Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2022. / 2023. Semestar Zimski
Studij:

Preddiplomski sveučilišni studij povijesti, Preddiplomski sveučilišni studij povijesti (dvopredmetni), Preddiplomski sveučilišni studij psihologije, Preddiplomski sveučilišni studij sociologije, Preddiplomski sveučilišni studij sociologije (dvopredmetni), Preddiplomski sveučilišni studij komunikologije
Godina studija:

Preddiplomski sveučilišni studij povijesti: 1., 2., 3.;
Preddiplomski sveučilišni studij povijesti (dvopredmetni): 2.;
Preddiplomski sveučilišni studij psihologije: 1., 2., 3.;
Preddiplomski sveučilišni studij sociologije: 1., 2., 3.;
Preddiplomski sveučilišni studij sociologije (dvopredmetni): 2.;
Preddiplomski sveučilišni studij komunikologije: 1., 2., 3.;

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Društvo, povijest i nematerijalna kulturna baština
Kratica predmeta IZBP-151 Šifra predmeta 190968
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Mirela Hrovatin
Akademski stupanj/naziv Doktorica znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail mirela.hrovatin@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Cilj predavanja je upoznati studente s različitim pristupima zaštiti kulturne baštine koji su se razvijali kroz 20. stoljeće i njihovom zakonodavnom i praktičnom primjenom u Hrvatskoj i svijetu. Kroz predavanja i seminare obradit će se posebno UNESCO-ov pristup zaštiti tradicijske baštine uokviren Konvencijom za zaštitu nematerijalne kulturne baštine. Studente će se upoznati s načinima provedbe različitih znanstvenih, stručnih i administrativnih aktivnosti na području očuvanja nematerijalne baštine. Na konkretnim primjerima nematerijalne kulturne baštine analizirat će se problematika konzervatorske zaštite uključujući istraživanje, valorizaciju, dokumentiranje i promociju baštine. Razmatrat će se povijesni korijeni pojedinih nematerijalnih kulturnih dobara diljem Hrvatske kao i njihovo društveno značenje u izgradnji nacionalnog identiteta i identiteta lokalnih zajednica.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Diskutirati o društvenim procesima: upotreba baštine, globalizacijske politike, reinvencija lokalnih identiteta, održivi razvoj. 2. Prepoznati ulogu i značaj pojmova kulturna baština, nematerijalna baština, valorizacija, zaštita, konzervatorski. 3. Izdvojiti glavne značajke teorije stvaranja i korištenja kulturne baštine. 4. Opisati tijek razvoja pristupa zaštiti nematerijalne kulturne baštine u Hrvatskoj i svijetu. 5. Samostalno istražiti različite vrste zaštite i promocije nematerijalne kulturne baštine.
Obvezna
  1. Connerton, Paul. (2004.) Kako se društva sjećaju. Zagreb: Antibarbarus (odabrana poglavlja)
  2. Smith, Laurajane. (2015.) Intangible Heritage: A challenge to the authorised heritage discourse? Revista d’Etnologia de Catalunya 39, str. 133-142.
  3. Svetel, Ana i Petrović Leš, Tihana, ur. (2019.). Nesnovna dediščina med prakso in registri. 15. Vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo, Ljubljana, Zagreb: Slovensko etnološko društvo, Hrvatsko etnološko društvo.
Dopunska
  1. Hameršak, Marijana, Pleše, Iva i Vukušić, Ana-Marija, ur. (2013.) Proizvodnja baštine: kritičke studije o nematerijalnoj kulturi. Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku (odabrana poglavlja)
  2. Hrovatin, Mirela. (2016.) Dani europske baštine: Lokalne zajednice kao čuvari kulturne baštine. Zagreb: Ministarstvo kulture i medija  (odabrana poglavlja).
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;
  2. Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno izlaganje te predana pisana verzija;

3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35 % tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarski obvezama i na dva kolokvija.

Način polaganja ispita

Nastavne aktivnosti – seminarske obveze, 1. kolokvij (pismeni) i 2 kolokvij (pismeni);

Završni ispit (usmeni).

Način ocjenjivanja

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada je:

nedovoljan(1) – 0 do 49,9%

dovoljan (2) – 50 do 64,9%

dobar (3) – 65 do 79,9%

vrlo dobar (4) – 80 do 89,9%

izvrstan (5) – 90 do 100%

Način stjecanja ocjene:

1. a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene

1) seminarske obveze – 20%

2) 1. kolokvij – 25%