Share
Opasnosti i prednosti društvenih mreža: E-profesionalizam zdravstvenih djelatnika (SMePROF)
SMePROF projekt za cilj ima istražiti utjecaj društvenih mreža na e-profesionalizam zdravstvenih djelatnika u Republici Hrvatskoj. Provodi se u suradnji znanstvenika s tri institucije Medicinskog fakulteta u Zagrebu, Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Projekt se provodi od 2018. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Tea Vukušić Rukavina s Katedre za medicinsku sociologiju i zdravstvenu ekonomiku MEF-a. Istraživačku skupinu čine doc. dr. sc. Joško Viskić, dr. dent. med. sa Zavoda za fiksnu protetiku Stomatološkog fakulteta, dr. sc. Danko Relić, dr. med. s Katedre za medicinsku statistiku, epidemiologiju i medicinsku informatiku Medicinskog fakulteta, dr. sc. Kristijan Sedak s Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Lovela Machala Poplašen, prof., dipl. knjiž. te Marko Marelić, mag. soc., doktorand.
Ciljevi su istražiti utjecaj društvenih mreža na e-profesionalizam zdravstvenih djelatnika u Hrvatskoj, razviti i testirati smjernice za poticanje razvoja e-profesionalizma zdravstvenih djelatnika, poboljšati razumijevanje e-profesionalizma tijekom studija i rada na svim razinama zdravstvene skrbi, te kvalitetnije i sigurnije korištenje društvenih mreža svih zdravstvenih djelatnika. U prvoj se fazi istraživao e-profesionalizam studenata i nastavnika MEFZG-a i SFZG-a kroz njihove navike i stavove pri korištenju društvenih mreža. Definirale su se najčešće korištene društvene mreže i učestalost njihova korištenja, te su se utvrdile razlike u stavovima i iskustvima studenata i nastavnika u svezi korištenja društvenih mreža. Na temelju rezultata ovog dijela istraživanja razvijene su i smjernice za poticanje razvoja e-profesionalizma tijekom studija. Druga je faza bila usmjerena na e-profesionalizam doktora medicine i doktora dentalne medicine na društvenim mrežama, učestalost njihova korištenja i razlike u stavovima i iskustvima te prepoznavanje područja djelovanja liječnika na društvenim mrežama. Rezultati su prezentirani u ŠNZ „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 18. svibnja 2022.
Rezultati istraživanja pridonijet će boljem razumijevanju razvijanja e-profesionalizma tijekom obrazovanja i prakse u zdravstvenoj skrbi, omogućit će detaljan uvid o korištenju društvenih mreža među zdravstvenim djelatnicima u Republici Hrvatskoj. Identificiranjem kriterija kojima korisnici društvenih mreža procjenjuju profesionalizam zdravstvenih djelatnika na društvenim mrežama te vjerodostojnost i kvalitetu pruženih informacija omogućit će se razvijanje teorijske postavke modela za kreiranje preporuka o profesionalno adekvatnom ponašanju na društvenim mrežama u skladu su potrebnim vještinama koje omogućuju odgovorno ponašanje i očuvanje kredibiliteta profesije. Rezultati istraživanja će se primijeniti kao temelj za razvoj novih znanstveno utemeljenih edukativnih sadržaja o e-profesionalizmu u kurikulumima MEF-a i SFZG-a te će pridonijeti unaprjeđenju cijelo-životnog učenja zdravstvenih djelatnika.