Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2022. / 2023. Semestar Zimski
Studij:

Diplomski sveučilišni studij sestrinstva (izvanredni)
Godina studija:

Diplomski sveučilišni studij sestrinstva (izvanredni): 1.;

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Holistički pristupi u palijativnoj skrbi
Kratica predmeta SESD1-2 Šifra predmeta 144249
Status predmeta Obvezni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Lidija Fumić Dunkić
Akademski stupanj/naziv Doktorica znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail lidija.dunkic@unicath.hr Telefon +385 (1)
Ime i prezime Morana Brkljačić
Akademski stupanj/naziv Doktorica znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail morana.brkljacic@unicath.hr Telefon +385 (1)
Ime i prezime Renata Bermanec
Akademski stupanj/naziv Magistra znanosti Zvanje Predavač
Kontakt e-mail renata.bermanec@unicath.hr Telefon +385 (1)
Ime i prezime Matija Rimac
Akademski stupanj/naziv Doktorica medicine Zvanje
Kontakt e-mail matija.rimac@unicath.hr Telefon +385 (1)

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Cilj: rastumačiti koncept palijativne skrbi kao holistički iinterdisciplinarni pristup kojim se nastoji unaprijediti kvaliteta života bolesnika u terminalnoj fazi bolesti, zbrinjavanjem njegovih fizičkih, emocionalnih, duhovnih i socijalnih potreba.

Sadržaj: u okviru predmeta studenti će biti upoznati s definicijom, osnovnim pojmovima i načelima palijativne skrbi. Rastumačit će im se koncept palijativne skrbi od trenutka prepoznavanja pacijenta kojemu je potrebna takva skrb pa sve do faze žalovanja kod članova obitelji. Palijativna skrb bit će predstavljena kao najosnovniji koncept zaštite, s ciljem zbrinjavanja pacijentovih potreba, neovisno o tome gdje se za njega skrbi, bilo kod kuće ili u bolnici. Studenti će biti upoznati s razvojem palijativne skrbi i palijativne medicine, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu. Uočit će značajnu ulogu medicinske sestre/medicinskog tehničara i važnost timskog rada. Upoznat će specifičnosti komunikacije, etičke principe te intervencije medicinske sestre/medicinskog tehničara u palijativnoj skrbi.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Definirati palijativnu skrb i holistički pristup. 2. Objasniti osnovne pojmove i temeljna načela palijativne skrbi. 3. Opisati organizacijski model u RH u skladu s Nacionalnim planom razvoja palijativne skrbi. 4. Usporediti razvoj palijativne skrbi i palijativne medicine u svijetu i u Hrvatskoj. 5. Planirati skrb za palijativnog bolesnika poštujući holistički pristup. 6. Primijeniti komunikacijske vještine koje su potrebne u palijativnoj skrbi. 7. Primijeniti vještine timskog rada u palijativnoj skrbi. 8. Primijeniti organizacijske vještine u palijativnoj skrbi.
Obvezna
  1. Fallon M, Hanks G – Abeceda palijativne skrbi, 2. izdanje
  2. Rosser M, Walsh CH: Fundamentals of Palliative Care for Student Nurses. Wiley Blackwel. 1. izdanje
  3. Marđetko R. i sur. Kompetencije medicinske sestre u specijalističkoj palijativne skrbi. Hrvatska komora medicinskih sestara. Zagreb, 2018.
Dopunska
  1. Lončarek K, Hrvatski zavod za hitnu medicinu – Nacionalne smjernice za rad izvanbolničke i bolničke hitne medicinske službe s pacijentima kojima je potrebna palijativna skrb
  2. Brkljačić M, Šamija M, Belev B, Strnad M, Čengić T. Palijativna medicina, Zagreb: 2013. Sveučilište u Rijeci. Markulin d.o.o.
  3. Zaklada (odabrana poglavlja Dopunska Buckman R. Ne znam što reći – kako pomoći i podržati umiruće, 1. izdanje prema 7. kanadskom izdanju
  4. Radbruch L, Payne S: Bijela knjiga o standardima i normativima za hospicijsku i palijativnu skrb u Europi. EJPC. 2009; 16(6).
  5. Recentni radovi iz znanstvenih i stručnih časopisa
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

Studenti su obvezni redovito pohađati nastavu, aktivno sudjelovati u radu izvršavanjem postavljenih zadataka na nastavi i izvan nje kroz sudjelovanje u raspravama i u obliku pismenih sažetaka seminarskih tema i pisanja seminarskoga rada

Način polaganja ispita

Ocjena iz predmeta se sastoji od:

– nastavnih aktivnosti (kontinuirana provjera znanja, seminar, vježbe) i završnog ispita sukladno Pravilniku o studijima i studiranju.

Način ocjenjivanja

Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz:

1. Nastavne aktivnosti: seminarski radovi (30%)
  2. Završni ispit (pismeni) (70%)

Kontinuiranim vrednovanjem studentskog rada dolazi se do ukupne ocjene:

dovoljan (2) 50-64% bodova

dobar (3) 65-79% bodova

vrlo dobar (4) 80-89% bodova

izvrstan (5) 90% i više bodova

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata