Detaljni izvedbeni plan

studija
1.

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta U sjeni imperija. Svjetska povijest 1815.-2000.
Kratica predmeta IZBD188 Šifra predmeta 218334
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 6
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Ivica Miškulin
Akademski stupanj/naziv doktor znanosti Zvanje Izvanredni profesor
Kontakt e-mail ivica.miskulin@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 632
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Objasniti svjetsku povijest modernog doba (1815.-2000.), ali temeljeno na analizi fenomena imperij (poseban oblik države) i imperijalizam (politika i/ili ideologija usmjerena na širenje neposredne ili posredne kontrole nad vanjskim teritorijima). Preciznije, u osnovi kolegija biti će objašnjenje temeljnih osobitosti svjetske povijesti u navedenom razdoblju, ali kroz prizmu uloge najvažnijih imperija modernog doba. Naglasak će kolegija biti na političkoj i diplomatskoj povijesti, ali će se određena pažnja razumljivo posvetiti i gospodarskoj te društvenoj povijesti.

Obuhvaća razdoblje od 1815. do 2000. odnosno u prvom redu pregled političke, diplomatske i vojne te (u manjoj mjeri) gospodarske i društvene povijesti razdoblja nakon Bečkog kongresa, Prvog svjetskog rata, međuratnog razdoblja, Drugog svjetskog rata, Hladnog rata i posthladnoratovskog svijeta. On će, pak, biti izveden na način da će se ključni aspekti svjetske povijesti navedenog razdoblja predstaviti preko analize fenomena imperij i imperijalizam. Dakle, poseban naglasak biti će usmjeren na povijest Velike Britanije, Francuske, carske Rusije, SSSR-a, carske Njemačke, Trećeg Reicha, SAD, Kine i Europske unije.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Ovladati temeljnim historiografskim pojmovima iz razdoblja svjetske povijesti 1815.-2000.; 2. Prepoznati temeljne procese svjetske povijesti 1815.-2000.; 3. Razlikovati procese pojedinih povijesnih razdoblja i tematika sukladno historiografskim pristupima te istraživačkim dostignućima; 4. Razložiti kauzalnost povijesnih procesa te hijerarhiju povijesnih čimbenika iz predmetnog razdoblja; 5. Uočavati znanstvena dostignuća drugih disciplina; 6. Održati strukturirano usmeno izlaganje o zadanoj temi, a temeljem kritičke analize i interpretacije znanstvene i stručne literature te sekundarnih izvora; 7. Preuzeti temelje društveno odgovornog ponašanja, odnosno pridržavati se etičkih načela u radu.
Obvezna

A. Best i dr., International History of the Twentieth Century and Beyond, London/New York, 2008.; N. Ferguson, Kolos. Uspon i pad američkom imperija, Zagreb, 2011.; N. Ferguson, The War of the World, SAD/Velika Britanija 2007.; T. Judt, Postwar. A History of Europe since 1945, London, 2010.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;

Uredno izvršene seminarske obveze – održano usmeno izlaganje;

Stjecanje minimalnog uspjeha od 35 % tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – ostvareno kumulativno.

Način polaganja ispita

Nastavne aktivnosti – seminarske obveze; kolokvij (pismeni);

Završni ispit – usmeni.

Način ocjenjivanja

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada je:

nedovoljan (1) – 0 do 49,9 %

dovoljan (2) – 50 do 64,9 %

dobar (3) – 65 do 79,9 %

vrlo dobar (4) – 80 do 89,9 %

izvrstan (5) – 90 do 100 %

Način stjecanja ocjene:

1. Nastavne aktivnosti – 70 % ocjene
    1. seminarske obveze – 20 %
    2. kolokvij – 50 %

1. Završni ispit – 30% ocjene (za prolaz je nužno riješiti 50 % ispita)

usmeni ispit – 30 %

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 1.2 0
Seminarsko izlaganje 0.96 20
Kolokvij-međuispit 2.40 50
Ukupno tijekom nastave 4.56 70
Završni ispit 1.44 30
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 6 100
Datumi kolokvija 1. kolokvij - 14. nastavni termin.
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema
1. Uvodno predavanje, objašnjenje svrhe i cilja kolegija, predstavljanje ispitne literature i objašnjenje studentskih obveza.
2. Narodi, države i imperiji – temeljni pojmovi 1
4. Velika Britanija i Indija
5. Francuska Afrika
6. Uzroci Prvog svjetskog rata
7. Njemački imperij na istoku 1915.-1918.
8. Novi poredak i Velika istočnoazijska sfera suprosperiteta
9. SSSR i istočna Europa 1945.-1990.
10. Sjedinjene Američke Države i Drugi svjetski rat
11. Sjedinjene Američke Države i Bliski istok