SynergyEd
O projektu
Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu provodi se međunarodni Erasmus+ projekt “Sinergistička edukacija roditelja djece s teškoćama u razvoju” (engl. Synergistic education of parents with children with special needs, SynergyEd).
Cilj projekta je osnažiti roditelje djece s posebnim potrebama u svakodnevnom životu, poboljšati njihove roditeljske vještine i unaprijediti socijalnu uključenost, zdravlje i kvalitetu života. U projektu će se koristiti inovativni obrazovni pristup za poboljšanje roditeljskih vještina u radu s djecom s posebnim potrebama, s novostvorenim sveobuhvatnim nastavnim planom i programom edukacije i materijalima te on-line platformom za kontinuirano e-učenje, u skladu s individualnim potrebama i očekivanjima roditelja.
U okviru projekta provedeno je istraživanje o potrebama roditelja, edukacija suradnika o izradi sustavnih pregleda literature, izrada sustavnih pregleda literature, izrada nastavnog plana i programa i materijala, online platforma za kontinuirano e-učenje, provodi se edukacija roditelja i istraživanje među roditeljima nakon edukacije.
U projektu sudjeluju Makedonska organizacija za primijenjenu psihologiju u Skoplju, Institut za medicinska istraživanja u Beogradu i Hrvatsko katoličko sveučilište. Voditeljica projektnih istraživanja na Hrvatskom katoličkom sveučilištu je prof. dr. sc. Livia Puljak, a suradnica prof. dr. sc. Marta Čivljak, pročelnica Odjela za sestrinstvo.
Poštovani,
Predstavljamo vam priručnik za roditelje i skrbnike djece s teškoćama u razvoju koji je osmišljen kako bi vam pružio vrijedne uvide, praktične savjete i empatičnu podršku.
Svako dijete je jedinstveno. Savjeti koji se nalaze u ovom priručniku temelje se na sveobuhvatnom pristupu koji prepoznaje važnost rješavanja ne samo izazova s kojima se vaše dijete može suočiti, nego i poticanja njihovog rasta, neovisnosti i samopoštovanja.
Priručnik pokriva različite teme, od rane intervencije i učinkovitih komunikacijskih strategija do zagovaranja djetetovih potreba unutar obrazovnog sustava i promicanja njegove socijalne i emocionalne dobrobiti.
Iznad svega, ovaj priručnik naglašava važnost bezuvjetne ljubavi, strpljenja i empatije. Vaša uloga roditelja je najvažnija u oblikovanju osjećaja vašeg djeteta o sebi i mjestu djeteta u svijetu. Međutim, niste sami. Mnogi roditelji, skrbnici i stručnjaci prolaze sličnim putem i imaju vrijedne uvide za podijeliti. Povezivanje sa zajednicom koja vas podupire će vam pomoći
SynergyEd tim
Priručnik
- Definiranje i terminološki aspekti teškoća u razvoju
- Alternativna medicina nudi rešenja koja vam neće pomoći
- Obilježja teškoća u razvoju
- Obilježja intelektualnih teškoća u razvoju
- Obilježja kognitivnih teškoća u razvoju
- Obilježja djece s neurološkim poremećajima
- Obilježja djece s cerebralnom paralizom (CP)
- Obilježja tjelesnih teškoća u razvoju djece
- Seksualno i reproduktivno zdravlje osoba s teškoćama
- Pridružene bolesti u djece s teškoćama u razvoju
- Obilježja poremećaja senzorne integracije kod djece s teškoćama u razvoju
- Bol i mjerenje boli u djece s teškoćama u razvoju
- Liječenje boli u djece s teškoćama u razvoju
- Izazovna ponašanja u djece s teškoćama u razvoju
- Emocionalna regulacija kod djece s teškoćama u razvoju
- Nasilje među djecom (engl. bullying) i djeca s teškoćama u razvoju
- Tjelesna aktivnost djece s teškoćama u razvoju
- Prehrana djece s teškoćama u razvoju
- Zlostavljanje djece s teškoćama u razvoju
- Upravljanje stresom u obiteljima djece s teškoćama u razvoju
- Intervencije za podršku roditeljima djece s teškoćama u razvoju
- Autori priručnika
Priručnik je napisan u okviru projekta Sinergistička edukacija roditelja djece s teškoćama u razvoju (SynergyEd), europskog projekta koji se financira iz linije Erasmus+, programa EU-a kojim se podupiru obrazovanje, osposobljavanje, mladi i sport.
Pratite aktivnosti projekta SynergyEd na društvenim mrežama:
LinkedIn
Facebook
Instagram
X (Twitter)
Partneri projekta
Sudionici projekta:
Makedonska organizacija za primijenjenu psihologiju u Skoplju, Makedonija
Institut za medicinska istraživanja u Beogradu, Srbija
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb, Hrvatska
prof. dr. sc. Livia Puljak, voditeljica projektnih istraživanja na HKS-u
izv. prof. dr. sc. Marta Čivljak, suradnica na projeku