Detaljni izvedbeni plan

Studij Diplomski sveučilišni studij povijesti Godina
studija
1., 2.
Usmjerenje Stari vijek i srednji vijek

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Latinska paleografija
Kratica predmeta IZBD-151 Šifra predmeta 199283
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 3
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 15
Vježbe 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Branka Grbavac
Akademski stupanj/naziv Doktor znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail bgrbavac@hazu.hr Telefon +385 (1) +385 1 4895191
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Cilj kolegija je upoznavanje studenata s temeljnim značajkama kulturno-civilizacijskog ozračja latinskog pisma s posebnim osvrtom na hrvatski etnički i kulturni prostor. Studenti će se tijekom godine upoznati s pismima koja su se koristila na hrvatskom prostoru od ranosrednjovjekovlja do pojave tiska (beneventanska minuskula, karolinška minuskula, gotica i humanistika). Sudjelovanjem na predavanjima i proučavanjem arhivske i knjiško-rukopisne građe studenti će steći korisne znanstvene spoznaje i osposobiti se za profesionalni istraživački rad.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. nabrojati najvažnija vrela hrvatskoga srednjovjekovlja pisana latinskim jezikom; 2. opisati važnost latinskoga pisma u upoznavanju i prepoznavanju hrvatskoga kulturnog identiteta- objasniti nastanak i razvoj pojedinog latinskog pisma; 3. primijeniti stečeno znanje o razvojnim etapama i karakteristikama pojedninog latinskog pisma pri datiranju rukopisa; 4. analizirati i transkribirati rukopise napisane beneventanom, karolinom, goticom i humanistikom; 5. pripremiti kritičko izdanje dosad neobjavljene srednjovjekovne rukopisne građe.
Obvezna

J. Stipišić, Pomoćne povijesne znanosti u teoriji i praksi, Zagreb 1985.;

F. Šanjek, Latinska paleografija i diplomatika, Zagreb 2005.;

A. Cappelli, Dizionario di abbreviature latini ed italiani, Milano 2004.

Dopunska

V. Novak, Latinska paleografija, Beograd 1952.;

B. Bischoff, Latin Palaeography: Antiquity and the Middle Ages (Cambridge), 1990.;

G. Battelli, Lezioni di paleografia, Città del Vaticano 1949.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;
  2. Stjecanje minimalnog uspjeha od 50% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – ostvareno kumulativno.
Način polaganja ispita

Nastavne aktivnosti – aktivnost na nastavi; vježbe; kolokvij (pismeni);

Završni ispit (usmeni).

Način ocjenjivanja

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:

dovoljan (2) – 50–64,9%

dobar (3) – 65–79,9%

vrlo dobar (4) – 80–89,9%

izvrstan (5) – 90% i više.

Način stjecanja ocjene:

1. a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene

aktivnost na nastavi – 10%

vježbe: 20 %

kolokvij: 40 %

1. b) Završni ispit – 30% ocjene (za prolaz je nužno riješiti 50% ispita)

usmeni ispit – 30%

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 0.8 0
Aktivnost na nastavi 0.22 10
Rad na vježbama 0.44 20
Kolokvij-međuispit 0.88 40
Ukupno tijekom nastave 2.34 70
Završni ispit 0.66 30
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 3 100
Datumi kolokvija 15. tjedan nastave
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema
1. Latinska paleografija: pojam, cilj, metoda i pregled razvoja latinske paleografije
2. Pisarski materijal (drvo, metal, papirus, pergamena, svila i papir), pisarski instrumenti (šiljak, trska, pero) i oblici rukopisa: listovi drveta, povoštene pločice (diptih, triptih), rotulus ili svitak, kodeks/knjiga
3. Podrijetlo i povijesni razvoj latinskoga pisma: povijesni razvoj latinskog alfabeta od svojih početaka do pojave tiska (6. st. pr. kršć. ere do 15. st.)
4. Pismo i kodeksi u središtima rimske i kasnoantičke kulture (1.-8. st.): knjiška (elegantna) i kurzivna kapitala: karakteristike pisma, kratice i kriteriji za datiranje
5. Uncijala i poluuncijala (semiuncijala): karakteristike, uporaba, razvoj i elementi za datiranje, ukrasi i minijature
6. Kurzivna minuskula (opće karakteristike kurzivnog alfabeta, ligature, razvoj i vrijeme uporabe) i pisma srednjovjekovnih opatija: merovinška pisma (Francuska), prekarolinška minuskula (Francuska, Njemačka, Švicarska), otočka pisma (Britanski otoci i Irska), vizigotika (Španjolska)
7. Sustav kratica: nomina sacra, notae iuris, abrevijativni znakovi
8. Beneventanska minuskula: montekasinski, južnotalijanski i dalmatinski oblik beneventanskog pisma, kratice i ligature kao elementi za datiranje
9. Iluminacije beneventanskih rukopisa – bizantski utjecaji u minijaturama
10. Skriptorska obnova u vrijeme Karla Velikog: oblikovanje knjiške i kurzivne karolinške minuskule, skriptoriji, interpunkcije, glazbeni znakovi i kriteriji za datiranje
11. Pisma sveučilišnih središta: gotička knjiška i kurzivna minuskula: postanak i razvoj, opće značajke i tipologija (talijanska kancelarijska gotička minuskula, francuska „bastarda“ i dr.)
12. Gotička minijatura: talijanska (bolonjska, firentinska i lombardska škola), francuska, flamanska, engleska, njemačka i srednjoeuropska
13. Pismo i kodeksi (rukopisi) u vrijeme humanizma (15. st.): oblici i osnovne karakteristike humanističke minuskule
14. Izdavanje rukopisne građe (kritičko izdavanje in extenso, izdavanje u izvatcima -in extracto i u sažetom obliku - in regesto)
15. Kolokvij