Izrađeno

Na HKS-u otvorena konferencija Partnerstva katoličkih sveučilišta

Hrvatsko katoličko sveučilište domaćin je akademske konferencije Partnerstva katoličkih sveučilišta „Od prijateljstva do institucionalnog razvoja – 20 godina Partnerstva katoličkih sveučilišta“ od 9. do 11. svibnja 2024. Partnerstvo katoličkih sveučilišta započelo je s radom 2004. kao inicijativa za poticanje uzajamne podrške, uzdizanja i razvoja katoličkog visokog obrazovanja u post-komunističkoj i post-sovjetskoj Europi. Na konferenciji raspravljat će se o temama poput promjena u Središnjoj i Istočnoj Europi iz sveučilišne perspektive, od budućnosti do sadašnjosti – retrospektiva 20 godina CUP-a, mogućnosti suradnje – najbolje prakse i potencijali, suočavanje s krizama, pastoral na sveučilištima, CUP iz studentske perspektive i budućnost CUP-a.

 

Članovi CUP-a zajedničkim susretom i konferencijom proslavit će ovih dana u Zagrebu 20 godina zajedničkog rasta, razvoja različitih programa, suradnje na poboljšanju infrastrukture na sveučilištima, podrške u provedbi raznih istraživanja i edukacija te razmjena nastavnika i djelatnika.

Konferencija je otvorena u četvrtak 9. svibnja 2024., a na otvorenju je sudjelovao ministar znanosti i obrazovanja RH prof. dr. sc. Radovan Fuchs, apostolski nuncij mons. Giorgio Lingua, predstavnici veleposlanstava zemalja sudionica konferencija te u ime zagrebačkog nadbiskupa prof. dr. sc. Josip Šimunović, dekan KBF-a Sveučilišta u Zagrebu.

U ime domaćina okupljenima se obratio prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Rektor je izrazio zadovoljstvo što se konferencija povodom 20. obljetnice CUP-a održava na Hrvatskom katoličkom sveučilištu te je istaknuo kako je u proteklih 20 godina partnerstvo ostvarilo iznimne rezultate u jačanju akademskih programa, razmjeni studenata, znanstvenim istraživanjima, no ono što nadilazi sve te uspjehe je prijateljstvo i solidarnost među članovima. Članovi partnerstva usmjereni su na služenje u svojim zajednicama, promicanje socijalne pravde i etičnosti na dobrobit društva. Rektor je također istaknuo kako konferencija nije samo osvrt na proteklih 20 godina, već i temelj za buduću suradnju. Zahvalio je svim sudionicima i organizatorima konferencije, a posebnu dobrodošlicu iskazao je kolegama i prijateljima iz Ukrajine s nadom i molitvama za prestanak rata.

Ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs čestitao je sudionicima konferencije 20 obljetnicu osnutka Partnerstva, istaknuvši vrijednost povezivanja i stvaranja veza između sveučilišta koja u konačnici donose višestruku korist za svaku od članica.

Okupljenima se obratio i mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij, rekavši: „U eri dezorijentiranosti i nesigurnosti , koja je istaknula krhkost naše sigurnosti, katolička sveučilišta imaju dužnost i hrabrosti pronaći rješenja za brojna politička, moralna i društvena pitanja. Od katoličkih sveučilišta se traži da daju svoj „katolički" doprinos, u najširem smislu riječi. Naime, sveučilišta surađuju ne samo na unapređenju „znanosti" u njezinoj klasičnoj dimenziji universitas studiorum koja je danas nužno sve više interdisciplinarna, nego i na zbližavanju ljudi, ne isključujući nikoga jer smo svi kandidati za izgradnju novog čovječanstva: vjernici i nevjernici. Stječe se dojam da više nema vremena za gubljenje: ili čovječanstvo treba promijeniti smjer ili riskiramo zajednički nestanak. Stoga nema sumnje kako moramo predložiti inovativne odgovore na naše vječite sukobe, promičući kulturu susreta – koja stvara ljudsko i duhovno bogatstvo, prije materijalnog – umjesto stvaranja sukoba – koji rađa gubitak i nejednakost. Vaša tema: „Od prijateljstva do institucionalnog razvoja“ postaje, dakle, ne samo zanimljiva tema za razmišljanje, već i program za budućnost“- rekao je Nuncij.

Naposljetku okupljenima su se obratili prof. dr. sc. Clemens Sedmak, direktor Instituta Nanovic za europske studije i prof. dr. sc. James McAdams, osnivač CUP-a.

Profesor Sedmak, spomenuvši citat „Nikada nećeš hodati sam“, rekao je kako je jedna od glavnih odrednica Partnerstva da se svi članovi uvijek osjećaju zbrinuti u zajedništvu, nikada ne prepušteni sami sebi, čemu svjedoči briga svih članova za Ukrajinsko katoličko sveučilište, njegove studente i nastavnike. Partnerstvo je usporedio s mostom koji je snažan u svojoj konstrukciji, ima dvije strane koje premošćuju razdaljine i odvojenosti te pružaju mogućnost komunikacije.

Profesor James McAdams prisjetio se početaka Partnerstva, rekavši kako je ona na početku bilo zamišljeno kao projekt, no kako je s vremenom projekt prerastao u partnerstvo jer su svi uvidjeli praktičnost suradnje koje ono donosi: financijsku pomoć članicama, podrška studentima i mladim istraživačima, različite edukacije, zajedničke konferencije i međunarodne projekte. „Partnerstvo je u svom identitetu uvijek isticalo vrijednosti poput solidarnosti, istinoljubivosti i princip objektivnosti i neutralnosti, na što sam izrazito ponosan“- zaključio je profesor McAdams.

Otvorenje konferencije moderirao je Luka Poslan, doktorand Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu s Hrvatskog katoličkog sveučilišta. 

Nakon otvorenja uslijedio je okrugli stol na kojem su sudjelovali rektor Ukrajinskog katoličkog sveučilišta izv. prof. dr. sc. Taras Dobko, doc. dr. sc. Filip Krauze sa Sveučilišta Sv. Ivan Pavao II. u Lublinu u Poljskoj, prof. dr. sc. Clemens Sedmak, direktor Instituta Nanovic za europske studije američkog Sveučilišta Notre Dame, prof. dr. sc. Krisztián Vincze, prorektor za međunarodne odnose i znanost na Katoličkom sveučilištu Pázmany Péter u Budimpešti te direktor zaklade Njemačke biskupske konferencije Renovabis prof. dr. sc. Thomas Schwartz. Uvodno predavanje prije početka okruglog stola održao je Davor Ivo Stier, zastupnik u Hrvatskom saboru.

Prvi dan konferencije završio je zajedničkom svetom misom u Sveučilišnoj kapelici koju je predvodio otac James Lies sa Sveučilišta Notre Dame u koncelebraciji sa svećenicima sudionicima konferencije.

Otvorenje i sveto misno slavlje skladnim pjevanjem pratio je Pjevački zbor studenta HKS Chorus unicath.

*****************

O CUP-u

CUP djeluje u sklopu Instituta Nanovic za europske studije američkog Sveučilišta Notre Dame iz Indiane u Sjedinjenim Američkim Državama te nastavlja poticati međunarodnu suradnju između institucija visokog obrazovanja diljem Europe. Članovi CUP-a su Katoličko sveučilište „Ivan Pavao II.“ iz Lublina , Katoličko sveučilište u Ružomberku , Katoličko sveučilište Pázmány Péter iz Budimpešte , Ukrajinsko katoličko sveučilište iz Lavova , Katoličko sveučilište Sulkhan-Saba Orbeliani iz Tbilsija te Hrvatsko katoličko sveučilište. Pridruženi članovi su Katoličko sveučilište Svetog Srca iz Milana , Katoličko sveučilište iz Pariza i Katoličko sveučilište Eichstätt-Ingolstadt . Na konferenciji će sudjelovati znanstvenici iz istočnoeuropskih članica CUP-a s američkim znanstvenicima sa Sveučilišta Notre Dame.