Općinsko vijeće Općine Šolta, na svojoj 43. sjednici održanoj 23. srpnja 2024., donijelo je odluku o javnim priznanjima kojom je našem izv. prof. dr. sc. Filipu Galoviću sa Sveučilišnog odjela za sociologiju dodijeljeno priznanje za znanstvena proučavanja i očuvanje govora otoka Šolte.

U dosadašnjem znanstvenom radu profesor Galović u nekoliko znanstvenih radova i na nekoliko znanstvenih skupova se bavio mjesnim govorima spomenutog područja, a objavio je čak dvije važne monografije posvećene govorima ovog otoka – „Govori otoka Šolte“ i „Dijalektna književnost otoka Šolte (u ogledalu jezika)“. Isto tako, njegovim su zalaganjem čakavski govori otoka Šolte dobili status nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

U ime akademske zajednice Hrvatskog katoličkog sveučilišta čestitamo našem profesoru te mu želimo obilje Božjeg blagoslova u daljnjem radu!