Detaljni izvedbeni plan

Kontakt e-mail ivan.flis@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 657
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi predmeta: Protumačiti studentima glavne teorije (klasične i suvremene), modele i istraživanja u psihologiji ličnosti. Povezivati nalaze iz različitih teorija i istraživanja. Objašnjavati čovjeka u cjelini. Opisati glavne teorijske pristupe u psihologiji ličnosti. Opisati specifične teorije unutar glavnih pristupa. Argumentirati važnost ličnosti ljudi u svakodnevnome životu. Protumačiti mjerenje individualnih razlika.

Sadržaj predmeta: Definicije ličnosti i značaj psihologije ličnosti za psihologiju. Obilježja teorija ličnosti i odnos prema ostalim disciplinama psihologije, metodologija istraživanja ličnosti. Psihoanalitički pristup: Freudova psihodinamička teorija, Jungova analitička teorija. Socijalnopsihologijske psihoanalitičke teorije: Adler, Horney, Fromm, Sullivan. Kognitivni pristup: Kellyeva kognitivna teorija, kognitivno-iskustvena teorija ličnosti. Humanistički pristup: Maslowljeva humanistička teorija, Rogersova fenomenološka teorija. Pristup s naglaskom na učenju: Skinnerova bihevioristička teorija, Dollard-Millerova S-R teorija. Socijalno-kognitivni pristup: Bandurina teorija socijalnog učenja, Rotterova teorija, Mischelov kognitivno-afektivni sustav ličnosti. Osobinski pristup (naglasak na strukturi ličnosti): Allportova personološka teorija ličnosti, Cattellova faktorskoanalitička teorija ličnosti, Eysenckova dimenzionalno biološka teorija ličnosti. Peterofaktorski model – dimenzije ličnosti u prirodnom jeziku (Velepetori model) i dimenzije ličnosti u upitnicima (FFM model Coste i McCraea).

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Opisati osnovne značajke različitih teorijskih pristupa ljudskoj ličnosti; Raščlaniti glavne pristupe ljudskoj ličnosti; Grupirati pojedinačne teorije u teorijske pristupe; Povezati značajke različitih teorija ličnosti; Protumačiti odabrane teorije na primjeru opisa ljudske ličnosti; Prezentirati naučeno u kasnijem stručnom radu
Obvezna
  • Pervin L.A., Cervone, D.C. i John, O.P. (2008). Psihologija ličnosti: teorije i istraživanja (str. 29-565). Zagreb: Školska knjiga.
Dopunska
  • Larsen, R.J. i Buss, D.M. (2008). Psihologija ličnosti (str 2-444). Jastrebarsko, Naklada Slap.
  • Hall, C.S., Lindzey, G. i Campbell, J.B. (1998). Theories of personality (str 1-650). NewYork: John Wiley and Sons.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje