Detaljni izvedbeni plan

Kontakt e-mail marija.sakic@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 606
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi predmeta: Upoznavanje s teorijskim modelima i pristupima istraživanju učinaka škole na razvoj djece i mladih. Razumijevanje učinaka obilježja škole, nastavnika, nastave, obrazovnih filozofija i politika te individualnih obilježja učenika na akademske i socioemocionalne ishode u djece i mladih. Razumijevanje promjena i prilagodbi povezanih s prijelazima tijekom školovanja. Razumijevanje odrednica i predviđanje učinaka školskog postignuća učenika i učeničkog zadovoljstva školom. Razumijevanje učinaka interakcije školskog konteksta s kontekstom obitelji, vršnjaka i lokalne zajednice na razvoj djece i mladih.

Sadržaj predmeta:  Škola kao kontekst razvoja, akademski i socioemocionalni ishodi, prilagodba i dobrobit djece i mladih u školskom kontekstu; Teorijske perspektive i modeli učinaka škole na razvoj djece i mladih; Metodološki pristupi u istraživanju učinaka škole na razvoj djece i mladih; Uloga obilježja škole, nastavnika, nastave, obrazovnih filozofija i politika u razvoju djece i mladih; Uloga individualnih obilježja učenika u učincima školskog konteksta na razvoj; Odrednice i učinci školskog postignuća učenika i učeničkog zadovoljstva školom; Polazak u školu, prijelazi tijekom školovanja i prilagodba u školi; Suradnja roditelja i škole te roditeljska uključenost u školovanje; Odnosi s vršnjacima u školskom okruženju; Suradnja škole i lokalne zajednice.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Vrednovati teorijske modele i pristupe istraživanju učinaka škole na razvoj djece i mladih. Predvidjeti učinke obilježja škole, nastavnika, nastave te obrazovnih filozofija i politika na akademske i socioemocionalne ishode u djece i mladih. Vrednovati promjene i prilagodbe povezane s prijelazima tijekom školovanja. Analizirati odrednice i učinke školskog postignuća učenika i učeničkog zadovoljstva školom. Predvidjeti učinke interakcije školskog konteksta s kontekstom obitelji, vršnjaka i lokalne zajednice na razvoj djece i mladih. Osmisliti znanstvene i stručne aktivnosti usmjerene na promicanje dobrobiti djece i mladih u školskom kontekstu. Odabrati postupke usklađene s etičkim načelima struke u planiranju i provedbi znanstvenih i stručnih aktivnosti s djecom i mladima u školskom kontekstu. Pripremiti seminarski rad na temu iz područja razvoja djece i mladih u školskom kontekstu.
Obvezna

Klarin, M. (2006). Razvoj djece u socijalnom kontekstu. Jastrebarsko: Naklada Slap.

Meece, J. L., & Eccles, J. S. (Eds.) (2010). Handbook of research on schools, schooling, and human development. New York: Routledge.

Prezentacije s predavanja (nastavni materijali)

Dopunska

Baker, J. A., Dilly, L. J., Aupperlee, J. L., & Patil, S. A. (2003). The developmental context of school satisfaction: Schools as psychologically healthy environments. School Psychology Quarterly, 18(2), 206–221.

Eccles, J. S., & Roeser, R. W. (2005). School and community influences on human development. In M. H. Bornstein & M. E. Lamb (Eds.), Developmental science: An advanced textbook (pp. 513–555). Lawrence Erlbaum Associates Publishers.

Eccles, J. S., & Roeser, R. W. (2006). Schools as developmental contexts. In G. R. Adams & M. D. Berzonsky (Eds.), Blackwell handbook of adolescence (pp. 129-148). Oxford: Blackwell Publishing.

Osher, D., Kendziora, K., Spier, E., Garibaldi, M. L. (2014). School influences on child and youth development. In Z. Sloboda & H. Petras (Eds.) Defining prevention science. Advances in prevention science (pp. 151-169). Boston: Springer.

Roeser, R. W., Urdan, T. C., & Stephens, J. M. (2009). School as a context of student motivation and achievement. In K. R. Wenzel & A. Wigfield (Eds.), Educational psychology handbook series. Handbook of motivation at school (pp. 381–410). Routledge/Taylor & Francis Group.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave);

Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100 bodova) tijekom nastave;

Izrada i izlaganje seminarskog rada.

Način polaganja ispita

Pismeni

Način ocjenjivanja

Način stjecanja bodova:

1.Nastavne aktivnosti – 70%:

kolokvij – 25%

seminarski rad – 20%

1. Završni pismeni ispit – 30%

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:

izvrstan (5) – 90 do 100% bodova

vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova

dobar (3) – 65 do 79,9% bodova