Detaljni izvedbeni plan

Nositelj predmeta
Ime i prezime Alemka Markotić
Akademski stupanj doktorica znanosti Zvanje Redoviti profesor
Kontakt e-mail alemka.markotic@gmail.com Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu
Suradnici na predmetu
Ime i prezime Nicola Petrosillo
Akademski stupanj doktor znanosti Zvanje Redoviti profesor
Kontakt e-mail Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski/Engleski
predmeta

Studenti studija sestrinstva upoznat će se načelima nastanka i prijenosa zaraznih bolesti, te će im se prenijeti temeljno znanje iz područja opće i specijalne infektologije.  Studenti će se upoznati i s ulogom medicinske sestre u prepoznavanju pojave specifičnih simptoma zaraznih bolesti, a u tijeku provedbe zdravstvene njege infektoloških bolesnika. Studenti će se upoznati i s ulogom medicinske sestre u edukaciji i prevenciji daljnjeg širenja zaraznih bolesti na primarnoj, sekundarnoj i tercijalnoj razini zdravstvene zaštite.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Nakon odslušanih predavanja, samostalnog učenja i položenog ispita studenti će: - primijeniti temeljna načela nastanka i prijenosa zaraznih bolesti; - objasniti patogenezu nastanka zaraznih bolesti; - prepoznati kliničku sliku i tijek zaraznih bolesti; - integrirati temeljno znanje pri provedbi ordiniranih postupaka od liječnika, a pri dijagnostičkim i terapijskim postupcima; - integrirati mjere prevencije širenja zaraznih bolesti u procesu svakidašnjeg rada; - integrirati mjere prevencije širenja infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi u procesu svakidašnjeg rada; - planirati provedbu zdravstvene njege u infektoloških bolesnika primjenjujući temeljna načela prijenosa zaraznih bolesti; - integrirati temeljno znanje u prepoznavanju pojavnosti zarazne bolesti, a sukladno kompentencijama medicinskih sestara prvostupnica sestrinstva u procesu rada, na svim razinama zdravstvene zaštite (primarne, sekundarne i tercijarne razine); - argumentirati mišljenje u procesu rada pri sumnji na zaraznu bolest, a prilikom asistiranja liječniku u pregledu bolesnika u hitnom prijmu te prilikom prikupljanja podataka iz područja anamneze i fizikalnog pregleda u propisanoj sestrinskoj dokumentaciji.
Obvezna

1. Kuzman I., Schonwald S.: Infektologija za medicinske sestre, Medicinska naklada, Zagreb 2000.
2. Beus I., Škerk V.: Infektologija za stomatologe, Graphis, Zagreb 2002.
3. Damani, N.: Priručnik o prevenciji i kontroli infekcija, 2015. (prijevod trećeg izdanja) Medicinska naklada, 2015.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

1. Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 60% nastave).
2. Manja opterećenja aktivnom nastavom nadoknađuju se većim opterećenjem ostalim obvezama prema uputama nastavnika.

Način polaganja ispita

Vrednovanje studentskog rada kroz završni ispit (pismeni)

Način ocjenjivanja

Vrednovanjem studentskog rada dolazi se do ocjene:
dovoljan (2) 50-64% bodova
dobar (3) 65-79% bodova
vrlo dobar (4) 80-89% bodova
izvrstan (5) 90% i više bodova

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO