projekti header

Promicanje integriteta prilikom korištenja istraživačkih rezultata prema politici utemeljenoj na dokazima: fokus na ne-medicinska istraživanja (PRO-RES)

Ovo je trenutno jedan od najvećih projekata unutar programa Horizon 2020 u kojem sudjeluju institucije hrvatske akademske zajednice. Projekt je usmjeren na stvaranje okvirnog vodiča koji je sveobuhvatan, fleksibilan i održiv te pokriva spektar ne-medicinskih znanosti i nudi praktična rješenja za sve dionike u području istraživačke etike i integriteta. Opsežan okvir etike i integriteta sličan Oviedu/Helsinki bit će izrađen u pregovorima s relevantnim dionicima, uzimajući u obzir prethodne primjere dobre prakse.

Projekt se izvodi kao projektni konzorcij sastavljen od 14 partnera u Europi koji dolaze iz 10 zemalja (Francuske, Velike Britanije, Portugala, Grčke, Estonije, Belgije, Italije, Njemačke, Irske i Hrvatske), a predstavljaju profesionalne udruge, akademske istraživačke odjele i nezavisna savjetovanja/agencije u ne-medicinskim istraživanjima.

Osnovni podaci:

• Naziv projekta: Promoting integrity in the use of research results in evidence based policy: a focus on non – medical research
  • Skraćenica projekta: PRO – RES
  • Naziv poziva: H2020-SwafS-2016-17
  • Voditelj projekta sa HKS-a: Izv. prof. dr. sc. Zvonimir Koporc
  • Ukupna vrijednost projekta: 2.800.000,00 EUR
  • Iznos EU potpore: 2.800.000, 00 EUR
  • Početak izvedbe projekta: 1. svibanj 2018.
  • Kraj izvedbe projekta: 30. travanj 2021.
  • Izvor financiranja: Europska komisija
  • Web stranica projekta: www.prores-project.eu

Ciljevi projekta:

1. Identifikacija i kategorizacija dionika, smjernica i propisa diljem Europske unije u ne-medicinskim područjima.
  2. Aktivacija i angažiranje dionika diljem Europske unije.
  3. Izrada normativnog okvira javne politike utemeljenog na dokazima kao odgovora na etičke izazove.
  4. Razumijevanje implikacija i pragmatičnih pitanja koja se javljaju prilikom provedbe takvog okvira na nacionalnoj razini.
  5. Osiguranje održivosti i prilagodljivosti izrađenog okvira.
  6. Osiguranje alata za praćenje upotrebe istraživačkih rezultata u skladu s etikom.
  7. Utvrditi potrebe društva unutar izrađenog okvira.
  8. Analiza povezanosti između znanosti, odgovornog istraživačkog ponašanja i etike istraživanja.

eu funding

Ovaj projekt financiran je u sklopu Okvirnog programa EU za istraživanje i inovacije – Obzor 2020, broj ugovora 788352.

Sadržaj ove mrežne stranice isključiva je odgovornost Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Partneri projekta

scienceacademy of sciencentuahksutireseasshinseecklsteinbeisdcuhcmrcnrepc