Detaljni izvedbeni plan

Naziv predmeta Rad u programskom jeziku R i primjene
Kratica predmeta IZBD224 Šifra predmeta 236174
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 5
Preduvjeti za upis predmeta Nužna su najosnovnija znanja iz statistike i računalnog programiranja. Poznavanje napredne matematike (matematička analiza, linearna algebra) je korisno, ali ne i presudno.
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Vježbe 30
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Petra Rihter Tadić
Akademski stupanj/naziv Doktorica znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail petra.rihter.tadic@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Cilj kolegija je na pristupačan i praktičan način osposobiti studente za samostalni rad u popularnom statističkom paketu R (http://www.r-project.org/), koji će kasnije moći koristiti i primijeniti u svom području rada. Paralelno sa time studenti će ovladati metodama statističke analize podataka u programskom jeziku R. Programski jezik R se koristi u raznim sektorima – poslovanju, financijama, proizvodnji, zdravstvu, društvenim mrežama,  informatici, prirodnim znanostima i naročito je popularan u društvenim znanostima.

U prvom dijelu kolegija student će se upoznati i naučiti programirati u programskom jeziku R, a u drugom dijelu kolegija  student će primijeniti stečeno znanje o programskom jeziku R da bi naučio vršiti statističku obradu podataka pomoću R-a.  Naglasak će biti na razumijevanju  i primjeni stečenog znanja o programskog jezika R na konkretne primjere u stvarnom životu. Neće se ulaziti u matematičke i tehničke detalje koji stoje u pozadini tih metoda.

Sa znanjem stečenim u ovom kolegiju, student će biti sposoban uvesti, očistiti, manipulirati, analizirati i vizualizirati stvarne podatke koje je skupio u svom području rada, i nadalje izvesti svoje vlastite zaključke o njima. Sve uz programski jezik R.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Primijeniti programski jezik R u rješavanju numeričkih i statističkih problema. 2. Samostalno kreirati programe u programskom jeziku R. 3. Procijeniti mogućnosti i ograničenja statističkog paketa R. 4. Kombinirati razne statističke metode u R-u. 5. Statistički analizirati podatke na dovoljnom broju praktičnih problema uz interpretaciju i vizualizaciju dobivenih rezultata. 6. Riješiti jedan složeniji problem korištenjem programskog jezika R uz pisano izvješće o rješenju.
Obvezna

http://www.DataCamp.com (Introduction to R, Intermediate R, Introduction to Statistics in R, Statistics Fundamentals with R, Statistician with R)

Dopunska

Dopunska      W.N. Venables et al.: An Introduction to R. R Foundation for Statistical Computing, Vienna, 2013. (slobodno dostupno na  https://cran.r-project.org/doc/manuals/r-release/R-intro.pdf)

Ryan Kennedy, Philip D. Waggoner – Introduction to R for Social Scientists

Quan Li – Using R for Data Analysis in Social Sciences: A Research Project-Oriented Approach

G. James et al.: An Introduction to Statistical Learning with Applications in R. Springer, 2013. (slobodno dostupno na http://www.statlearning.com/)

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

Redovito pohađanje nastave: Na predavanjima i laboratorijskim vježbama se provjerava prisustvovanje. Studenti su dužni prisustvovati na najmanje 80% nastavnih sati iz predavanja i laboratorijskih vježbi. Ukoliko studenti ne ispune spomenuti kriterij pohađanja nastave, isti neće moći pristupiti ispitu i obvezni su ponovno upisati kolegij u idućoj akademskoj godini.

Način polaganja ispita

Najavljenim kratkim testovima znanja provjeravat će se znanje studenata  tijekom nastave.

Kolokviji će se sastojati od rješavanja programerskih, numeričkih i statističkih zadataka na računalu. Prvi kolokvij održat će se polovicom, a drugi krajem semestra.

Završni ispit (Projektni zadatak) sastojat će se od rješavanja nekog složenijeg problema i završit će izradom pisanog izvješća. Korištenje tuđeg rješenja (plagijat) je zabranjeno te povlači disciplinsku odgovornost.

Način ocjenjivanja

Svaki od navedenih elemenata ocjenjivanja boduje se na skali od 0 do 100. Ukupni bodovi jednaki su ponderiranoj aritmetičkoj sredini pojedinih bodovnih rezultata, s ponderima koji su naznačeni u gornjoj tablici (udio u ocjeni). Npr. ako student/ica na prvom, odnosno drugom kolokviju, testovima znanja i završnom ispitu (projektnom zadatku) osvoji redom 80, 70, 40 i 90 bodova, onda će njegovi/njeni ukupni bodovi iznositi

80 x 0,3 + 70 x 0,3 + 40 x 0,1 + 90 x 0,3 = 76.

Za pozitivnu ocjenu potrebno je ukupno 50 bodova ili više na svakom od kolokvija, uz korektno riješen projektni zadatak. Konačna ocjena formira se na osnovu ukupnih bodova.  Detalji bodovanja i ocjenjivanja mogu se prilagoditi uvjetima u nastavi, npr. veličini studijske grupe, načinu studiranja i sl.

Da ostvari pravo pristupanja ispitu (potpis), student/ica mora:

1. pohađati nastavu

Da položi kolegij, student/ica mora:

1. pohađati nastavu
  2. položiti prvi kolokvij (minimalno 50 bodova)
  3. položiti drugi kolokvij (minimalno 50 bodova)
  4. obraniti projektni zadatak

ili

1. pohađati nastavu
  2. položiti pismeni ispit koji sadrži gradivo prvog i drugog kolokvija (minimalno 50 bodova)
  3. obraniti projektni zadatak
Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova