Detaljni izvedbeni plan

Kontakt e-mail elvira.lazic@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 619
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Prevalencija atopijskih bolesti, koje uključuju atopijski dermatitis,
alergijski rinitis i astmu, u stalnom su porastum te se njihiva prevalencija procjenjuje se na 20% populacije u razvijenim zemljama. Koncept “atopijskog marša” predstavlja progresiju atopijskih bolesti od atopijskog dermatitisa u najranijem djetinjstvu do alergijskog rinitisa i astme u kasnijoj dobi.

Atopijski dermatitis najčešće je prva bolest u atopijskom maršu koja je u stalnom porastu, a procjenjuje se da od nje boluje 15 – 20% djece predškolske i školske dobi. U 50% oboljele djece simptomi se pojavljuju do navršene prve godine života, a u 90 % do pete godine života. Bolest se isto tako može prvi puta pojaviti u zreloj životnoj dobi. Brojni etiološki čimbenici dovode do nastanka bolesti, no upravo poremećaj epidermalne barijere je glavni uzrok nastanka kožnih promjena, ali i pratećih alergija, stoga je u liječenju, ali i prevenciji bolesti od velike važnosti njega kože.

Cilj ovog izbornog predmeta je omogućiti uvid u nove spoznaje o atopijskom dermatitisu, s naglaskom na osposobljavanju studenata za ulogu medicinske sestre u prepoznavanju i liječenju atopijskih bolesti, edukaciji bolesnika i njihovih roditelja, te informiranju o mogućnostma primarne i sekundarne prevencije.

Studenti će steći znanje o etiologiji, kliničkoj slici i liječenju atopijskog dermatitisa kao najčešćeg uzroka suhoće kože. Posebno će biti prikazane najčešće dileme u liječenju atopijskog dermatitisa, poput kortikofobije, ali i važnost organiziranih edukativnih programa za roditelje, djecu i odrasle bolesnike oboljele od atopijskog dermatitisa s ciljem postizanja bolje suradljivosti, a time i kontrole bolesti.

U sklopu praktičnog dijela polaznici će prisustvovati „Školi atopije“, edukativnom programu koji se provodi jednom mjesečno u Klinici za kožne i spolne bolesti KBC „Sestre milosrdnice“, gdje će biti educirani o pravilnom načinu njege kože, ali i posebnim metodama liječenja poput primjene vlažnih povoja. Isto tako će steći znanje o prehrani djece u koje je dokazana preosjetljivost na pojedine namirnice u sklopu atopijske dijateze.

Svaka sestra koja radi u bolnici, domu zdravlja ili ustanovi za odgoj djece će se susresti s oboljelima od atopijskog dermatitisa. Dobro informirana sestra će biti u mogućnosti pružiti bolesnicima praktične i konzistentne savjete kako bi se obitelj što lakše nosila s bolešću, savjetovati ih o različitim, na tržištu dostupnim terapijama i pripravcima za njegu kako bi bolesnicima bio omogućen odabir pripravka kojim će se postići najbolja suradljivost.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Stjecanje osnovnih spoznaja o atopijskim bolestima, osobito atopijskom dermatitisu, povezivanje kliničke slike s uzrocima bolesti s ciljem razumijevanja načina liječenja i važnosti njege kože oboljelih od atopijskog dermatitisa.
Obvezna
  1. Basta Juzbašić, A. (ur): Dermatovenerologija, Medicinska naklada, Zagreb, 2014.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

1. Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
2. Uredno izvršene seminarske obaveze

Način polaganja ispita

Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz:
1. Nastavne aktivnosti: seminarski rad
2. Završni ispit (pismeni)

Način ocjenjivanja

Kontinuiranim vrednovanjem studentskog rada dolazi se do
ukupne ocjene:
dovoljan (2) 50-64% bodova
dobar (3) 65-79% bodova
vrlo dobar (4) 80-89% bodova
izvrstan (5) 90% i više bodova

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 0.9 0
Seminarski rad 0.6 30
Ukupno tijekom nastave 1.5 30
Završni ispit 1.5 70
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 3 100
Datumi kolokvija
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema
1. Dermatologija – propedeutika
2. Osnovna podjela alergijskih kožnih bolesti
3. Atopijski dermatitis – što je uzrok bolesti?
4. Više lica atopijskog dermatitisa - razlika kliničke slike u djece i odraslih
5. Alergološki testovi