Izrađeno

Hrvatsko katoličko sveučilište potpisalo dokument „Rimski poziv za etiku umjetne inteligencije“

Na Sveučilištu Notre Dame u Sjedinjenim Američkim Državama u četvrtak 27. listopada 2022. potpisan je dokument „Rimski poziv za etiku umjetne inteligencije“ .

Prije potpisivanja dokumenta svoja izlaganja, u kojem su iznijeli svoje stajalište o etici kada je u pitanju umjetna inteligencija, održali su predstavnik Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu,  te predstavnici Sveučilišta SWPS, Međunarodnog sveučilišta Schiller, Sveučilišta Chuo, Sveučilišta Florida, Sveučilišta Navarra, Sveučilišta u Johannesburgu te Sveučilišta Notre Dame iz Sjedinjenih Američkih država. U ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta obratio se rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić.

Nakon što je predstavio Hrvatsko katoličko sveučilište rektor Tanjić je istaknuo kako na Hrvatskom katoličkom sveučilištu ima mnogo istraživača koji proučavaju umjetnu inteligenciju iz različitih perspektiva.

„Ključnu ulogu ima novoosnovana istraživačka jedinica Digital Healthcare Ethics Laboratory i njezina istraživačka grupa s primarnim fokusom na primijenjenu umjetnu inteligenciju u zdravstvu. Imali smo priliku organizirati dvije međunarodne konferencije, jednu o digitalnom zdravlju: etička, pravna i društvena perspektiva za održivu budućnost te međunarodnu konferenciju o tehnologiji koja štiti privatnost i koja je pouzdana za društvo. Istraživačka skupina Digit-HeaL također je opsežno objavljivala o etici umjetne inteligencije u časopisima kao što su International Journal of Medical Informatics i Science and Engineering Ethics te predstavila rezultate svojih istraživanja na raznim konferencijama diljem Europe. Jedan od trenutnih prioriteta je razvoj IT grane i pokretanje novog studijskog programa usmjerenog na softversko inženjerstvo koji će pokušati integrirati etičke principe umjetne inteligencije i oblikovati nove inženjere koji će raditi na tim principima te će ugrađivati etičke principe umjetne inteligencije u dizajniranje algoritamskih rješenja.“ – istaknuo je rektor Tanjić .

Kao glavni razlog zašto se Hrvatsko katoličko sveučilište pridružio Rimskom pozivu za etiku umjetne inteligencije rektor je istaknuo nastojanje da Sveučilište bude dio globalne zajednice i pokretačka snaga za oblikovanje razvoja umjetne inteligencije, stavljajući ljudsku osobu u središte. „Sveučilište će pokušati integrirati svoja načela u istraživačke i nastavne aktivnosti šireći glas o važnosti etike umjetne inteligencije za budućnost čovječanstva. Kao visokoškolska ustanova čiji je osnivač Crkva, uz akademsku zajednicu, nastojimo se uključiti u pore društvenog života i nastojati pridonijeti poboljšanju naše svakodnevice“- zaključio je rektor Tanjić.

Rimski poziv za etiku umjetne inteligencije dokument je koji su potpisali Papinska akademija za život, Microsoft, IBM, FAO i Ministarstvo inovacija, dio talijanske vlade u Rimu 28. veljače 2020. kako bi promicali etički pristup umjetnoj inteligenciji. Ideja koja je postojala je promicanje osjećaja podijeljene odgovornosti među međunarodnim organizacijama, vladama, institucijama i privatnim sektorom u nastojanju da se stvori budućnost u kojoj digitalne inovacije i tehnološki napredak središnje mjesto daju čovječanstvu. Ukazujući na novu algoretiku, potpisnici su se obvezali zahtijevati razvoj umjetne inteligencije koja služi svakoj osobi i čovječanstvu u cjelini, koja poštuje dostojanstvo ljudske osobe, tako da svaki pojedinac može imati koristi od napretka tehnologije i to nema za isključivi cilj veći profit ili postupnu zamjenu ljudi na radnim mjestima.

Govor rektora Tanjića: 
HR: Govor Rome Call for AI Ethics 27. 10. 2022. 
EN: Speech for the signing ceremony at the Rome Call Global University Summit