Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2022. / 2023. Semestar Ljetni
Studij:

Preddiplomski sveučilišni studij povijesti (dvopredmetni), Preddiplomski sveučilišni studij sociologije, Preddiplomski sveučilišni studij sociologije (dvopredmetni)
Godina studija:

Kontakt e-mail miriam.brgles@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 617
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Predmet se nadovezuje na predmet Metodologija društvenih istraživanja 1. Kroz predmet se nadopunjuju pojmovi važni za istraživačku metodologiju te ih se sagledava iz perspektivne kvalitativne metodologije. Usvajaju se znanja o temeljnim karakteristikama kvalitativnih istraživanja i fazama istraživačkog rada. Također, kroz osmišljavanje, provedbu i izradu elaborata vlastitog istraživanja razvijaju se vještine praktične primjene usvojenog znanja.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Ilustrirati upotrebu kvalitativnih metoda za istraživanje specifičnih društvenih fenomena. 2. Analizirati primjenu kvalitativne metodologije u društvenim znanostima. 3. Napisati strukturirani istraživački izvještaj. 4. Usmeno izložiti zadatak vježbi pridržavajući se etičkih načela. 5. Samostalno koristiti programske pakete i alate za prikupljanje, obradu i prezentaciju kvalitativnih podataka podataka. 6. Koristiti informirani pristanak i suglasnosti za istraživanje.
Obvezna
  1. Lamza Posavec, V. (2021). Metodologija društvenih istraživanja: temeljni uvidi. Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar.
  2. Creswell, J. W. (2014). Research Design: Qualitative, Quantitative, and Mixed Methods Approaches. Los Angeles: Sage.
  3. Flick, U. (2019). An Introduction to Qualitative Research. Sixth Edition. London: Sage
  4. Yin, R. K. (2007). Studija slučaja- dizajn i metode. Zagreb: Fakultet političkih znanosti.
  5. Milas, G. (2005). Metodologija istraživanja u psihologiji i drugim društvenim znanostima. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Dopunska
  1. Flick, U. (2021). Doing Interview Research. The Essential How To Guide. London: Sage.
  2. Stewart, D. W. i Shamdasani, P. N. (2014). Focus Groups, Theory and Practice Third Edition. London: Sage.
  3. Lee, R. (2000). Unobtrusive Methods In Social Research (Understanding Social Research). Buckingham: Open University Press.
  4. Gary, T. H. (1990). Practical sampling. London: Sage.
  5. Wooffitt, R. (2005). Conversation Analysis and Discourse Analysis. A Comparative and Critical Introduction. London: Sage.
  6. Charmaz, C. (2006). Constructing Grounded Theory. A Practical Guide Through Qualitative Analysis. London: Sage. (odabrana poglavlja)
  7. Creamer, E. G. (2017). An introduction to fully integrated mixed methods research. Thousand Oaks, CA: Sage.
  8. Bazely, P. (2007). Qualitative data analysis with NVivo. Los Angeles: Sage.
  9. Kozinets, R. (2019). Netnography. The Essential Guide to Qualitative Social Media Research. London: Sage. (odabrana poglavlja)
  10. Dawson, C. (2020). A to Z of digital research methods. Oxon: Routledge.
  11. Leavy, P. (2020). Method meets art: arts-based research practice. New York: Guilford Press. (odabrana poglavlja)
  12. Leavy, P., Abbott, S., Adams T. E., Belliveau, G., Bresler L. (2019). Handbook of Arts-Based Research,New York: Guilford Press.
  13. Israel, M. (2015). Research Ethics and Integrity for Social Scientists: Beyond Regulatory Compliance. London: Sage.
  14. Brgles, M. M. (2020). Artists, Audience and Management in Theatre Space. Contribution to Research Methodology. U K. Hannes i R. Falzon (Ur.). European Congress of Qualitative Inquiry Proceedings (str. 74-78). Leuven: European Network Qualitative Inquiry.
  15. Brgles, M. M. (2020). Borba za moć: politika, umjetnici i publika. Društveni aspekti razvoja Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. Zagreb: Citadela libri, Hrvatsko katoličko sveučilište. (odabrana poglavlja)
  16. Lupton, D. (Ur.) (2020). Doing fieldwork in a pandemic. (crowd-sourced dokument).Dostupno na:  https://docs.google.com/document/d/1clGjGABB2h2qbduTgfqribHmog9B6P0NvMgVuiHZCl8/edit?ts=5e88ae0a#
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa