Izrađeno

Održan okrugli stol kluba studenata komunikologije HKS-a PRotagonisti pod nazivom „Novinarstvo ili PR?“

Klub studenata komunikologije Hrvatskog katoličkog sveučilišta PRotagonisti u utorak 20. ožujka 2023. održao je okrugli stol namijenjen svim studentima, a posebno onima na trećoj godini prijediplomskog studija komunikologije. Glavni cilj okruglog stola bio je pomoći studentima prijediplomskog studija komunikologije pri odabiru smjera diplomskog studija.

Događajem je moderirala Tea Bašić, studentica prve godine diplomskog studija. U prvom dijelu okruglog stola studenti diplomskih studija novinarstva i odnosa s javnošću odgovarali su na pitanja o usmjerenju Interkulturalna komunikacija i novinarstvo te Znanstveno istraživanje medija i odnosi s javnošću. U drugom dijelu otkrili su što i kako raditi nakon završetka i tijekom studija, a svoja su iskustva prenijeli i alumni Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Iskustva odnosa s javnošću dijelile su Snježana Šimić s prve godine diplomskog studija te Jelena Franić s druge godine diplomskog studija, dok su smjer novinarstva predstavljali Matija Timek s prve godine diplomskog studija i Amalija Koprivnjak s druge godine diplomskog studija.

Rasprava je započeta s pitanjem upućenim kolegici Šimić koja je govorila o tome što ju je privuklo odnosima s javnošću u odnosu na novinarstvo. Šimić je objasnila je kako su ju odnosi s javnošću oduvijek više privlačili od novinarstva te je naglasila kako joj se sviđa program studija i naglasak koji stavlja na znanost. Podijelila je i svoje iskustvo motivacijskog razgovora pri upisu koje je opisala kao opušteni razgovor s profesorima, ali smatra kako na njega treba doći pripremljen i zainteresiran za upisni smjer.

Kolegica Franić se s druge strane više orijentirala na kurikul i  izborne kolegije koje je ovaj semestar zadnji put upisivala te ih je usporedila s onima na preddiplomskoj razini komunikologije. Smatra kako postoji više kolegija koji su specifično povezani i usmjereni na odnose s javnošću pa je time i izbor bolji. Izdvojila je i posebnost jednog od kolegija koji je na engleskom jeziku, a obrađuje odnose s javnošću. Također je podijelila svoja iskustva na trenutnom poslu na Radio Mariji te u odjelu za marketing izdavačke kuće Salesiana te ohrabrila studente na rad unutar Crkve. Zaključno, kolegice su savjetovale studente da slijede svoje interese i osjećaje kako bi saznali je li smjer odnosi s javnošću za njih ili ne.

O iskustvima novinarstva govorio je kolega Timek, koji je istaknuo kako su ga privukli novinarski kolegiji na preddiplomskoj razini studija iako je prvobitno došao sa željom za upisom i bavljenjem odnosima s javnošću. Ukratko je objasnio kako je vrlo zadovoljan sa svojim izborom te znanjem koje mu se nudi na određenom smjeru. Također, prepričao je svoje iskustvo praktične nastave s odjela religije na HRT-u za što je imao samo riječi hvale te je ispunio njegova očekivanja. Osim svoga iskustva, Matija je usporedio program novinarstva i program odnosa s javnošću te zaključio kako smatra novinarstvo dinamičnijim.

Kolegica Koprivnjak stavila je naglasak na interkulturalni segment studija novinarstva u kojoj je mirotvorna komunikacija izrazito bitan faktor. Istaknula je kako joj je upravo ta komponenta jedna od najdražih stvari kod studiranja novinarstva na Hrvatskom katoličkom sveučilištu.

Hana Kilijan, članica Udruge alumni podijelila je svoje iskustvo s poslom u znanosti te vraćanjem na HKS. Kao glavni savjet studentima koji se žele baviti znanošću izdvojila je važnost čitanja razne literature koja bi studente mogla obogatiti na bilo koji način, ne samo u profesionalnom smislu. Kasnije je član alumnija Robert Rogina, odgovorio na pitanje je li istina da se svi muškarci u novinarstvu žele baviti sportskim novinarstvom. Objasnio je kako to zaista je česta pojava, no ne i nužna. Smatra kako novinar mora biti osoba koja je spremna prilagođavati se zadatcima te mora imati opću informiranost.

Za kraj, publiku je zanimala terenska nastava kod oba smjera, jesu li se govornici susreli s predrasudama kod zapošljavanja zbog katoličkog identiteta te kako usklađuju posao i akademske obveze. Govornici s oba smjera složili su se kako imaju kvalitetna iskustva terenske nastave te kako se nisu susretali s problemima zbog svog katoličkog identiteta. Naprotiv, naglasili su kako je to ponekad bila i prednost kod zapošljavanja. Nakon završetka postavljanja pitanja, završnu riječ ohrabrenja dao je pročelnik odjela prof. dr. sc. Jerko Valković.