znanstveni skup
Izrađeno

Održan znanstveni skup o umjetnoj inteligenciji i zdravstvenoj skrbi

U petak, 29. studenoga na Hrvatskom katoličkom sveučilištu održao se znanstveni skup Umjetna inteligencija i zdravstvena skrb – izazovi i potencijali. Znanstvenim skupom obilježio se ujedno i  završetak uspostavnog istraživačkog projekta HrZZ-a (Novi) etički i društveni izazovi digitalnih tehnologija u domeni zdravstvene skrbi – Digit-HeaL pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Ante Čartolovnog. 

Na znanstvenom skupu sudjelovali su istaknuti stručnjaci koji su pridonijeli raspravi iz liječničke, institucionalne, industrijske i pravne perspektive kroz izlaganja i panel raspravu. 

 

Slika
Znanstveni skup

 

Na početku skupa okupljene je pozdravio prorektor za znanost HKS-a prof. dr. sc. Roberto Antolović, istaknuvši važnost projekta i znanstveno-istraživački rad Digit-HeaL laboratorija, kao i nužnost rasprave o ovoj važnoj temi. 

Uvodne pozdrave i iskustvo provedbe projekta podijelio je i voditelj istraživačke jedinice izv. prof. dr. sc. Anto Čartolovni, navodeći da su ostvareni zapaženi rezultati kroz publikaciju i diseminaciju, usavršavanja članova istraživačkoga tima te međunarodnu uključenost. Posebice je zahvalio Hrvatskoj zakladi za znanost koja je podržala sam projekt te istaknuo koliko je to značajno za mlado Sveučilište. 

 

Slika
Voditelj projekta

 

U istraživački proces publiku je uputila članica istraživačkog tima, dr. sc. Anamaria Malešević opisujući metodologiju samog istraživanja i tijek provedbe. Prikazani su neki od najzanimljivijih rezultata provedenog kvalitativnog i kvantitativnog istraživanja s ključnim dionicima zdravstvenoga sustava i studentima medicine. Posebno su bile istaknute teme odnosa liječnik-pacijent, povjerenja, regulacije, očekivanja od implementacije AI te izazova koji se nalaze na tome putu. 

Nakon uvodnih govora i prezentacija, uslijedila su izlaganja panelista koji su obogatili raspravu o umjetnoj inteligenciji vlastitim iskustvom i ekspertizom. 

 

Slika
Panelisti

 

Doc. dr. sc. prim. Klaudija Višković, pročelnica Zavoda za radiološku i ultrazvučnu dijagnostiku Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, u svom izlaganju osvrnula se na primjenu umjetne inteligencije u radiologiji. Pokazala je na primjerima iz prakse kako radiolog danas koristi umjetnu inteligenciju te se posebno osvrnula na iskustvo COVID-19 pandemije. 

Doc. dr. sc. Tomislav Sokol, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, publici je pružio uvid u Akt o umjetnoj inteligenciji koji je nedavno stupio na snagu te opisao na koji način će se regulirati umjetna inteligencija. Također, prezentirao je što Europski prostor za zdravstvene podatke, odnosno EU digitalna zdravstvena putovnica donosi građanima te koji su bili identificirani izazovi kada se razmatralo o samom prijedlogu.

Anita Bujanić, mag. pharm., voditeljica Health Hub-a, predstavila je mogućnosti koje donosi umjetna inteligencija u zdravstvu te istaknula na koji način može pospješiti zdravstvenu skrb. Istaknula je važnost suradnje i komunikacije privatnog, javnog i akademskog sektora kao i stalnog dijaloga koji je potreban u društvu. 

Mario Ravić, mag. ing. el. rukovoditelj područja interneta stvari i digitalnog zdravstva u kompaniji Ericsson Nikola Tesla, predstavio je EDIH AIHealth.Cro  i na koji način ovaj inovacijski hub pomaže stvaranju novih rješenja u zdravstvu koja se temelje na umjetnoj inteligenciji. Okupljene studente potaknuo je da i sami prijave inovacije te ostvare mogućnost mentoriranja i vođenja kako bi se one jednog dana implementirale. 

Mr.sc. Hrvoje Belani, dipl. ing. elekt iz Sektora za implementaciju i unaprjeđenje informacijskih sustava Ministarstva zdravstva osvrnuo se na NIS2 direktivu koja se fokusira na kibernetičku sigurnost u zdravstvenom sustavu te opisao na koji način će ista utjecati na hrvatski zdravstveni sustav te istaknuo koji su ključni aspekti kibernetičke sigurnosti. 

Nakon izlaganja uslijedila je panel rasprava u kojoj je uslijedilo mnogo pitanja iz publike.