Detaljni izvedbeni plan

Nositelj predmeta
Ime i prezime Tomislav Kovač
Akademski stupanj/naziv Doktor znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail tomislav.kovac@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Cilj predmeta je upoznati studente s povijesnim razvojem međureligijskih odnosa i današnjim gibanjima na području međureligijskog dijaloga u svijetu i na našim prostorima. Istaknut će se antropološki, filozofsko-etički, teološki, društveno-politički i civilizacijski izazovi međureligijskog dijaloga. Analizirat će se dijaloške pretpostavke glavnih religija svijeta. Posebna će se pozornost posvetiti stavu i inicijativama Katoličke crkve na području međureligijskog dijaloga. Međureligijski dijalog će se promatrati u širem konketsku međukulturalnog dijaloga.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Studenti će biti u stanju: 1. uvidjeti i obrazlagati važnost međureligijskog dijaloga u današnjem globaliziranom i međuovisnom svijetu prožetom religijskim i kulturalnim pluralizmom; 2. prepoznati i vrjednovati antropološke, filozofsko-etičke i teološke temelje međureligijskog dijaloga te ih povezati s društveno-političkom zbiljom; 3. razumjeti predodžbe i polazišta pojedinih religija prema sljedbenicima drugih religija te izložiti domete i granice međureligijskog dijaloga; 4. prepoznati i upotrijebiti mirotvorne potencijale međureligijskih odnosa i dijaloga; 5. koristiti osnovna načela međureligijske komunikacije u različitim društvenim, kulturnim i životnim okolnostima; 6. argumentirano govoriti o povijesti međureligijskih odnosa i prikazati ulogu i djelovanje različitih institucionalnih i drugih instanci involviranih u međureligijski dijalog; 7. izložiti stav Katoličke crkve prema religijama, međureligijskom i međukulturalnom dijalogu
Obvezna
  • Deklaracija Nostra aetate o odnosu Crkve prema nekršćanskim religijama (28.X.1965.), u: DRUGI VATIKANSKI KONCIL, Dokumenti, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 7
  • GIRA, Dennis, S onu strane tolerancije: susret religija, Zagreb, AGM, 2008., osobito 9-65 i 115-147.
  • KOVAČ, Tomislav, Međureligijski i međukulturalni dijalog u naučavanju Katoličke crkve, u: Adolf POLEGUBIĆ (ur.), Iskustvo Crkve u multikulturalnom i multireligijskom svijetu: primjer Bosne i Hercegovine. Zbornik radova Godišnjeg pastoralnog skupa hrvatskih pastoralnih djelatnika iz Zapadne Europe, Sarajevo, 24.-28. rujna 2018., Frankfut am Main, Hrvatski dušobrižnički ured – Kroatenseelsorge in Deustchland, 2019.
  • KOVAČ, Tomislav, Važnost međureligijskog dijaloga u europskoj Hrvatskoj, u: Poslušni Duhu, 3 (2013.) 7, 31–48
  • MIŠIĆ, Anto., Međureligijski dijalog – prinos općoj kulturi dijaloga, u: Obnovljeni život, 57 (2002.) 4, 455-467.
  • ZOVKIĆ, Mato, Mogućnost ekumenizma i religijskog dijaloga u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini, u: Bogoslovska smotra, 70 (2000.) 3-4, 635-655.
Dopunska
  • BIŽACA, Nikola, Ogledi iz teologije religija, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 2008.
  • BIŽACA, Nikola, Ususret bratskom putovanju. Temelji i dijaloške perspektive teologije religija, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 2013.
  • BLAŽEVIĆ, Josip, (ur.), Zbornik radova Tjedna međureligijskog dijaloga povodom 25 godina duha Asiza, Zagreb, 21.–27. listopada 2011., Zagreb, Hrvatski areopag, 2012.,
  • JOZIĆ, Branko – MIHALJEVIĆ, Vine – TADIĆ, Stipe, Od (ne)tolerancije do dijaloga i zajedništva, u: Društvena istraživanja, 14 (2005.) 77, 545-565.
  • PAPINSKO VIJEĆE ZA MEĐURELIGIJSKI DIJALOG – ZBOR ZA EVANGELIZACIJU NARODA / ARINZE, Francis – TOMKO, Jozef, Dijalog i navještaj. Razmišljanja i upute o međuvjerskom dijalogu i o naviještanju Isusa Krista, Sarajevo, Misijska centrala, 1992.
  • RATZINGER, Joseph, Vjera – istina – tolerancija. Kršćanstvo i svjetske religije, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 2004
  • SEKRETARIJAT ZA NEKRŠĆANE, Prema susretu religija. Sugestije za dijalog, Zagreb, Hrvatsko književno društvo sv. Ćirila i Metoda, 1968.
  • TAJNIŠTVO ZA NEKRŠĆANE, Stav Crkve prema sljedbenicima drugih religija, Zagreb, Kršćanska sadašnjost, 1985.
  • VUKOJA, Nikola, Duh Asiza: proročka gesta pape Ivana Pavla II., u: SABOTIĆ, Ines – TANJIĆ, Željko – ČRPIĆ, Gordan (ur.), Ivan Pavao II.: Poslanje i djelovanje, Zagreb, Glas Koncila – Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije, 2007., 85–118.
  • ZOVKIĆ, Mato, Pozitivna reciprocičnost u međureligijskim odnosima, Sarajevo, Napredak, 2015.
  • ZOVKIĆ, Mato, Međureligijski dijalog iz katoličke perspektive u Bosni i Hercegovini, Sarajevo, Vrhbosanska katolička teologija, 1998.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;
  2. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% ukupne ocjene tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarskom izlaganju i na kolokviju.
Način polaganja ispita

1) Nastavne aktivnosti – seminarsko izlaganje; 1. kolokvij (pismeni)
2) Završni ispit (usmeni ili pismeni).

Način ocjenjivanja

Način stjecanja ocjene:
a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
1) Seminarsko izlaganje – max. 30 %;
2) Kolokvij – max. 40 %;
b) Završni ispit
4) Usmeni ili pismeni ispit – max. 30 % (za prolaz je nužno točno odgovoriti na 50 % postavljenih pitanja).
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
dovoljan (2) – 50-64,9 %
dobar (3) – 65-79,9 %
vrlo dobar (4) – 80-89,9 %
izvrstan (5) – 90-100 %

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 1.2 0