Detaljni izvedbeni plan

studija
2.

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Fizikalna medicina i rehabilitacija u prevenciji i liječenju bolesti lokomotornog, kardiorespiratornog i neurološkog sustava
Kratica predmeta IZBP189R Šifra predmeta 224239
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Vježbe 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Melita Uremović
Akademski stupanj/naziv doktorica znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail melita.uremovic@unicath.hr Telefon +385 (1) 98/827199
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Bolesti i ozljede lokomotrnog sustava vodeći su uzrok privremene radne nesposobnosti, dok su bolesti srca i pluća vodeći uzrok smrtnosti kako u Republici Hrvatskoj tako i svijetu. Kroz ovaj kolegij studenti će dobiti neophodna znanja za  poticaje aktivnog pristupa  ovoj  problematici.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Reproducirati znanje iz fizikalne medicine i rehabilitacije i primijeniti ga u praksi, koristiti nove spoznaje u svladavanju predmeta, razviti integralni pristup zdravlju i bolesti, pronaći relevantne informacije na vrijeme za primjenu novih modaliteta fizikalne terapije u praksi.
Obvezna

Ivo Jajić, Zrinka Jajić. Fizikalna i rehabilitacijska medicina, Medicinska naklada, 2008.

Božidar Ćurković, Fizikalna i rehabilitacijska medicina, Knjižara Ljevak, 2004.

Đurđica Babić–Naglić, Fizikalna i rehabilitacijska medicina, Medicinska naklada, 2013.

Uremović, M., Davila, S. i suradnici, Rehabilitacija ozljeda lokomotornog sustava, Medicinska naklada, 2019.

Nastavni materijali M. Uremović

Dopunska

Jajić, I., Jajić, Z. Fizijatrijsko-reumatološka propedeutika, Medicinska naklada, 2004.

Jajić, I., Jajić, Z. Fizikalna i rehabilitacijska medicina, Medicinska naklada, 2008.

Časopis “Fizikalna i rehabilitacijska medicina”, časopis Hrvatskog društva za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu pri Hrvatskom liječničkom zboru

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

1. Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
2. Uredno izvršene nastavne obveze (aktivno sudjelovanje na satu, položen kolokvij)

Način polaganja ispita

Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz:
1. Nastavne aktivnosti: kolokvij i samostalan rad
2. Završni ispit (pismeni)

Način ocjenjivanja

Kontinuiranim vrednovanjem studentskog rada dolazi se do
ukupne ocjene:
dovoljan (2) 50-64% bodova
dobar (3) 65-79% bodova
vrlo dobar (4) 80-89% bodova
izvrstan (5) 90% i više bodova

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 1.3 0
Kolokvij-međuispit 0.8 30
Ukupno tijekom nastave 2.1 30
Završni ispit 1.9 70
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 4 100
Datumi kolokvija
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema
1. Uvodno predavanje o povijesti, ulozi i značaju rehabilitacije. Oštećenje, nesposobnost, ometenost - procjena. Ozljede i bolesti lokomotornog sustava.
2. Dijagnostičke i terapijske intervencije u rehabilitacijskoj medicini (temeljna načela suvremene rehabilitacijske medicine). Opći i funkcionalni pregled bolesnika.
3. Procjena terapijskih intervencija - funkcionalni testovi
4. Značaj i vrsta prirodnih faktora liječenja. Hidroterapija. Termoterapija
5. Određivanje ciljeva i planova fizikalne terapije. Načela i vrste rehabilitacijskog liječenja. Evaluacija uspješnosti rehabilitacije.
6. Načela rehabilitacije degenerativnih bolesti kralježnice. Važnost edukacije u prevenciji degenerativnih bolesti kralježnice.
7. Načela rehabilitacije degenerativnih bolesti perifernih zglobova. Važnost rehabilitacije degenerativnih bolesti perifernih zglobova.
8. Načela rehabilitacije nakon ugradnje endoproteze zglobova (rame, kuk, koljeno)
9. Načela rehabilitacije upalnih reumatskih bolesti
10. Važnost edukacije u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti bolesnika liječenih od upalnih reumatskih bolesti
11. Koštane ozljede lokomotornog sustava. Načela rehabilitacije koštanih ozljeda lokomotornog sustava.
12. Ozljede meko-tkivnih struktura lokomotornog sustava. Načela rehabilitacije ozljeda meko-tkivnih struktura lokomotornog sustava.
13. Načela rehabilitacija metaboličkih bolesti
14. Ozljede u sportu. Načela rehabilitacije sportskih ozljeda.
15. Ortopedska pomagala
Seminari
Tjedan Tema
1. Edukacija bolesnika s upalnim i degenerativnim bolestima lokomotornog sustava