U srijedu 8. svibnja 2024. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u dvorani „Blaženi Alojzije kard. Stepinac” održan je znanstveni skup Crkva i partijska država u komunističkoj Hrvatskoj i Poljskoj u prvom desetljeću nakon Drugoga svjetskog rataThe Church and the Party-State in Communist Croatia and Poland from the end of the Second World War to the mid-1950s. Suorganizatori skupa su zajedno s Hrvatskim katoličkim sveučilištem bili Hrvatski institut za povijest i Institut za povijest Sveučilišta Stefan Wyszyński iz Varšave. Na skupu su hrvatski i poljski povjesničari iznijeli iskustava iz života dvaju Crkava u prvom desetljeću komunističke vladavine nakon Drugoga svjetskog rata. Osim u knjižici sažetaka CONFERENCE_BOOKLET-SOL.pdf (unicath.hr),  sudionici su se upoznali s problematikom odabranih tema znanstvenog skupa po objavljivanju znanstvenih radova.

Sudionici znanstvenog skupa su drugoga dana, 9. svibnja,  uputili su se u rodnu župu blaženog kardinala Alojzija Stepinca u Krašić i potom u Ozalj. U Krašiću ih je primio župnik vlč. Ivan Vučak  koji ih je upoznao s povijesti života i djela blaženog Alojzija Stepinca te ih proveo kroz Spomen dom blaženog kardinala i kroz Crkvu Presvetog Trojstva gdje je jedan od sudionika skupa, velečasni Matija Knok, inače doktorand na HKS-u, održao misu za sudionike znanstvene konferencije. Posjet kolega iz Poljske završio je posjetom i svečanim ručkom na starom gradu Ozlju, čija im je vrata, specijalno za ovu prigodu, otvorila Družba “Braća Hrvatskog Zmaja”.