završni ispit – 30% ocjene
1) usmeni ispit – 30% (za prolaz je nužno riješiti 50 % ispita)

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE