U petak 31. svibnja 2024. prije središnjeg svečanog akademskog čina proslave Papina dana i Dana Hrvatskoga katoličkog sveučilišta Nj. E. mons. Paul Richard Gallagher, tajnik Svete stolice za odnose s državama i međunarodnim organizacijama, zajedno je s Velikim kancelarom HKS-a mons. Draženom Kutlešom, zagrebačkim nadbiskupom, apostolskim nuncijem u Republici Hrvatskoj mons. Giorgiom Linguom, rektorom HKS-a prof. dr. sc. Željkom Tanjićem i Sveučilišnim kapelanom vlč. Branimirom Jagodićem održao je obred blagoslova Sveučilišne knjižnice Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

U svojem govoru rektor Tanjić je istaknuo: „’Sveučilište je samo niz zgrada okupljenih oko knjižnice“, napisao je jedan američki povjesničar i književnik. Ove njegove riječi kao da su odjek srednjovjekovnog aforizma „claustrum sine armario, quasi castrum sine armamentario“; u prijevodu „samostan bez ormara s knjigama je kao tvrđa bez oružja’. I premda znamo da je sveučilište prvenstveno zajednica studenata, nastavnika i djelatnika, ova tvrdnja izriče duboku istinu važnu za sveučilišni život. Knjižnica je i u današnje doba, pored Crkve, srce svakoga sveučilišta jer u sebi ujedinjuje toliko različitih dimenzija sveučilišnog života i rada. Ujedinjuje osobni rad, uronjenost u svijet knjige, različite pa i digitalne izvore znanja koji nas povezuju s onima koji su prije nas razmišljali i stvarali i koji nam omogućuju da i mi rastemo u spoznaji i znanju okruženi knjigama, ali i zajednički rad s ljudima koji s nama dijele istu ljubav i strast prema čitanju i znanju s ciljem oblikovanja vlastitih duša i života. Hekatej iz Abdere iz 4. st. prije Krista opisuje u svom djelu Povijest Egipta kako se našao pred portalom na kojem je bio natpis koji je on na grčki preveo kao psychès iatreion, „mjesto brige za dušu“. Pitajući se gdje je to „lječilište duše“ odgovor je našao kada je prošao kroz ogromna vrata: bila je to aleksandrijska knjižnica“.

Nova Sveučilišna knjižnica HKS-a proteže se na više od 2.500 četvornih metara preko tri kata, a ujedno će biti i Sveučilišni računalni centar, uz prostor za arhiv u podrumu, coworking prostor za studente, djelatnike i nastavnike, čitaonice te potkrovlje preuređeno u prostor za učenje/druženje namijenjen studentima. Knjižnica je obnovljena sredstvima tvrtke Sollicitudo d.o.o., Hrvatskog katoličkog sveučilišta te donacijama gosp. Marka Franovića iz Australije, Grada Zagreba i Zaklade „Renovabis“ Njemačke biskupske konferencije. Sveučilišna knjižnica HKS-a sa svojim radom započet će na jesen, s početkom nove akademske godine 2024./2025.