Izrađeno

Profesor Kanižaj održao predavanje „Mediji u službi nade ili beznađa?“ u Požegi

Informativna katolička agencija prenosi kako je na drugoj korizmenoj tribini četvrtkom u okviru godine Redovnog jubileja 20. ožujka 2025. u Dvorani sv. Terezije u Požegi gostovao prof. dr. sc. Igor Kanižaj sa Sveučilišnog odjela za komunikologiju.
 

FOTO: IKA

Prof. Kanižaj izlaganje „Mediji u službi nade ili beznađa?“ započeo je osvrtom na drastične promjene koje su u čovjekov život unijeli internet i društvene mreže. Istaknuo je da je digitalno doba donijelo brojne prednosti, ali i izazove, posebno u pogledu privatnosti i sigurnosti. Iznio je potom rezultate istraživanja koji pokazuju da 65 % odraslih objavljuje fotografije predškolske djece na društvenim mrežama, a 35 % roditelja to čini već u prvoj godini djetetova života. Upozorio je na opasnosti koje takvo ponašanje nosi, ističući važnost zaštite osobnih podataka i privatnosti djece.
 

FOTO: IKA

Zatim je postavio niz pitanja koja potiču na razmišljanje o vlastitom ponašanju na internetu. „Jeste li upoznati s pravilima ponašanja na internetu? Objavljujete li statuse i poruke na mrežama kada ste ljuti? Razmjenjujete li međusobno osobne podatke?“ te je istaknuo kako odgovori na ta pitanja mogu pomoći u boljem razumijevanju narušavanja vlastite privatnost i načina zaštite. Također se kritički osvrnuo na medijski govor o vjeri, koji je „često površan, obilježen predrasudama i stereotipima, dvoznačan, podložan komercijalizaciji i fokusiran na incidente i skandale“. Predstavio je deset temeljnih izvora informacija o vjeri i vjerskim sadržajima u Hrvatskoj. Istaknuo je da Crkva može biti primjer odgovornog korištenja medija.
 

FOTO: IKA

U svojem izlaganju upozorio je i na prevladavajuću negativnost u medijima, koja potiče osjećaj beznađa. Istaknuo je da je lakše pisati o negativnim događajima, ali da je važno tražiti i priče o dobroti i nadi. Pozvao je nazočne na kritičko promišljanje o sadržajima koje konzumiraju u medijima i na društvenim mrežama, ističući važnost provjere izvora informacija i prepoznavanja afirmativnih i destruktivnih sadržaja. Preporučio je sudionicima Tribine digitalni minimalizam, odnosno filozofiju korištenja tehnologije koja se fokusira na kvalitetu umjesto kvantitete, s ciljem smanjenja vremena provedenog na internetu i povećanja kvalitete života. Nakon održanog predavanja uslijedila je rasprava u kojoj je prof. Kanižaj odgovarao na pitanja zainteresiranih.

Fotografije i tekst preuzet sa stranica Informativne katoličke agencije.