Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2017. / 2018. Semestar Ljetni
Studij Diplomski sveučilišni studij povijesti, Diplomski sveučilišni studij sociologije Godina
studija
1., 2.
Usmjerenje Stari vijek i srednji vijek, Suvremena povijest, Upravljanje i javne politike

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Upravljanje osobnim financijama
Kratica predmeta IZBD105 Šifra predmeta 174438
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 5
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Roman Šubić
Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail roman.subic@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 674
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi kolegija: Upoznavanje s osnovnim pojmovima iz svijeta financija prilagođenih studentima neekonomskih studija. Podizanje razine financijske pismenosti s ciljem boljeg snalaženja pojedinca u korištenju brojnih financijskih proizvoda i usluga koje se nude na tržištu. Upoznavanje s najčešćim pogreškama koje pojedinci rade kod donošenja osobnih financijskih odluka na brojnim primjerima iz prakse (tzv. learning-by-doing pristup). Studenti bi trebali nakon položenog kolegija raspolagati elementarnim znanjem iz područja osobnih financija koja bi im trebala koristiti u privatnom i poslovnom životu.

Sadržaj kolegija: Upoznavanje sa suvremenim svijetom financija i ekonomije.  Identificiranje mnogobrojnih čimbenika i rizika koji utječu na donošenje svakodnevnih odluka na financijskim tržištima. Poboljšanje osobne financijske pozicije kroz: odgovarajuće financijsko planiranje, racionalno upravljanje financijskim proizvodima, stvaranje zdravih financijskih navika, izbjegavanje pretjerane izloženosti rizicima, bolju informiranost o ponudi i potražnji…

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Podizanje razine financijske pismenosti studenata na pojedinačnoj razini te spoznavanje važnosti donošenja razboritih i pravovremenih odluka iz područja osobnih financija. Razvijanje sposobnosti razumijevanja financijskih proizvoda s kojima se susrećemo u svakodnevnom životu s ciljem optimizacije upravljanja osobnom financijskom pozicijom. Stjecanje potrebne razine znanja za indirektno sudjelovanje na financijskim tržištima. Identificiranje različitih vrsta rizika kojima je pojedinac izložen i korištenje alata potrebnih za racionalno upravljanje osobnim financijama.
Obvezna

Mishkin, F.S., Eakins, S.G., Financijska tržišta + institucije, MATE, Zagreb, 2005.; Kapoor, J., Dlabay, L., Hughes, R., Hart, M., Focus on Personal Finance, McGraw-Hill, 5th Edition, New York, 2015.

Dopunska

Nikolić, N., Pečarić, M., Uvod u financije, Ekonomski fakultet, Split, 2012.; Santini, G., Bebek, S., Vodič za razumijevanje osobnih financija, Rifin, Zagreb, 2005.; Rose, P.S., Hudgins, S.C., Upravljanje bankama i financijske usluge, MATE, Zagreb, 2015.; Kobliner, B., Get a Financial Life: Personal Finance in Your Twenties and Thirties, Touchstone, New York, 2017.; Rosefsky, B., Financial Facts of Life: Personal Prosperity in 30 Easy Lessons, John Wiley and Sons, 1995.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave– prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;
  2. Seminarsko izlaganje

Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na nastavi i na dva kolokvija

Način polaganja ispita

Nastavne aktivnosti – seminarsko izlaganje; 1. kolokvij (pismeni) i 2. kolokvij (pismeni);

Završni ispit (usmeni).

Način ocjenjivanja

Način stjecanja ocjene:

1. a)Nastavne aktivnosti– 70% ocjene

1) seminarsko izlaganje – max. 20 bodova;

2) 1. kolokvij – max. 20 bodova;

3) 2. kolokvij – max. 30 bodova;

1. b)Završni ispit– 30% ocjene

4) završni ispit – max. 30 bodova.

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 1.2 0
Seminarsko izlaganje 0.76 20
Kolokvij-međuispit 0.76 20
Kolokvij-međuispit 1.14 30
Ukupno tijekom nastave 3.86 70
Završni ispit 1.14 30
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 5 100
Datumi kolokvija 1. kolokvij: 6. tjedan nastave; 2. kolokvij: 13. tjedan nastave.
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema
1. Uvod u funkcioniranje financijskog sustava RH