Detaljni izvedbeni plan

Suradnici na predmetu
Ime i prezime Zlatko Vidačković
Akademski stupanj/naziv Magistar novinarstva Zvanje Predavač
Kontakt e-mail zlatko.vidackovic@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Kolegijem se student upoznaje s društvenom važnošću i utjecajem filma. Posebna pozornost posvećuje se analizi korištenja filma kao državne propagande i kao prikaza povijesti nacije te oblikovanje kulturnog i nacionalnog identiteta kroz film. Proučava se i film kao društvena kritika i film kao parodija društva, politička i moralna cenzura na filmu te istraživačko novinarstvo kroz film. Analizira se utjecaj filma na ljudske predrasude te film kao eskapizam od društvenih problema. Posebna pozornost posvećena je vjerskoj tematici u hrvatskom, europskim i američkom filmu. Glavni je cilj kolegija povećanje znanja o važnosti i utjecaju filma u društvu i sposobnosti studenata da razumiju i analitički interpretiraju filmove u kontekstu pojedinih društvenih pojava, geografskih područja i povijesnih razdoblja.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Ovim kolegijem student razvija kritički odnos prema filmu kao društveno relevantnom umjetničkom djelu, stječe sposobnost dubljeg razumijevanja viđenog filma, njegovog kontekstualiziranja i analiziranja. Studenti razvijaju sposobnost stručnog i analitičkog akademskog pisanja te slobodnog i kritičkog promišljanja. Aktivnim uključivanjem u diskusiju o filmovima razvija se i usmena sposobnost artikulacije stavova i sposobnost argumentiranog polemiziranja o važnosti pojedinih filmova, pri čemu se poštuje pravo studenata na različite interpretacije i vrednuje kvaliteta i način argumentiranja stavova. Očekivani ishodi učenja su: 1) znanje o temeljnim pojmovima o filmu i ključnim društvenim pojavama kojima se film bavio kroz svoju povijest 2) razumijevanje glavnih načina obrade pojedinih društveno relevantnih tema na filmu (propaganda, društvena kritika, satira društva, istraživački dokumentarac…) 3) identificiranje i razumijevanje uzroka kontroverzi koje su pojedini filmovi izazivali u vrijeme svog premijernog prikazivanja 4) poznavanje osnovnih činjenica društvene uloge filma i razloga obrade pojedinih tema na filmu u pojedinim povijesnim razdobljima i geografskim područjima 5) identificiranje i razumijevanje glavnih pitanja kojima se bave društveno angažirani filmski stvaratelji 6) sposobnost primjene teorijskih postavki na analizu konkretnih filmova 7) poticanje znatiželje kod studenata, te njihove želje za dubljim proučavanjem filmova i društvenih pojava prikazanih u pojedinim relevantnim filmskim ostvarenjima
Obvezna
  1. Ronald Bergan, The Film Book: A Complete Guide to the World of Film, 2011, DK Publishing
  2. Zlatko Vidačković, Vjerski motivi u suvremenom hrvatskom igranom filmu; u zborniku Vjerska tematika u hrvatskom medijskom prostoru, ur. Jerko Valković, HKS, Zagreb 2019.
  3. Feljton: Hrvatski film i društvo, ur. Zlatko Vidačković, Filmovi.hr, 2016. http://www.filmovi.hr/index.php?p=article&g=29&s=57.
  4. Zlatko Vidačković, Feljton: hrvatski film, novinska kritika i društvo, Filmovi.hr, 2020.

Dopunska
  1. Hrvoje Turković: Suvremeni film, Zagreb, Znanje, 1998.
  2. Hrvoje Turković: Umijeće filma – esejistički uvod u film i filmologiju, Hrvatski filmski savez, Zagreb, 1996.
  3. David Bordwell i Kristin Thompson Bordwell: Film History – An Introduction. New York/London, McGraw-Hill, 1994.
  4. Ivo Škrabalo: 101 godina filma u Hrvatskoj, Nakladni zavod Globus, 1998.
  5. Ivo Škrabalo: Hrvatska filmska povijest ukratko (1896. – 2006.), Hrvatski filmski savez, VBZ, 2008.
  6. Nikica Gilić: Filmske vrste i rodovi, Zagreb, AGM, 2007, internetsko izdanje 2013.
  7. Ante Peterlić: Osnove teorije filma, Zagreb, Hrvatska sveučilišna naklada, 2000.
  8. Hrvoje Turković: Film: zabava, žanr, stil, Zagreb, Hrvatski filmski savez, 2005.
  9. Ante Peterlić: O filmskim žanrovima. Prolog, 8 (1975) 22.
  10. Ante Peterlić: Filmska umjetnost – sedma, nova, mlada?, u Hrvatski filmski ljetopis, br. 1 (I), str. 70-4., 1995.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu).

Stjecanje minimalnog uspjeha od 35 % tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno

Način polaganja ispita
  1. nastavne aktivnosti
    • kolokvij