U ponedjeljak, 23. rujna 2024., u prepunoj dvorani Centra za razvoj i edukaciju u Poličniku je u organizaciji Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Ministarstva demografije i useljeništva, Zadarske županije te Općine Poličnik održana četvrta konferencija Demografija u fokusu: Istraživanje lokalnih i regionalnih perspektiva u sklopu istoimenog projekta čiji je voditelj prof. dr. sc. Roko Mišetić, prorektor za nastavu.

Pozdravne govore okupljenima uputili su načelnik općine Poličnik Davor Lončar, župan Zadarske županije Božidar Longin, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić te potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.

Program konferencije obuhvaćao je tri izlaganja i dvije panel rasprave posvećene aktualnoj demografskoj slici te demografskim izazovima s kojima se suočavaju čelnici lokalne i područne (regionalne) samouprave regije južna Hrvatska koja obuhvaća četiri županije: Šibensko-kninsku, Zadarsku, Splitsko-dalmatinsku i Dubrovačko-neretvansku.

Uvodno je, o demografskim pokazateljima županija južne Hrvatske, govorila državna tajnica u Ministarstvu demografije i useljeništva Željka Josić, dok su doc. dr. sc. Miriam Mary Brgles i doc. dr. sc. Petra Palić predstavile rezultate anketnog istraživanja provedenog među čelnicima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

U panel raspravi o demografskim izazovima južne Hrvatske sudjelovali su potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske Unije Šime Erlić te državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marija Pletikosa.

Druga panel rasprava bila je posvećena demografskim mjerama na lokalnoj razini, a u njezinom su radu sudjelovali župani Zadarske, Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske i Šibensko-kninske županije.

Uz predstavnike gradova i općina južne Hrvatske, konferenciji su prisustvovali i brojni članovi hrvatske akademske zajednice uključujući i rektora Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josipa Faričića te predstavnici lokalnih i nacionalnih medija.