Detaljni izvedbeni plan

studija
3.

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Uvod u sociologiju politike
Kratica predmeta SOCP5-3 Šifra predmeta 97933
Status predmeta Obvezni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Mario Bara
Akademski stupanj/naziv Doktor znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail mario.bara@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 607
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Studenti će se upoznati s glavnim sociološkim pristupima u istraživanju politike, osnovnim pojmovima, teorijskim konceptima, suvremenim i povijesnim primjerima političkih sustava, funkcioniranjem države, oblicima političke borbe i različitim ideologijama. Unutar sadržaja kolegija suočavat će se različiti teorijski pristupi i kritički analizirati njihovi dosezi u objašnjavanju političke kulture, participacije građana, političke borbe, odlučivanja i organizacije vlasti.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Izdvojiti glavne pojmove i njihove značajke (vlast, moć, strukture, autoriteti, elite, politički akteri, konflikti itd.); prepoznati ulogu i značaj pojedinih mehanizama donošenja i realizacije političkih odluka; razumijevanje struktura i funkcioniranja političkih sustava; diskutirati o političkim procesima koristeći suvremene teorijske pravce; predložiti nove pristupe suvremenim problematikama
Obvezna

Enes Kulenović (ur.) (2013.). Moderna politička teorija, Zagreb: FPZ, 2013. (odabrana poglavlja); Wolfgang Merkel (2011.). Transformacija političkih sustava. Uvod u teoriju i empirijsko istraživanje informacije, Zagreb: FPZ (odabrana poglavlja); Maurice Duverger (2001.): Politička sociologija, Osijek-Zagreb-Split: Pan liber (odabrana poglavlja); Michael Haralambos i Martin Holborn, Sociologija – teme i perspektive, Zagreb: Golden marketing (odabrana poglavlja); Slaven Ravlić (2003.): Suvremene političke ideologije, Zagreb: Politička kultura.

Dopunska

Tom Bottomore (1987.): Politička sociologija, Zagreb: Kulturni radnik; John Stuart Mill (1989.): Razmatranja o predstavničkoj vladavini, u: Izabrani politički spisi Johna Stuarta Milla, Zagreb: Biblioteka Politička misao; David Held (1990.): Modeli demokracije, Zagreb: Školska knjiga; Ivan Prpić, Žarko Puhovski i Maja Uzelac (ur.) (1990.): Leksikon temeljnih pojmova politike, Zagreb: Školska knjiga; Arend Lijphart (1992.): Demokracija u pluralnim društvima. Zagreb: Globus: Školska knjiga; Norberto Bobbio, (1992.): Liberalizam i demokracija, Zagreb: Novi liber; Alexis de Tocqueville (1995.): O demokraciji u Americi, Zagreb: Informator; Hannah Arendt (1996.): Politički eseji, Zagreb: Antibarbarus; Vesna Pusić (1998.): Demokracije i diktature: politička tranzicija u Hrvatskoj i Jugoistočnoj Europi. Zagreb: Durieux; Linc Huan i Stepan Alfred (1998.): Demokratska tranzicija i konsolidacija : Južna Evropa, Južna Amerika i postkomunistička Evropa, Beograd: Filip Višnjić; Max Weber (1999.): Vlast i politika, Zagreb: Naklada Jesenski i Turk; Robert Dahl (1999.):, Demokracija i njezini kritičari, Zagreb: Politička kultura; John Rawls (2000.): Politički liberalizam, Zagreb: KruZak; Isaiah Berlin (2000.): Četiri eseja o slobodi. Split: Feral Tribune; Klaus von Beyme (2002.): Transformacija političkih stranaka, Zagreb: Fakultet političkih znanosti; Joseph Stiglitz, (2004.): Globalizacija i dvojbe koje izaziva. Zagreb: Algoritam; Duško Sekulić (2004.): Sukobi i tolerancija. O društvenoj uvjetovanosti nacionalizma i demokracije, Zagreb: Jesenski i Turk; Ralf Dahrendorf (2005.): U potrazi za novim poretkom. Predavanja o politici slobode u 21. stoljeću, Zagreb: Deltakont; Karl Mannheim (2007.): Ideologija i utopija, Zagreb: Jesenski i Turk; Slaven Ravlić (2008.): Dileme političkog predstavništva, Zagreb: Politička kultura, Nicholas Abercrombie i sur. (2008.): Rječnik sociologije, Zagreb: Naklada Jesenski i Turk.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

1. Redovito pohađanje nastave: prisutnost na najmanje 70% nastave.

2. Uredno izvršene seminarske obveze: seminarsko izlaganje u obliku prezentacije i predaja pisanog rada.

3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti.

Način polaganja ispita
  1. Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti (seminarske obveze i dva pismena kolokvija)

Završni ispit

Način stjecanja bodova:

1. Nastavne aktivnosti – 70% ocjene

a)  seminarske obveze  – 10%

b) kolokviji – 60% (1 kolokvij 30% i drugi kolokvij 30%)

2. Završni ispit – 30% ocjene

Način ocjenjivanja

Kontinuiranim vrednovanjem studentskog rada dolazi se do ukupne ocjene koja je temeljena na bazi 100 bodova:

dovoljan (2) – 50-64 bodova

dobar (3) – 65-79 bodova

vrlo dobar (4) – 80-89 bodova

izvrstan (5) – 90 i više bodova

Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 1.2 0
Seminarski rad 0.28 10
Kolokvij-međuispit 0.84 30
Ukupno tijekom nastave 3.16 70
Završni ispit 0.84 30
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 4 100
Datumi kolokvija 1. kolokvij: 6. tjedan nastave; 2. kolokvij: 12. tjedan nastave.
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema