Detaljni izvedbeni plan

studija
2.

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Liječenje i skrb bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti
Kratica predmeta IZBD205R Šifra predmeta 225596
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 15
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Petra Bago Rožanković
Akademski stupanj/naziv Doktorica znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Tijekom kolegija studenti će se upoznati s kliničkom slikom bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti. Naime, s ciljem što bolje sestrinske skrbi za bolesnika, od iznimne je važnosti steći znanja o komplikacijama dugogodišnjeg liječenja oralnom antiparkinsonskom terapijom.  Nadalje, studenti će se upoznati s  najnovijim mogućnostima liječenja uznapredovale Parkinsonove bolesti uključujući liječenje dubokom moždanom stimulacijom, apomorfinskom injekcijom i apomorfinskom pumpom te levodopa-intestinalnim gelom putem intestinalne pumpe. Upravo zbog glavne i značajne sestrinske uloge u skrbi i praćenju bolesnika s uspostavljenim gore spomenutim dodatnim oblicima liječenja, studenti će steći znanja o načinu funkcioniranja i djelovanja apomorfina, levodopa-karbidopa intestinalnog gela i duboke moždane stimulacije. Naučit će sve o zadaćama medicinske sestre kao dio multidisciplinarnog tima kod uvođenja liječenja apomorfinom, levodopa-karbidopa intestinalnim gelom te dubokom moždanom stimulacijom. Također će steći znanja o načinu uspostave kontrole simptoma bolesti kod svakog od ovih oblika liječenja te o mjerama daljnjeg praćenja i skrbi bolesnika. Važna uloga sestre je i u održavanju higijene te uočavanju komplikacija liječenja uznapredovale Parkinsonove bolesti  o čemu će imati priliku naučiti tijekom ovog kolegija. Steći će   znanja i o važnosti  edukcije kao i modelima edukacije bolesnika i njegovog skrbnika o nastavku liječenja u kućnim uvjetima te o potrebi održavanja daljnjeg kontakta s bolesnikom. Bit će govora i o   potrebi i načinu pružanja daljnje patronažne sestrinske skrbi koja je od velike je važnosti u uspostavi zadovoljavajuće kontrole simptoma Parkinsonove bolesti, pravodobnog uočavanja mogućih komplikacija te osiguravanja daljnjeg liječenja i skrbi u sigurnosti svog doma bez potrebe čestih odlazaka u bolnicu.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Student će: - Prepoznati kliničku sliku uznapredovale Parkinsonove bolesti - Razlikovati simptome motoričkih komplikacija Parkinsonove bolesti uključujući motoričke fluktuacije i diskinezije - Usvojiti znanja o dostupnim metodama liječenja uznapredovale Parkinsonove bolesti - Primijeniti stečena znanja o djelovanju te postupcima uvođenja i započinjanja liječenja apomorfinskom injekcijom i pumpom, levodopa-karbidopa intestinalnim gelom te dubokom moždanom stimulacijom - usvojiti teoretska znanja i vještine koje su potrebne za sestrinski rad u multidisciplinarnom timu uključenom u uvođenje i započinjanje specifičnog liječenja te daljnjeg praćenja bolesnika a uznapredovalom Parkinsonovom bolesti - primijeniti usvojene vještine u održavanju higijene te procjeni javljanja mogućih komplikacija liječenja uznapredovale Parkinsonove bolesti - usvojiti znanja za provođenje specifične edukacije bolesnika i njegovog skrbnika o nastavku liječenja u kućnim uvjetima te uspostavljanju daljnje komunikacije s bolesnikom i obitelji - primijeniti sestrinske zadaće u sklopu patronažne skrbi bolesnika s ugrađenim uređajima poput pumpi ili duboke moždane stimulacije
Obvezna

Skripta izdana u sklopu izbornog predmeta

Dopunska
  1. Ferreira JJ, et al. Summary of the recommendations of the EFNS/MDS-ES review on therapeutic management of Parkinson’s disease. Eur J Neurol 2013;20(1):5-15.
  2. Dietrich E, Odin P. Algorithms for the treatment of motor problems in Parkinson’s disease. Acta Neurol Scand 2017;136:379-385.
  3. Wirdefeldt K, Odin P, Nyholm D. Levodopa-carbidopa intestinal gel in patients with Parkinson’s disease: a systematic review. DNS Drugs 2016;30(5):381-404.
  4. Trenkwalder C, Chaudhuri KR, Garcia Ruiz PJ, et al. Expert consensus group report on the use of apomorphine in the treatment of Parkinson’s disease. Clinical practice recommendations. Parkinsonism Relat Disord 2015;21(9):1023-30.
  5. Benabid AL, Chabardes S, Mitrofanis J, Pollak P. Deep brain stimulation of the subthalamic nucleus for the treatment of Parkinson s disease. Lancet Neurol 2009;8:67-81.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje